Foto_Estatua_Desecrada.jpg

Kristova socha nájdená bez hlavy po najnovších útokoch na katolícke sochy

263
Milko Kostovič
Kultúra smrti

V reakcii na posledný útok sa miamský arcibiskup pre políciu vyjadril, že znesvätenie Kristovej sochy by sa malo považovať za akt nenávisti voči Cirkvi a viere.

Nedávne série útokov na cirkevné budovy a majetok pokračujú. Vo farnosti v štáte Miami bola nájdená zvrhnutá socha Krista bez hlavy. V meste Colorado Springs zase našli sochu Panny Márie natretú červenou farbou. 

V posledných týždňoch sme boli svedkami pokračujúcej série činov vandalizmu a ničenia katolíckych kostolov naprieč Spojenými štátmi vrátane podpaľačstva, dekapitácie a graffiti. Ale zatiaľ čo niektoré incidenty boli zachytené na kameru, vo väčšine prípadov je ešte potrebné odhaliť páchateľov a ich motív. 

V reakcii na posledný útok sa miamský arcibiskup pre políciu vyjadril, že znesvätenie Kristovej sochy by sa malo považovať za akt nenávisti voči Cirkvi a viere.

"Neskorý utorkový večer 14. júla alebo skoro v stredu ráno 15. júla bola znesvätená socha Ježiša Krista: Dobrého pastiera; Ježišova hlava bola oddelená od tela," uviedla pre redakciu CNA Mary Ross Agosta, riaditeľka pre komunikáciu Miamskej arcidiecézy. 

"Socha sa nachádzala pred kostolom nesúcim rovnaké meno v okrsku Miami-Dade. Polícia bola upovedomená a arcibiskup Thomas Wenski žiada, aby sa prípad vyšetroval ako zločin z nenávisti," dodala riaditeľka pre komunikáciu. 

V stredu ráno bola socha nájdená prevrátená a bez hlavy. Otec Edvaldo DaSilva, farský vikár kostola, povedal miestnym médiám, že neverí, že by mohlo ísť o náhodu, pretože so skrutkami podstavca bolo manipulované. 

"Museli mať silné ruky, aby ich odstránili," uviedol otec DaSilva pre médiá. "Keď vidím, čo sa deje v našej krajine, predpokladám (že to bolo úmyselné), ale nemáme 100% istotu."

Otec DaSilva povedal, že sa modlí za toho, kto znesvätil sochu. 

"Ako kresťanské spoločenstvo sa modlíme za tých, ktorí to urobili, aby im Pán mohol odpustiť a daroval im obrátenie," uviedol DaSilva. 

V súčasnosti sa preverujú kamery z farnosti, či je vandalizmus zachytený na páske. 

Pri bývalom podstavci sochy je dnes transparent umiestnený farníkmi, na ktorom je uvedené: "BOH vyhrá nad zlom"

Počas utorkovej noci bola posprejovaná červenou farbou aj socha Panny Márie v Katedrále sv. Márie v Colorado Springs. Vandal alebo vandali zafarbili kríž sochy a zrejme aj nechty na nohách. 

Otec David Price, rektor katedrály, miestnym médiám odkázal, že škoda "vyzerá skôr ako graffiti než čokoľvek iné" a dodal, že vandal napísal slovo "redrum" na podstavec sochy. 

"Redrum", čo odzadu znamená "murder" (vražda), je odkazom na román Stephena Kinga z roku 1977 "Žiarenie". 

Otec Price uviedol, že socha už bola predtým poškodená a mesto ju očistilo. 

Utorkové incidenty nadväzujú na víkend, kedy sa odohrali podobné činy. 

V skorých ranných hodinách v sobotu bola v Tennessee nájdená socha Blahoslavenej matky bez hlavy. V Bostone bola zasa podpálená socha Márie a v Brooklyne bola jej socha posprejovaná slovom "IDOL" (modla). 

V ten istý víkend bola podpálená farnosť Ocala na Floride a aj 249-ročná kalifornská misia založená sv. Juniperom Serrom. Z floridského požiaru bol obvinený jeden muž a oheň v Kalifornii je vyšetrovaný ako podpaľačstvo.

V posledných týždňoch protestanti strhli alebo poškodili katolícke náboženské sochy v Kalifornii, Missouri a na ďalších miestach, vrátane niekoľkých sôch sv. Junipera Serru. 

Zatiaľ čo niektoré útoky na sochy, najmä v Kalifornii, boli spáchané na verejnosti veľkými skupinami s jasnou politickou príslušnosťou, páchatelia iných činov, vrátané tých na obrazy Panny Márie a Krista, neboli identifikovaní. 

 

 

DISKUSIA k článku