_large.jpeg

Keď ruženec zachránil kresťanstvo: Mimoriadny zázrak pri Lepante

751
Milko Kostovič
Kultúra života

Povedať, že kresťanstvo sa nachádzalo v zúfalej tiesni, by bolo príliš zdržanlivé. 

Na konci 16. storočia bola kresťanská Európa slabá a rozštiepená. Politicky bola Európa iba zbierkou malých, bojujúcich kráľovstiev. A ich krehkú jednotu v katolíckej viere práve nalomila protestantská reformácia, ktorá bola v plnom prúde na celom kontinente. 

Osmanská ríša bola na druhej strane silná a stále viac sa rozrastala, za sto rokov neprehrala ani jednu významnú námornú bitku. Jej sily už dobyli pozostatky východnej polovice Rímskej ríše vrátane Konštantínopolu - "Nového Ríma". A teraz sa ich zdanlivo nezastaviteľné sily sústredili na dobytie Ríma a odtiaľ zvyšku Európy a Nového sveta.

V snahe sa zachrániť pápež Pius V. presvedčil čo najviac katolíckych vládcov Stredozemného mora, aby zjednotili sily a zastavili Osmanov a vytvoril niečo, čo nazvali Svätou ligou

Pôvodne bola Svätá liga vytvorená na záchranu benátskej kolónie na Cypre, na ktorú útočili Osmani, ale kolónia padla skôr, ako tam stihli doraziť. Osmanský veliteľ zajal benátskeho vodcu, nechal ho zaživa stiahnuť z kože a povesil jeho mŕtvolu spolu s mŕtvolami ďalších benátskych vodcov. Svätá liga sa tak namiesto toho stretla v námornej bitke s Osmanmi pri ich gréckej základni v Lepante. 

Šance boli výrazné naklonené v neprospech Svätej ligy. Napriek skutočnosti, že veľa národov bolo zjednotených v Svätej lige, osmanské sily disponovali viacerými loďami a boli trénované v spoločnom boji, kým jednotky aliancie boli zlepené pre jednu príležitosť. 

A hralo sa o veľa: Ak by Svätá liga zlyhala, Osmanská ríša by zrejme mala otvorenú cestu do srdca Európy, do Ríma. 

S vedomím, že okolnosti boli beznádejné, urobil pápež Pius V. jediné, čo mohol: modliť sa. V deň bitky zorganizoval v Ríme verejnú procesiu k modlitbe ruženca. 

A potom sa stal zázrak: dostali správu, že navzdory všetkému Svätá liga zvíťazila! Pápež s radosťou a presvedčením, že ich modlitby boli rozhodujúce, vytvoril nový sviatok Panny Márie víťaznej. O niekoľko rokov neskôr bol sviatok zmenený na sviatok posvätného ruženca a napokon na sviatok Panny Márie ružencovej v 20. storočí, ktorý zostáva dodnes. Oslavuje sa každý rok 7. októbra.

Historici tvrdia, že bitka bola skutočne rozhodujúcou vo svetových dejinách: raz a navždy zastavila postup osmanských síl hlbšie do Európy a udržala nezávislosť západnej polovice kresťanstva.

Keď sa situácia zdá byť beznádejná, modlite sa ruženec!

 

DISKUSIA k článku