Pápež nazval najznámejšiu taliansku zástankyňu interrupcie „zabudnutou velikánkou“ národa

4,315
Neutral

Pápež František v rozhovore pre popredný taliansky denník 8. februára opísal Emmu Boninovú, najväčšiu zástankyňu interrupcie v Taliansku, ako „zabudnutú velikánku“ národa. Pápež prirovnal Boninovú k historickým osobnostiam ako Konrad Adenauer či Robert Schuman. S vedomím, že jeho chvála by mohla byť kontroverzná, pápež povedal, že Boninová ponúkla Taliansku najlepšie rady ohľadne Afriky a priznal, že jej rozmýšľanie sa líši od toho nášho. „Pravda, no na tom nezáleží,“ povedal. „U ľudí musíme brať do úvahy ich činy.“

Boninová podstúpila ako 27 ročná ilegálnu interrupciu a neskôr spolupracovala s Informačným centrom o sterilizácii a interrupcii, ktoré má na konte vyše 10,000 interrupcií. Existujú známe fotografie Boninovej ako vykonáva ilegálnu interrupciu na podomácky vyrobenom nástroji, ktorý poháňa bicyklová pumpa. Za túto, vtedy ešte ilegálnu aktivitu, bola zatknutá a strávila niekoľko dní vo väzení. Nakoniec ju však zbavili obvinení a rozhodla sa vstúpiť do politiky.

V roku 2013 ju vymenovali za ministerku zahraničných vecí, čo viedlo k všeobecnému nesúhlasu zo strany lídrov za život a rodinu.

Mnoho talianskych pro-life lídrov reagovalo na pápežov výrok neveriacky. „Ako môže pápež chváliť ženu, ktorá sa v Taliansku preslávila vykonávaním nelegálnej interrupcie a propagovaním interrupcie?“ podotkol Msgr. Ignacio Barreiro, ktorý do minulého roka pôsobil ako hlava rímskej pobočky Human Life International.

Luca Volonte, taliansky politik a prezident pro-life Nadácie Novae Terrae, povedal pre LifeSiteNews, že podľa neho pápež „nebol poriadne informovaný o tom, čo všetko Boninová spravila pre propagáciu interrupcie a eutanázie v Taliansku a v medzinárodnej sfére.“ Aj keď priznal, že Boninová „v Egypte uspela,“ dodal, že aj tam „propagovala anti-life hodnoty.“ Podľa Volonta „sa pápež mýlil, no ešte väčším omylom bolo, že ho jeho sekretariát neinformoval.“

Je nepravdepodobné, že by pápež ignoroval Boninovej postoj, vzhľadom na jeho zdôvodnenie, ktoré v rozhovore ponúkol.  Boninová bola po desaťročia najpoprednejšou podporovateľkou interrupcie v Taliansku. Pápeža navyše kritizovali aj kvôli jeho kontaktu s Boninovou v roku 2015, keď jej zavolal ohľadom jej rakoviny a pozval ju do Vatikánu.

DISKUSIA k článku