20210109030132_80f461513573d6c8c6e13d8e418d0cbb9d49a12f576d11c0d79547ccfdf8601e.jpeg

Škótsky biskup vyzýva katolíkov celého sveta pripojiť sa k nemu v zasvätení Panne Márii

568
Zuzana Smatanová
Kultúra života

Biskup John Keenan vedie prvé zasvätenie Panne Márii svojho druhu v jeho diecéze Paisley v Škótsku a pozýva všetkých spoza Atlantiku, aby sa k nemu pripojili prostredníctvom sociálnych médií.

Pozvanie "od Panny Márie" poslal bp. Keenan najprv deťom do 35-tich základných škôl svojej diecézy. Po ich nadšených reakciách a odpovediach pozval aj kňazov a laikov, aby sa k nemu pripojili, nech sa nachádzajú kdekoľvek. Biskup začal zasvätenie diecézy v sobotu, 9. januára 2021. Použil pri ňom novú knihu Child Consecration: To Jesus Through Mary — Following in the Spirit of St. Thérèse, the Little Flower (Zasvätenie dieťaťa: k Ježišovi skrze Máriu - v duchu spirituality sv. Terezky, malého kvietku), ktorú napísala Blythe Kaufmanová, zakladateľka celosvetovo rozšíreného Ruženca detí. Nedajte sa mýliť, nie je určený iba pre jednu vekovú skupinu; ako povedal bp. Keenan ´keby som mal rodinám odporučiť nejakú knižku, bola by to práve táto´. Uvedomil si totiž, že táto kniha funguje ako pre 4 až 5 ročné deti, tak aj pre dospelých a kňazov. Preto pozvanie na zasvätenie rozšíril na všetkých. Kaufmanová mu poslala rukopis po inšpirácii napísať túto knihu v roku 2020. Biskup sa s ňou stretol v roku 2018 na Svetovom stretnutí rodín v Dubline, kde bol s delegáciou škótskych biskupov. Kaufmanová hovorila o podpore a propagácii Ruženca detí v diecézach. V knihe si bp. Keenan okamžite obľúbil spôsob, akým sa v každej kapitole vyzdvihne hlavná myšlienka príbehu a prepojí sa s úctou k Ježišovi skrze Máriu. "Milým detským spôsobom" sa umelecky znázorňujú skutočnosti, ako napríklad keď dievčatko Daisy ide za mamou, ktorá je "našou Preblahoslavenou Matkou" a ktorá ju prosí, aby záhradu pre ovocie a zeleninu dobre pripravila, pričom ju usmerňuje, ako to urobiť. Zároveň ide o pôsobivý spôsob zasvätenia sa Ježišovi skrze Máriu. Kaufmanová v skutočnosti požiadala bp. Keenana, aby napísal predslov k tejto knihe. Brilantne v ňom vysvetlil jednoduchosť a hĺbku tohto zasvätenia. Zároveň poznamenal, že Kaufmanová "používa spiritualitu sv. Terézie, malého kvietku a že celou knižkou sa tiahne jej jednoduchosť, dôvera a detská úprimnosť".  

Biskup Keenan je silným zástancom zasvätenia Panne Márii. Spomína, "ako ho jeho mama do týždňa po narodení zasvätila Preblahoslavenej Matke". Dlho už cíti, že práve toto včasné zverenie P. Márii formovalo jeho kňazské, a neskôr aj biskupské, povolanie. "Sám sa na toto opätovné zasvätenie Ježišovi skrze Pannu Máriu teším. Každý deň pracujem s Ježišom a cítim sa ako jeden z Jeho apoštolov, ktorí s Ním chodili každý deň. Po celý svoj život som presvedčený, že najjednoduchšia cesta k Ježišovi vedie cez Pannu Máriu." Bol prirodzene veľmi šťastný, keď k tomuto zasväteniu mohol pozvať celú diecézu, na čele so školákmi. Urobil tak na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, 8. decembra. Riaditelia mnohých škôl "boli nadšení a tešili sa, že sa ako škola môžu zúčastniť zasvätenia. Potom si povedal, že pozve aj diecéznych kňazov aby sa k nemu pripojili, pretože aj oni sú spolu s Kristom pastiemi duší v diecéze. Pozval som ich, aby sa aj oni opätovne zasvätili Ježišovi skrze Máriu, našu Preblahoslavenú Matku. Pridali sa mnohí z nich.

33-dňové zasvätenie sa začalo 9. januára a skončí 11. februára, na spomienku Panny Márie Lurdskej. Bp. Keenan vysvetľuje: "Panna Mária Lurdská má pre našu diecézu mimoriadny význam. Každý rok putujeme do Lúrd a zasväcujeme jej tam našu prácu v diecéze. Tento rok sme to kvôli pandémii nemohli urobiť a preto robíme toto zasvätenie tu. Je potrebné veľa telesných uzdravení, oslobodenie od pandémie a duchovné uzdravenie sveta, zaplaveného úzkosťou a strachom; zaplaveného duchovnou chorobou, ktorá udržuje svet v područí už mnoho desaťročí."  

Zatiaľ čo deti si robia každodenné zasvätenie v škole, ich rodičia, ostatní laici a kňazi sa môžu pridať k bp. Keenanovi každý večer o 21.00 hod pri krátkom live čítaní a modlitbe na jeho facebookovej stránke. Celé to trvá asi 15 minút, viac nie. Biskup dúfa, že sa k tomuto zasväteniu nepridá iba Škótsko, Anglicko a Írsko, ale aj USA. Časový posun nevadí, pretože texty z daného dňa zostávajú celý čas na facebooku.

S rozšírením zasvätenia, ktoré vedie bp. Keenan, sa otvorili nové perspektívy aj pre Blythe Kaufmanovú: "Spočiatku som si myslela, kniha bude primárne pre mladých, no teraz vidím, že si našla špeciálnu cestu aj ku kňazom, ktorí jej prostredníctvom môžu osloviť dospelých, aj deti vo svojich farnostiach, aby sa k nemu pridali. V dnešnom bláznivom, sekulárnom svete je veľmi potrebné kultivovať svätosť. Máme našu Nebeskú Matku, ktorá si najviac zo všetkého želá pomôcť nám nájsť cestu k jej Synovi. Musíme ju však o to poprosiť. Aj týmto zasvätením ju o to prosíme." 

Táto cesta zasvätenia "splieta principiálne prvky zasvätenia podľa sv. Ľudovíta de Montfort skrze optiku spirituality sv. Terézie, malého kvietku. Je charakterizovaná jednoduchosťou, úprimnosťou a dôverou. Dospelí, kňazi aj deti majú pred sebou veľmi úrodné putovanie!"

Diecéza Paisley v Škótsku je na najlepšej ceste dokázať to!

 

 

DISKUSIA k článku