bk-trump-naboz.organizacie.png

Trump prijal zákony na ochranu kresťanov pred diskrimináciou

147
Kultúra života

Krátko pred svojím odchodom z funkcie prezidenta, prijal dosluhujúci americký prezident Donald Trump ešte zákony na ochranu náboženských organizácii pred diskrimináciou. Nové zákony odstraňujú bariéry pri prideľovaní federálnych dotácii náboženským organizáciám poskytujúcim sociálne služby. Takisto sa zrušila nutnosť informovať príjemcov o náboženskej príslušnosti organizácie, čo slúžilo k vylúčeniu kresťanských organizácii z dotačného programu.

Nová politika sa týka finančných projektov koordinovaných deviatimi agentúrami, vrátane Ministerstva obrany (sekcia vojnových veteránov), Ministerstva školstva a Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb. Tieto agentúry každoročne udeľujú miliardy dolárov v grantoch a zmluvách. Zmeny odstránia nespravodlivé prekážky, ktoré blokujú účinnú pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Náboženské skupiny musia mať rovnakú príležitosť súťažiť o federálne dotácie a zmluvy ako ateisti. Donald Trump sa takisto zaviazal chrániť práva študentov, modliť sa na verejných školách a takisto sa zaviazal podporovať náboženské skupiny na univerzitných kampusoch.

Liberáli a LGBT kruhy s riešením Donalda Trumpa nesúhlasia. V hre je totiž značný balík peňazí z federálnych zdrojov, o ktorý sa nechcú deliť. Okrem toho tvrdia, že náboženské skupiny môžu diskriminovať homosexuálne zameraných ľudí – napríklad útulky pre bezdomovcov, ktoré by prevádzkovala katolícka Cirkev. Katolíci by nemuseli súhlasiť s prijímaním transsexuálov v miestnostiach, ktoré si transsexuáli zvolia. Čo však liberáli a LGBT nepovedia je fakt, že za transsexuála sa môže vydávať sexuálny predátor, a ten môže znamenať hrozbu najmä pre bezdomovkyne prespávajúce v spomenutých priestoroch. Útoky, krádeže, lúpežné prepadnutia, sexuálne násilie či vraždy nie sú v bezdomoveckých centrách totiž ničím výnimočným.

Liberáli a LGBT aktivisti už uviedli, že čoskoro požiadajú administratívu nového prezidenta Bidena, aby obnovila predchádzajúce riešenie a náboženské organizácie zo sociálneho programu vyškrtla.

DISKUSIA k článku