Pope_Benedict_xvi.jpg

Mimoriadna správa: Pápež Benedikt XVI. hovorí, že Cirkev je "na pokraji prevrátenia"

9,536
Kultúra smrti

Pápež Benedikt XVI. poslal 15. júla správu na pohreb kardinála Joachima Meisnera, ktorá bola doslova vytriezvením, hovoriac o tom, že bol pohnutý krokmi kardinálov, ktorí podali dubiu: "prijali hlboké presvedčenie, že Pán sa nezriekne svojej Cirkvi dokonca ani vtedy, keď sa do nej naberie toľko vody, že je na pokraji prevrhnutia."

Cirkev „stojí predovšetkým pred naliehavou potrebou presvedčiť pastierov, ktorí dokážu odolávať diktatúre ducha času, ktorí žijú a berú vieru s odhodlaním”. Povedal vo svojej správe pápež Benedikt, ktorú prečítal arcibiskup Georg Gänswein, jeho osobný tajomník a hlava pápežskej domácnosti. Pre túto „naliehavú potrebu”, bolo pre kard. Meisnera „ťažké opustiť svoju pozíciu.”

(Benedikt XVI ďalej píše) „Čo mnou obzvlášť pohlo je to, že v neskorom období svojho života sa naučil vývoj vecí nechať ísť a ukázal tým hlboké presvedčenie, že Pán sa nezriekne svojej Cirkvi dokonca ani vtedy, keď si loď sa na palubu zoberie toľko vody, že je na pokraji prevrátenia,“ ukončil emeritný pápež.

Kardinál Meisner mal 83 rokov a bol jedným zo štyroch kardinálov, ktorí poslali pápežovi Františkovi dubia. Obsahovala päť otázok o tom či je Amoris Laetitia v súlade s katolíckou morálkou.  Zomrel v očakávaní pápežovej odpovede. Hoci pápež František neodpovedal na dubia, dal súhlas na interpretáciu kontroverznej exhortácie, ktorá hovorí, že tí, ktorí žijú v cudzoložných zväzkoch môžu prijať Sväté prijímanie.

Pápež Benedikt tiež spomenul vo svojom vyhlásení, že sa rozprával s kardinálom Mesinerom cez telefón deň predtým ako zomrel.

Cirkevný právnik Kurt Martens povedal, že správa od pápeža Benedikta bola „úžasná, no diplomatická forma podpory pre [týchto] dubia kardinálov.“

V júni 2017 sa pápež Benedikt stretol s novými kardinálmi a zároveň s pápežom Františkom. Mal pre nich stručný odkaz: „Pán nakoniec zvíťazí.“ [informovali sme vás o tom v špeciálnej reportáži]

Kardinál Meisner zomrel držiac svoj breviár, keď sa pripravoval na sv. omšu.

 

DISKUSIA k článku