6038869001001.jpg

Severná Kórea: Desaťtisíce žien predaných do čínskeho sexuálneho otroctva

345
Milko Kostovič
Kultúra smrti

"Severokórejské ženy a dievčatá prechádzajú rukami priekupníkov, dohadzovačov a zločineckých organizácií. Následne sú súčasťou čínskeho obchodu s bielym mäsom, kde ich zneužívajú až do vyčerpania," uvádza sa v správe. 

Desiatky tisíc severokórejských žien a dievčat sú predmetom obchodov s bielym mäsom v Číne, kde musia znášať systematické znásilňovanie, sexuálne otroctvo a kybernetický sex, uvádza sa v novej správe. 

Vyšetrovanie vedené iniciatívou Korea Future odhalilo nové a znepokojujúce vzorce strašného sexuálneho zneužívania páchaného na severokórejských ženách a dievčatách na pevninskej Číne. Počas vyšetrovania sa zistilo, že ženy sú predmetom obchodov s bielym mäsom, sexuálneho zneužívania, prostitúcie a nútených sobášov. 

"Severokórejské ženy a dievčatá, ktoré sú vyhnané z vlasti patriarchálnym režimom, ktorý prežíva vďaka tyranii, chudobe a útlaku, prechádzajú rukami priekupníkov, dohadzovačov a zločineckých organizácií," píše sa v správe. "Následne sú vtiahnuté do čínskeho obchodu s bielym mäsom, kde ich zneužívajú až do vyčerpania."

Výskum ukázal, že "komplexná a vzájomné prepojená sieť kriminality" prináša ročne asi 105 miliónov dolárov z "predaja tiel severokórejských žien"

Yoon Hee-soon, autorka správy a vedkyňa z inštitútu Korea Future, uviedla: "Vykorisťovanie severokórejských žien a dievčat generuje čínskemu podsvetiu ročné zisky najmenej 105 miliónov dolárov. Obete sú ponúkané už za 30 čínskych juanov (4 doláre), predávané ako manželky za 1000 juanov (146 dolárov) a privádzané do brlohov kybersexu pre celosvetovú sieť."

Yoon Hee-soon dodáva: "Obete, ktoré sú väčšinou vo veku 12-29 a prevažne ide o ženy, sú prinútené, predané alebo unesené v Číne alebo predávané priamo zo Severnej Kórey. Mnohé sú predané viackrát a sú prinútené k aspoň jednej forme sexuálneho otroctva v rámci jedného roka od opustenia vlasti."

Yoon Hee-soon uviedla, že prostitúcia sa stala "hlavnou cestou" k obchodu s bielym mäsom pre severokórejské ženy a dievčatá, keď predstihla nútené sobáše. 

"Zotročené v bordeloch, ktoré zamorujú satelitné mestečká a sídla v blízkosti veľkých urbánnych oblastí v severovýchodnej Číne, obete sú väčšinou vo veku od 15 do 25 rokov a sú obvykle vystavené vaginálnemu a análnemu znásilňovaniu, nútenej masturbácii a osahávaniu." dodáva Hee-soon.

Obchodovanie s kybersexom je podľa nej "malou, počiatočnou, ale rozširujúcou sa zložkou" v obchode so severokórejskými ženami. Dievčatá vo veku iba deväť rokov sú nútené predvádzať sexuálne praktiky a sú sexuálne napadnuté pred webkamerami, pričom sa to vysiela naživo platiacemu globálnemu publiku.

Výskumníčka poznamenala, že nútené sobáše sú naďalej trvalou súčasťou čínskeho obchodu so sexom a problém pretrváva vo vidieckych oblastiach a mestečkách. Severokórejské ženy sú stále "predávané, znásilňované, vykorisťované a zotročované" čínskymi manželmi. 

"Vyhliadky severokórejských žien a dievčat uväznených v čínskom miliardovom obchode s bielym mäsom sú pochmúrne," uviedla. 

"V Číne zahynulo veľa obetí, zatiaľ čo sa malé záchranné organizácie a kresťanskí misionári pokúšajú o ich vyslobodenie. Na záchranu životov množstva ženských utečeniek zo Severnej Kórey v Číne potrebujeme neodkladné a okamžité kroky, ktorú budú v rozpore s prevládajúcou politikou medzikórejského dialógu."

Fakt, že iniciatíva Korea Future - malá mimovládna organizácia, ktorú nefinancujú ani nedostáva podporu zo strany jednotlivých vlád, ľudskoprávnych inštitúcií alebo grantových agentúr - dokázala odhaliť zneužívania, ktoré medzinárodné spoločenstvo ignoruje, by mal slúžiť ako podnet pre ostatných.

Iniciatíva Korea Future je neziskovka so sídlom v Londýne, ktorá pomáha Severokórejčanom v ohrození života a zverejňuje správy o porušovaní ľudských práv, aby dosiahla nápravu. Zistenia správy sú výsledkom dlhodobých vzťahov s obeťami žijúcimi v Číne a preživšími exilantmi. Je to tiež prvýkrát, čo sa väčšina respondentov cítila schopná hovoriť o svojich skúsenostiach so sexuálnym násilím a obchodovaním s bielym mäsom. 

V usvedčujúcej správe organizácie Human Rights Watch z novembra minulého roku sa uvádza, že severokórejskí predstavitelia sexuálne útočia na ženy takmer s úplnou beztrestnosťou a tieto skutky sú také bežné, až sa stali normou. 

V správe sa ďalej píše, že ženy v krajine sú bežne nútené znášať sexuálne násilie zo strany vládnych úradníkov, polície, väzenskej stráže, vyšetrovateľov a vojakov. Hlboko patriarchálna spoločnosť znamená, že mnohé ženy sa hanbia za zneužívanie, ktoré zažívajú a cítia sa neschopné požadovať zodpovednosť - rozhodnú sa neprehovoriť kvôli slabej vymožiteľnosti práva a nedostatku podpory. 

Podobné reportáže o tzv. "pustovníckom kráľovstve" - najtajnejšom a najizolovanejšom režime na svete - sú zriedkavé. 

Čierne trhy, ktoré sa stali rozhodujúcim zdrojom príjmu mnohých rodín, sú oblasťou, kde sexuálne násilie prekvitá. 

"Považujú nás za (sexuálne) hračky. Sme vydané na milosť a nemilosť mužov," povedala výskumníkom Oh Jung-hee, bývalá priekupníčka. "Stáva sa to tak často, nikto si nepomyslí, že ide o veľkú vec. Ani si neuvedomujeme, kedy sme naštvané. Ale sme ľudia a cítime to. Takže niekedy, z ničoho nič, v noci plačete a neviete prečo."

 

 

DISKUSIA k článku