Biskupi prosia pápeža Františka o zasvätenie Ukrajiny a Ruska Nepoškvrnenému Srdcu

356
AltKAT

Ukrajinskí katolícki biskupi latinského obradu prosia pápeža Františka, aby zasvätil Ukrajinu a Rusko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

liste pápežovi biskupi uviedli, že ich prosba „v týchto hodinách nesmiernej bolesti a strašného utrpenia nášho ľudu“ je odpoveďou na mnohé žiadosti veriacich o zasvätenie.

Odpovedajúc na túto modlitbu, pokorne žiadame Vašu Svätosť, aby ste verejne vykonali akt zasvätenia Ukrajiny a Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, ako to žiadala Panna Mária vo Fatime,“ uvádza sa v liste, ktorý bol zverejnený na webovej stránke biskupov na Popolcovú stredu 2. marca.

Nech Matka Božia, Kráľovná pokoja, prijme našu modlitbu: „Regina pacis, ora pro nobis.

Ich žiadosť prišla v čase, keď ruské sily začali obkľučovať Kyjev, kde bolo v stredu skoro ráno zaznamenaných niekoľko výbuchov, a vojská obliehali Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto.

Ukrajinskí biskupi na svojej webovej stránke zverejnili aj aktualizovaný ukrajinský text aktu zasvätenia Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a žiadajú, aby sa modlila v súkromí a po každej svätej omši.

Približne 1 % obyvateľov Ukrajiny sú katolíci latinského obradu. Sú sústredení na západe krajiny, kde je šesť diecéz sufragánnych k Ľvovskej arcidiecéze latinského obradu. Väčšina katolíkov na Ukrajine patrí k Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, najväčšej z 23 východných katolíckych cirkví v spoločenstve s Rímom. Gréckokatolíci tvoria približne 10 percent zo 44 miliónov obyvateľov Ukrajiny, ktorí sú prevažne pravoslávni.

DISKUSIA k článku