shutterstock_1689476518-scaled-e1689178089767-810x500.jpg

Koruna po právnej námietke zrušila takmer 300 pokút podľa zákona o karanténe v Britskej Kolumbii

33
Neutral

Stovky bojovníkov za slobodu v Britskej Kolumbii oslavujú po tom, čo bolo zrušených takmer 300 pokút udelených kvôli nariadeniam COVID.  

Dňa 18. augusta The Democracy Fund (TDF) oznámil, že Koruna zrušila takmer 300 pokút súvisiacich s karanténnym zákonom, ktoré boli udelené 212 občanom Britskej Kolumbie za údajné porušenie federálnej legislatívy. 

“Výška pokút sa začína na povinných 5 750 USD - to’je povinné minimum,” povedal pre Rebel News právnik TDF Adam Blake-Gallipeau.  

Blake-Gallipeau dodal, že pokuta je takmer šesťkrát vyššia ako pokuta za jazdu pod vplyvom alkoholu v provincii B.C. 

Väčšinu prípadov, ktoré TDF obhajovala, tvorili Kanaďania pokutovaní za nedodržanie Karanténny zákon, keď v rokoch 2020 až 2022 prekročili hranice Kanady. Medzi takzvané porušenia patrilo nepredloženie očkovacieho pasu alebo platného PCR testu na hraniciach a nevyplnenie známej aplikácie ArriveCAN.  

Blake-Gallipeau poukázal na to, že predpisy COVID sa menia takmer každých 30 dní, čo sťažuje ich sledovanie sudcom a právnikom, nehovoriac o bežných občanoch.  

Robert a Jamie Leibovci patria medzi tých, ktorí boli vďaka práci TDF zbavení obvinení. Dôchodcovský pár dostal po jedinom prekročení americko-kanadskej hranice pokutu takmer 25 000 dolárov, aby sa mohol vrátiť do svojho letného domu v Pentictone v štáte B.C. a starať sa o chorého a starého otca Roberta’.   

Pár dostal celkovo šesť pokút, keďže pohraničníci tvrdili, že riadne nevyplnili aplikáciu ArriveCAN, neukázali PCR testy a odmietli odpovedať na otázky, ktoré im položil karanténny pracovník.  

“Ja’som jednoducho vždy bol ten typ človeka, ktorý sa postavil za svoje práva,” povedal Robert. 

“Je to’vážny problém, nielen pre Leibovcov. Je to vážny problém všeobecne pre všetkých,” uviedla Blake-Gallipeauová. 

V apríli 2020 vydala vláda premiéra Justina Trudeaua aplikáciu ArriveCAN, ktorá stálaKanaďanov 54 miliónov dolárov. Povinná aplikácia nútila všetkých cestujúcich vstupujúcich do Kanady, aby pred prekročením hraníc alebo nástupom do lietadla poskytli svoje cestovné a kontaktné údaje, ako aj všetky údaje o očkovaní COVID. 

Vtedajší špičkoví ústavní právnici tvrdili, že ArriveCAN porušovali ústavné práva jednotlivca’a dodali, že občianske slobody ľudí’na papieri stratili “v reálnom svete účinne význam” kvôli COVID. 

V súčasnosti sa Centrum pre ústavné slobody aj TDF podali žaloby proti federálnej vláde’kedysi povinnej cestovnej aplikácii ArriveCAN, pričom tvrdia, že program bol v priamom rozpore s Kanadskou chartou práv a slobôd