3D_printed_ultrasound.jpg

Ruská spoločnosť využíva 3D tlačiareň na výrobu detailných modelov ešte nenarodených detí

15.03.2018RUS
265 0 9
Lucia Salomonová
Kultúra života

Ultrazvuková technológia pokročila až do bodu, kedy je možné vytvárať neuveriteľne detailný 3D „vytlačiteľný“ obraz, aby mohli rodičia vidieť a držať svoje ešte nenarodené deti. Lekári ich takisto môžu použiť na kontrolu normálneho rastu dieťaťa.

Ruská spoločnosť Embryo 3D je len jednou z niekoľkých firiem, ktoré ponúkajú 3D snímateľné ultrazvuky v životnej veľkosti. Špecializujú sa na zložité črty, ako sú tvár, ruky, nohy a pupočná šnúra dieťaťa v maternici.

Kamarátka „sa obávala o zdravie svojho dieťaťa a chcela ho vidieť,“ povedal šéf Embryo 3D Ivan Gridin pre Russia Today. „Bola niekoľkokrát na ultrazvuku, ale nestačilo to. V tom čase sa mi páčili nové technológie a 3D tlač. Tak som jej povedal: „Poďme to vytlačiť.“

Lekári používajú 3D „výtlačky“, aby lepšie preverili zdravie a vývoj dieťaťa. Tvrdia, že modely pomáhajú pozorovať abnormality a diagnostikovať zdravotné problémy, ktoré môže dieťa mať.  

Minulý týždeň v meste Ufa dostala Yuliana Recun 3D model svojho ešte nenarodeného dieťaťa.  

Objednali sme si 3D model nášho dieťaťa, ktoré mam ešte v brušku,“ povedala pre International Business Times. Je to zvláštny pocit, že dieťa sa ešte nenarodilo, a aj tak sa ho môžete dotknúť a cítiť ho také aké je

3D „výtlačky“ sú posledným krokom v oblasti technológie, ktorá nadväzuje na 3D a 4D ultrazvuk.

Matky, ktoré sa tešia, že uvidia a podržia svoje dieťa, túto myšlienku zbožňujú.  

Povedali, že je skvelé vidieť, ako ich dieťa vyzerá ešte pred narodením, a že sa vlastne môžu dotknúť vnútra svojho vlastného tela,“ spomína zástupca spoločnosti Fasotec. „Rovnako sa tešili z pohľadu na model aj po pôrode, keď si pomysleli: ´Takto moje dieťa vyzeralo, keď som ho nosila.´  Spomenuli si, ako sa cítili, keď boli tehotné.

V roku 2014, kórejská spoločnosť 3D Story Corporation vyrobila z ultrazvukov modely „Stretni svoje dieťa“ a vylepšila detaily. V roku 2016 In Utero 3D pokračovala v populárnom technologickom trende.

Aplikácie virtuálnej reality taktiež pomáhajú lekárom pri vyšetreniach ešte nenarodených detí. Určitý softvérový produkt umožňuje lekárovi “priblížiť” ho, aby skontroloval rastúce dieťa.

Živé embryo 3D „výtlačku“ pozostáva z rôznych vrstiev.  

Predtým sme tlačili len z plastu,“ vysvetlil, Gridin, „ale teraz sme schopní vyrábať sadrové modely a pokryť ich drahými kovmi.

DISKUSIA k článku