Poľská Cirkev upozorňuje na okultní charakter Halloween-u

1,981
Kultúra smrti
 
Poľská katolícka cirkev varovala, že moderné rituály spojené s Halloweenom hraničia s propagovaním okultizmu. V stanovisku na svojej webovej stránke uviedla, že oslavovanie Halloweenu môže protirečiť cirkevnému učeniu a kresťanstvu. Arcibiskup Andrzej Dziega dokonca tvrdí, že oslavy 31. októbra propagujú pohanstvo medzi mladými a varoval, že ide o "kultúru smrti".
 
Aj takto môže vyzerať príprava na halloweensku "Horror Party".
Autor: Reuters
"Tento druh zábavy, ktorý láka deti ako cukrík, tiež predstavuje skutočnú možnosť veľkej duchovnej škody, dokonca zničenia duchovného života," napísal podľa poľskej tlačovej agentúry vrchný predstaviteľ arcidiecézy Szczecin-Kamień v liste, ktorý sa bude čítať pri nedeľných kázňach.
 
Ako ďalej uvádza, "nezodpovedná a protikresťanská zábava" približuje mladým ľuďom "svet temnoty vrátane diablov, upírov a démonov". Arcibiskupovo stanovisko odzrkadľuje názor poľskej katolíckej cirkvi, ktorá varovala pred "okultnými rituálmi", ktoré sú v rozpore s jej učením.
 
Poliaci slávia náboženský sviatok 1. novembra návštevami cintorínov a zdobením hrobov svojich blížnych. Populárnym sa však v poslednom čase stáva aj americký zvyk vyrezávania tekvíc a preobliekania sa za strašidlá a monštrá v predvečer Všetkých svätých - teda na Halloween (z anglického All-Hallows-eve). Pôvodne šlo o pohanský (keltský) sviatok Samhain - pohanskú obdobu Nového roka.
 

DISKUSIA k článku