Čo hrozí ženám, ktorým lekári odmietli vykonať potrat?

2,463
Kultúra života
Pred pár dňami New York Times publikoval článok so znepokojujúcim názvom “Čo hrozí ženám, ktorým odmietnu vykonať potrat?”
Na túto otázku sa pokúsili výskumníci odpovedať cez tzv. Turnaway Study – výskum, ktorý realizovali deklarovaní potratári na 200 ženách, ktorým bol zamietnutý potrat z dôvodu príliš vysokého štádia tehotenstva na to, aby zabitie ľudského plodu bolo ešte legálnym.
 
Autor v článku spomína príbeh jednej z týchto žien - S., ktorá po tom, čo musela v tehotenstve pokračovať, priniesla na svet dieťa a dnes prehlasuje, že je v živote spokojná a jej dieťa je “tou najlepšou vecou, čo jej život priniesol.” Hovorí: “Hoci som si to predtým nevedela predstaviť, ono je viac než môj najlepší priateľ, viac než láska môjho života.” U ženy totiž nastalo to, čo sa technicky označuje ako “bonding” – vytvorenie vzťahovej väzby medzi rodičmi a dieťaťom.  
 
Výskumníčka Diana Greene Foster k výslednému stavu tejto ženy dodáva: “Presne to ukazujú naše výskumy. Približne 5% žien, ktorým odmietli vykonať potrat, dieťa odmietalo aj po pôrode. No až u 95% z nich nastal pravý opak, a vyjadrovali spokojnosť a pocity šťastia z materstva.”
 
New York Times však neskôr ponúkol slovo aj pro-choice bioetičke Katie Watson, ktorá tieto ženy obvinila, že klamú samy seba a aj spoločnosť: “z psychologického hľadiska je v našom záujme prerozprávať svoj osobný príbeh v pozitívnom ladení, aby sme sa mohli posunúť ďalej”. Ako vidieť, do pro-choice ideológie nepatria ženy so svojimi skúsenosťami ale len teória, ktorú keď skutočnosti popierajú, o to horšie pre ne. Neboli to však práve pro-choice teoretici, ktorí sa stále aktivizovali v prospech a šťastie žien?
 

DISKUSIA k článku