6299.social.jpg

Keď sa veriaci stanú neviditeľnými

427
Milko Kostovič
Kultúra smrti

Ako zdôrazňuje Jonathon Van Maren, COVID-19 odhalil nepríjemnú realitu: zatváranie kostolov nie je perzekúciou štátu, ale rozšíreným prehliadaním toho, čo sa deje vo vnútri kostolov. 

Za posledných niekoľko mesiacov boli kresťania bombardovaní titulkami, ktoré nás varovali, že miesta bohoslužieb sú nespravodlivo terčom vládnych COVID-19 obmedzení a lockdownov. Tie najsugestívnejšie perzekúcie bez priameho obvinenia boli po vzore: "Kostoly v Kalifornii stále zatvorené, zatiaľ čo sa otvárajú striptízové kluby."

Náboženskí lídri sa snažia zistiť, ako najlepšie reagovať na neprimerané obmedzenia alebo ako určiť, kedy sú obmedzenia neprimerané. V konzervatívne zameraných médiách sú tieto zrážky často prezentované ako ďalší príklad nepriateľstva štátu voči veriacim. To je čiastočne nepopierateľne pravda, ale záberu chýba širší kontext. 

Na stole je oveľa väčší príbeh než oprávnený strach z nadmerného zasahovania vlády a trochu prehnané tvrdenia o prenasledovaní (u čínskych kresťanov prebieha uctievanie z domu z iných dôvodov). V mnohých ohľadoch pandémia COVID-19 odhaľuje alarmujúce a dôležité veci o našej spoločnosti, ktoré sa strácajú v nepretržitom burácaní sociálnych sietí, prívalu rušivých konšpiračných teórií a rastúcej paranoje.

Jednou z týchto vecí je, ako nedávno poznamenal portál Maclean’s, že pandémia "vyvrátila mýtus o tom, že si Kanada váži svojich seniorov". Srdcervúca téma, ako odkladáme našich starčekov, si zaslúži svoju vlastnú esej. Ale hlavným príbehom je rozsah, v ktorom sa Západ takmer po každej stránke stal post-kresťanský. 

V mnohých ohľadoch to nie je žiadna novinka. Pred niekoľkými rokmi boli zverejnené údaje o rozsahu sekularizácie v Európe za posledné polstoročie, ktoré ukazujú, že iba 18 percent z tých, ktorí sa identifikujú ako kresťania, sa pravidelne zúčastňuje bohoslužieb. V USA sa 20 až 25% dospelých identifikuje ako "nones" (bez náboženskej príslušnosti) - percento, ktoré je vyššie u mladších dospelých ako starších dospelých - a podľa nedávneho prieskumu Politico / Morning Consult sa 49 percent respondentov z generácie Z s volebným právom identifikuje za agnostikov alebo ateistov. 

Podľa prieskumu Kanadského evanjelického spoločenstva iba 11 percent Kanaďanov navštevuje akýkoľvek druh bohoslužieb na týždennej báze - čo znamená, že závratných 89 percent tak nerobí. Počet členov evanjelických cirkví sa znížil z 12 percent populácie v roku 1996 na deväť percent v roku 2015 a na šesť percent v roku 2019.

Tieto čísla poskytujú podstatný kontext pre pretrvávajúce problémy, ktorým čelia kostoly a iné bohoslužobné domy počas pandémie COVID-19. Tí z nás, ktorí sme vyrastali v náboženských komunitách, zvyknú zabúdať, že za posledné dve alebo tri generácie sa naše prežité skúsenosti stali čoraz viac jedinečnými. Bohoslužby navštevuje minorita západnej populácie; väčšina nečítala Bibliu; takmer nikto nepozná terminológiu, ktorá je pre veriacich prirodzeným druhým jazykom.

Ako Mary Ebserstadt často pozoruje, posledné desaťročia priniesli raketovo stúpajúcu úroveň náboženskej negramotnosti. Väčšina Západniarov jednoducho nechápe, prečo je pre kresťanov spoločné modlenie také zásadné, a považujú nástojčivosť veriacich na zhromažďovaní sa počas pandémie za hlúpu, nezodpovednú a dokonca nepriateľskú. 

Náboženskí lídri preto zažívali nesmierne náročné obdobie, keď vládnym orgánom tlmočili, prečo sú bohoslužby nevyhnutné. Pre väčšinu obyvateľov Západu sú náboženské zhromaždenia iba aktivitou, ktorú si niektorí ľudia zvolia počas víkendu. Väčšina ostatných uprednostňovaných aktivít bola zastavená, tak prečo by mali byť kostoly alebo synagógy otvorené? Mnoho holandských občanov sa napríklad nahnevalo, keď kresťania stále spievali žalmy a piesne vo svojich kostoloch, zatiaľ čo obyvateľstvo ako celok malo zakázané združovať sa na štadiónoch a spievať športové chorály. Jednoducho nechápali rozdiel medzi voľnočasovou aktivitou a chválením Boha. Pokusy náboženských lídrov vysvetliť podstatnú povahu bohoslužieb a sviatostí sa podobali poruche komunikácie vo filme Babel. V post-kresťanskej kultúre hovoríme rôznymi jazykmi. V mnohých ohľadoch žijeme v rôznych realitách. 

Dôkazy o tom sú všade. Mnohé provinčné vlády v Kanade zrejme kompletne zabudli zahrnúť domy bohoslužieb do svojich COVID-19 plánov. Kostoly sú zatvorené bez plánu na ich opätovné otvorenie. Bez dôsledného politického tlaku by bohoslužobné domy v Ontáriu mohli zostať zatvorené celé mesiace.

Keď sa spýtali doktorky Bonnie Henry zo zdravotného úradu v Britskej Kolumbii, prečo sa k reštauráciám pristupuje inak ako k bohoslužbám, reagovala vyhlásením, že "reštaurácie kŕmia ľudí" a že "sú dôležitou súčasťou toho, aby si ľudia mohli dať jedlo". Predpokladám, že doktorka nepociťuje antipatiu voči veriacim. Jednoducho len nechápe úlohu viery v živote ľudí, a ako ich bohoslužby duchovne napĺňajú.  

Je k tomu jedna námietka. Zdá sa, že politici zabudli na nesmierne množstvo charitatívnych a komunitných prác, ktoré vykonávajú cirkvi, a na skutočný ekonomický dopad zatvárania náboženských inštitúcií. Kľúčovým dôvodom je to, že keď sa informuje o cirkvách v médiách, takmer vždy ide o príbeh konfliktu medzi kresťanstvom a sexuálnou revolúciou. Nie je novinkou, že sa kresťanské inštitúcie všeobecne pridržiavajú napríklad biblického pohľadu na sexualitu, ale kanadský štátny vysielateľ a hlavné denníky nám venujú obrovský priestor, aby nám túto skutočnosť pripomínali. 

Pravdepodobne ste nikdy nepočuli o verejnoprospešných prácach vykonávaných zamestnancami a študentmi z Redeemer University.  Ale asi ste už počuli šokujúce odhalenie, ako o tom informuje jeden titulok z CBC, že "súkromná kresťanská univerzita hovorí nie sexu mimo heterosexuálne manželstvá". Progresívni politici a ich spojenci v médiách vložili obrovské úsilie do stereotypizácie konzervatívnych kresťanov a boli úspešní. 

Z týchto dôvodov sa domnievam, že nepriateľstvo voči veriacim nie je hlavný motívom vládneho prístupu ku kostolom a iným miestam bohoslužieb. Keď byrokrati a politici (a veľká časť spoločnosti) hodnotia bohoslužby ako "nepodstatné", nerobia tak s úmyslom sa vysmievať. Keď hodnotia praktizovanie náboženstva ako "nepodstatné", ide skôr o letmý pohľad na to, ako vidia svet, a nie na úmyselné prejavovanie nepriateľstva voči ľuďom viery.

Mnohým kresťanom sa to určite môže javiť ako prejav nepriateľstva, ale je to často preto, že naše bubliny sú rovnako obmedzené ako ľudí zo sekulárneho sveta. Pandémia nás znovu vystavuje realite, že sme veľmi malou menšinou v kedysi kresťanskej kultúre národov založených na kresťanských princípoch, a je jednoduché to automaticky interpretovať ako prenasledovanie. 

Rozhodne neponúkam žiadny názor na to, ako by mali náboženskí lídri reagovať na rôzne COVID-19 obmedzenia bohoslužieb. Nie som na to kvalifikovaný a s týmito rozhodnutiami zápasia muži oveľa múdrejší a inteligentnejší ako ja. K tomu všetkému by som chcel poskytnúť iba varovný kontext. Ak naši krajania nechápu, prečo je náboženská prax nevyhnutná, potom je určite na nás, aby sme to napravili. Ak je náboženská negramotnosť na vzostupe, určite bude na veriacich, aby sa zaoberali týmto nedostatkom vedomostí. Zoči-voči narastajúcim obmedzeniam hovoríme našim vládam a spoluobčanom, že viera je nevyhnutná. V mnohých prípadoch odpoveď znie: O čom to prosím vás hovoríte?

Tu leží zásadný problém. 

 

 

DISKUSIA k článku