babyphoenix3.jpg

Dieťa predčasne narodené v 25. týždni prežilo, na jeho pokožke bolo vidieť žily

285
Milko Kostovič
Kultúra života

Dievčatko Phoenix Teanby sa narodilo tak veľmi predčasne, že jeho pokožka bola priehľadná. 

Drobné dievčatko prišlo na svet o 15 týždňov skôr a podľa novín Clacton Gazette vážilo iba 700 gramov.  

V súčasnosti však už žije doma so svojou rodinou v anglickom Essexe po tom, ako prekonala komplikácie po svojom skorom narodení. 

Jej matka Tori Teanby uviedla, že sa v januári ponáhľala do nemocnice po tom, čo jej praskla voda. Povedala, že sa cítila, akoby mala porodiť, ale pôrodné asistentky boli iného názoru. V tom čase bola v 25. týždni tehotenstva. 

"Pôrodné asistentky mi stále hovorili, že to nie je pôrod, môj kŕčok bol uzavretý. Connor išiel domov, aby nám doniesol ďalšie oblečenie, pretože sme vedeli, že tu nevyhnutne zostanem," uviedla. "Zrazu som zacítila nutkanie tlačiť a oni vbehli dnu, stlačili núdzový bzučiak a do miestnosti vošlo asi 30 ľudí."

Phoenix sa narodila zanedlho dňa 25. januára a bojovala o život. 

Podľa správy sa jej stav začal v priebehu nasledujúcich siedmich dní zhoršovať a červený proteín v jej krvi nebezpečne klesol. Jej rodičia povedali, že mohli vidieť žily svojej dcéry, pretože jej pokožka bola tak priehľadná.

Phoenix dostala tri krvné transfúzie, po ktorých "zružovela" a ktoré jej zachránili život, uvádza sa v správe. Ďalších 12 týždňov strávila v nemocnici, kým sa jej nezačalo lepšie dariť a mohla odísť domov. 

"Môj malý zázrak bol bledý a letargický so žilami, ktoré sa objavili na jej bruchu, no dnes je to ružová princeznička," povedala jej matka. "Po skončení transfúzie vyzerala a správala sa ako iné dieťa."

Pokroky v modernej medicíne umožňujú malým, predčasne narodeným deťom prežiť a prosperovať. Najmenšie narodené dieťa vážilo menej než 260 gramov pri narodení. Malá Saybie sa narodila v decembri 2018 v Kalifornii a v máji už mohla odísť domov. 

Najvčasnejšie narodené dieťa, ktoré prežilo mimo maternice, sa narodilo v štvrtom dni 21. týždňa. V roku 2017 časopis Pediatrics priblížil tento prípad prežitia. 

Výskum uverejnený v roku 2015 v New England Journal of Medicine zistil, že 23 percent predčasne narodených detí pred 22. týždňom tehotenstva prežije. Štúdia však tiež zistila, že niektoré nemocnice neposkytujú starostlivosť bábätkám v tomto ranom období.

 

DISKUSIA k článku