Fatima: 99 rokov od zázraku slnka

13.10.2016
2521 0 0
Matej Trančo
Kultúra života

Zázrak Slnka je zázračná udalosť, ktorú videlo okolo 100 000 ľudí dňa 13. októbra 1917 na poliach Cova da Iria neďaleko mesta Fátima v Portugalsku. Tí, ktorí sa zúčastnili mohli vidieť niečo, čo portugalské svetské noviny mesiace zosmiešňovali ako absurdné tvrdenie troch mladých pastierov, že sa na pravé poludnie 13. októbra 1917 v Cova de Iria stane zázrak.

Podľa viacerých svedectiev sa po daždi mračná rozostúpili a slnko sa zjavilo ako nepriehľadný točiaci sa kruh na oblohe. Hovorí sa, že bolo značne menej jasné ako obyčajne, vyžarovalo viacfarebné lúče na okolitú krajinu a jej tiene, na ľudí a okolité mraky. Potom sa hovorí, že sa Slnko hnalo k Zemi cik-cakovitým pohybom vystrašujúc prítomných, ktorí si mysleli, že je to koniec sveta. Niektorí svedkovia povedali, že ich predtým mokré šatstvo sa stalo "náhle a úplne suchým". 

Dobové zachytenie udalostí si môžete pozrieť TU.

Odhady počtu svedkov sa odhaľujú od 30 000-40 000 podľa Avelina de Almeidu, píšuceho pre portugalské noviny O Século, do 100 000 odhadovaných doktorom Josephom Garrettom, profesorom prírodných vied na univerzite University of Coimbra, ktorí obaja boli v tento deň prítomní.

Udalosť bola veriacimi pripísaná Panne z Fatimy, zjaveniu Požehnanej Panny Márie trom mladým pastierom v roku 1917, ako predpovedaná týmito tromi deťmi 13. júla, 19. augusta a 13. septembra 1917. Deti hlásili, že im Panna prisľúbila, že 13. októbra sa im zjaví a urobí zázrak "aby všetci uverili".

Podľa týchto hlásení táto udalosť trvala okolo 10 minút. Tri deti taktiež povedali, že uvideli panorámu zjavení vrátane Ježiša, Požehnanej Panny Márie a Svätého Jozefa požehnávajúcich ľudí.

DISKUSIA k článku