Mladé ženy, ktoré žijú promiskuitne, sú v neskoršom veku náchylnejšie na závislosti

4,461
Kultúra smrti

Tím výskumníkov z Nového Zélandu zistil, že vzťah medzi alkoholom a promiskuitou nefunguje len jednostranne. Dlhoročná štúdia Univerzity v Otagu odhalila, že ženy, ktoré majú v adolescentom veku „viacero sexuálnych partnerov“, sú v neskoršom veku náchylnejšie na požívanie drog a alkoholu.

„Ženy, ktoré majú v danom období len jedného sexuálneho partnera, sú viac chránené pred závislosťou,“ tvrdí hlavná autorka štúdie.

Výskumníci sledovali koľko sexuálnych partnerov respondentky uvádzali, a to vo veku 18-20, 21-25 a 26-31 rokov. Tieto údaje porovnali s ich duševným zdravím, bezprostredne po každom období, v súvislosti s úzkosťami, depresiami a závislosťami.

Ženy, ktoré mali v priemere viac než 2,5 partnerov ročne, boli vo veku 21 rokov desaťkrát náchylnejšie na závislosti od alkoholu či drog, než tie, ktoré uviedli ročne len jedného alebo žiadneho sexuálneho partnera. Pravdepodobnosť závislosti bola vo veku 26 rokov sedemkrát vyššia a vo veku 32 rokov sedemnásťkrát vyššia.

Výsledky pochádzajú z rozsiahlejšej štúdie o multidisciplinárnom zdraví a rozvoji, ktorá sledovala zdravie a správanie 1 000 ľudí narodených v meste Dunedin až do ich 40-tich rokov. Skupinová štúdia, ktorá bola zverejnená online v americkom odbornom časopise o sexuálnom správaní Archives of Sexual Behavior, sa zamerala na „súčasné sexuálne správanie, kedy aj ženy aj muži majú dlho pred tým, než sa usadia, viacero sexuálnych vzťahov, alebo aj viacero súbežných pomerov.“

Správa uvádza: „Čím viac sexuálnych partnerov mladí majú, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie závislosť na alkohole či marihuane.“

„Keď sme použili model na porovnanie mužov a žien, ktorí mali v rovnakom období života viac než 10-20 sexuálnych partnerov, u žien sa závislosti prejavovali častejšie.“

Výskumníkov prekvapilo, že neobjavili súvislosť medzi početnými sexuálnymi partnermi a úzkosťou či depresiou, poukazujúc na výskum, ktorý spája riskantné sexuálne správanie s úzkosťami a depresiou medzi mladými vo veku 21 rokov.

Vedúca autorka doktorka Sandhya Ramrakhová zvýšené riziko označila za „markantné“.

Výskumníci sami naznačujú, že údaje nemusia znamenať priamu súvislosť. Tvrdia, že dvaja môžu jednoducho spolu len chodiť, alebo chodiť s „viacerými partnermi“, a závislosti môžu byť len súčasťou „klbka“ riskantného správania, ktoré je typické pre adolescentov a mladých ľudí.

Doktorka Ramrakhová dodáva: „Ďalšou podstatnou možnosťou je, že, ak má niekto, a to najmä žena, viacero partnerov, vystavuje sa tým väčšiemu riziku závislosti. Napríklad to môže byť skutočnosť, že krátkodobé vzťahy bývajú často neosobné, alebo to môže byť aj dôsledok viacerých neúspešných vzťahov.“

Zároveň, štatistiky z Veľkej Británie ukazujú, že kultúra „randenia“ sa rozširuje. Prieskum zdravia v Anglicku zistil, že je stále množstvo ľudí, ktorí majú príležitostný sex, a vek, kedy ženy s ním začínajú, klesá. Prieskum ukázal, že 27% žien vo veku 16-24 rokov uviedlo, že žili sexuálne ešte pred tým, než dosiahli 16 rokov, „čo je doteraz najvyšší počet, aký štúdia počas viacerých generácii zistila.“

Ten istý prieskum zistil, že správanie mužov sa viac-menej nezmenilo. Asi 22% mladých mužov uviedlo, že mali sexuálny pomer skôr, než dosiahlo 16 rokov. Zároveň, 26% mladých žien a 32% mladých mužov uviedlo, že ešte pohlavný styk nemali.

Len 17% mužov a 24% žien uviedlo, že zatiaľ mali len jedného partnera.

Celkovo 27% mužov a 13% žien uviedlo, že mali 10 a viac sexuálnych partnerov.