Poslanci Nitry budú v piatok rozhodovať o zákaze herní a kasín na území mesta

111
Kultúra života

Nitrianski mestskí poslanci budú v piatok 14. júna rozhodovať o zákaze hazardu na území mesta. Mimoriadne mestské zastupiteľstvo zvolal primátor Marek Hattas na základe petície, ktorú odovzdala na radnici iniciatíva Zastavme hazard. Podpísalo ju viac ako 23-tisíc ľudí.

Mesto už zverejnilo návrh všeobecne záväzného nariadenia, o ktorom budú hlasovať poslanci. Počíta so zákazom umiestnenia herne v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu a v bytových domoch. Zákaz umiestnenia kasína by po schválení nariadenia platil v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu.

Iniciatíva Zastavme hazard odovzdala mestu 1 311 hárkov s 23 082 podpismi obyvateľov Nitry na novej petícii podľa súčasného zákona, ako aj 1 139 hárkov s viac ako 20 000 podpismi na starej petícii, ktorú zbierali v roku 2016 podľa starého zákona o hazarde. „Vysoko sa podarilo prekonať mýticky nedosiahnuteľnú hranicu 30 percent podpisov, petíciu podporilo približne 35 percent občanov nad 18 rokov. Mestu Nitra sme dodali aj našu právnu analýzu. Argumenty sú nespochybniteľné, hazard škodí mestu a jeho obyvateľom,“ povedal Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard. Ako ďalej dodal, hazard je v Nitre spojený s mnohými trestnými činmi, ktoré boli páchané v súvislosti so závislosťou na hazarde.

Podľa Matúša Libanta z petičného výboru Nitra ešte takú pozitívnu vlnu občianskej angažovanosti nezažila. „Chceme veľmi pekne poďakovať všetkým obyvateľom Nitry, ktorí petíciu proti hazardu podpísali. Veríme, že hazard z mesta zmizne čím skôr a s ním aj negatívne dôsledky, ktoré prináša,“ skonštatoval.

Primátor Nitry Marek Hattas petíciu podporuje, podpísal ju ako prvý. Zákaz tvrdého hazardu mal aj vo svojom volebnom programe. „Teším sa, že tu máme aktívnych ľudí, ktorí sa vedia postaviť za svoj názor a vedia povedať jasné ‘nie’ hazardu,“ povedal. V mestskom zastupiteľstve má väčšinu koalícia zložená z nezávislých poslancov, ktorí kandidovali za Tím Hattas, z poslancov Demokratickej koalície pravicových strán a poslancov za Tím Pre Nitru (nezávislí a NOVA). Spolu majú 21 hlasov z 31.

DISKUSIA k článku