gettyimages-641697142.jpg

V Egypte brutálne prenasledujú koptských kresťanov. Prečo o tom nikto nehovorí?

459
Zuzana Smatanová
Kultúra smrti

Po dvojmesačnom "zmiznutí" sa začiatkom júna 2019 vo svojej dedine Shosha v egyptskej provincii Minya znovu objavila mladá koptská žena. Vrátila sa však už v odlišnom postavení: vydatá za moslima a tehotná s jeho dieťaťom. Moslimské oslavy jej "obrátenia", manželstva a tehotenstva sa zvrhli do výtržností, podpaľovania domov a útokov na jej kresťanskú rodinu a spoločenstvo. Nešlo o náhodu - túto ženu s jej novým manželom priviedli naspäť počas osláv Eid, kedy býva napätie medzi moslimami a koptskými kresťanmi veľmi veľké. Tento incident bol v skutočnosti súčasťou zámernej kampane, burcujúcej k prenasledovaniu najväčšej kresťanskej komunity na Strednom východe.

Miestne zdroje upozorňujú, že prípad tejto mladej ženy je len ďalším príkladom hrozivého trendu násilných "obrátení". Koptskí kresťania v Minye a ďalších regiónoch čelia rozličným druhom násilia, no koptské ženy sú obzvlášť ohrozované a bezbranné voči únosom a vynúteným manželstvám s moslimskými útočníkmi, ktorí ich znásilňujú, vydierajú a zotročujú. Takéto "obrátenia" sú tragédiou nielen pre ne ako pre obete, ale aj pre ich milovaných blízkych, ktorých musia nútene opustiť. Kresťanské rodiny sa stávajú čoraz častejším terčom útočníkov a unesené osoby sa nemôžu legálne vrátiť k svojmu pôvodnému náboženstvu; zostávajú absolútne izolované od svojich domovských spoločenstiev.     

Tieto útoky spochybňujú zákonnú platnosť prísľubu egyptského prezidenta Abdela Fattaha al-Sisi, že koptským kresťanom a iným náboženským menšinám poskytne ochranu. Počas nedávnych osláv Laylat al-Quadr v Kairo nabádal prezident moslimov, aby strážili dedičstvo náboženského pluralizmu v Egypte na základe prevládajúceho presvedčenia, že "silné náboženstvo môže oslabiť správanie sa samotných veriacich". Zdôraznil, že dobroprajnosť voči "kresťanským bratom" neznamená podporovať kresťanstvo a naznačil, že zdvorilosť voči menšinám môže priaznivo prezentovať - aj keď z pozície sily (!) - islam.      

Sisiho reč však žiaľbohu nepadla na úrodnú pôdu a práve spomínané útoky boli pokračovaním neustáleho násilia voči egyptským náboženským menšinám. Moslimské bratstvo a iné nábožensky motivované skupiny si berú na mušku najmä kresťanov, ktorých vinia z politických zmien, ohrozujúcich ich moc. Násilné útoky prebiehajú najviac vo vzdialených regiónoch krajiny, do ktorých západné médiá nemajú prístup. 

Správy o násilníckych gangoch, vydieraní, stínaní hláv, ukameňovaní, vynútených "obráteniach", bombových útokoch v kostoloch a o zatváraní kostolov nie sú ničím nezvyčajným - najmä vo vidieckej provincii Minya, ktorá je domovom jednej z najpočetnejších komunít koptských kresťanov v Egypte. Smutne známa Alexandria s bombovým útokom na kostol počas Kvetnej nedele si vyžiadala 60 mŕtvych a 196 zranených. V roku 2015 obletela celý svet správa o masovom sťatí unesených koptských kresťanov v Líbyi. Otvorená streľba na autobus s koptskými kresťanmi, ktorý smeroval do kláštora, si v predvečer ramadanu v roku 2017 vyžiadala 28 mŕtvych a 25 zranených. Tieto správy sú len špičkou ľadovca a predstavujú len zopár zdokumentovaných útokov na koptských kresťanov - na populáciu s veľmi malou legálnou ochranou a pomocou.   

 

DISKUSIA k článku