Protesty proti Zákonu o reprodukčnom zdraví budú protištátnou činnosťou

3,493
Kultúra smrti

MANILA, Filipíny, 13. máj 2011 (LifeSiteNews.com) - Prezident Benigno Aquino vyhlásil, že skupiny, ktoré sa vyhrážajú zorganizovaním bojkotu platenia daní alebo iných štrajkov v prípade schválenia kontroverzného Zákona o reprodukčnom zdraví, sa dopustia protištátnej činnosti.

„Neverím, že by niekto verejne proklamoval svoj nesúhlas,“ komentoval situáciu prezident. V takom prípade by šlo o závažný trestný čin a obvinenie z poburovania.

Abigail Valteová, hovorkyňa prezidenta, dodala, že ak ľudia odmietnu platiť dane, budú sa musieť pozrieť do očí komisárke Kim Henaresovej z vládnej agentúry Internal Revenue.

Predstavitelia katolíckej cirkvi nedávno vyhlásili „vojnu“ proti schváleniu návrhu zákona, čím vyjadrili svoj obrovský nesúhlas. Konferencia katolíckych biskupov prerušila rokovania s vládou.

Arcibiskup Ramon Arguelles skonštatoval, že rokovania boli „odsúdené na zánik“, pretože Aquino je dlhodobým zástancom návrhu.

„Ideme proti návrhu za reprodukčné zdravie tvrdo bojovať. Ako som už uviedol, rokovania sú zbytočné. Viem, že prezident im nebol príliš naklonený, pretože s návrhom plne súhlasí,“ povedal arcibiskup Arguelles.

V apríli prezident Aquino na študentskej konferencii verejne priznal, že bol za prijatie návrhu ochotný riskovať exkomunikáciu.

„Koniec koncov, musím počúvať svoje svedomie a urobiť to, čo je správne.“

Konferencia biskupov sa opakovane snažila presvedčiť vládu, že legislatíva, ktorá by povolila kampaň na distribúciu kondómov a antikoncepcie, rovnako aj výučbu sexuálnej výchovy na školách, by vážne ohrozila morálku filipínskych občanov, najmä mládeže.

Biskup Iñiguez z Kalookanu skonštatoval, že aj keď katolícka cirkev teraz nevyzýva na občiansku neposlušnosť, katolíci by nemali poslúchať žiadny zákon, ktorý ohrozuje ich vieru.

„Pokiaľ sa toto nariadenie stane platným, katolíci ho neuposlúchnu. Ak sú štátne záväzky v rozpore s vašou vierou, nie ste povinní sa nimi riadiť,“ povedal biskup Iñiguez, hlava konferencie filipínskych biskupov.

V januárovom pastierskom liste filipínski biskupi poznamenali, že prezidentská kampaň prezidenta Aquino bola položená na boji proti korupcii.

„Ako náboženskí vodcovia veríme, že existuje ešte väčšia forma korupcie, konkrétne morálna korupcia, ktorá zastrešuje všetky jej formy. V tejto záležitosti by bolo morálne skazené prehliadať dôsledky zákona o reprodukčnom zdraví,“ konštatujú biskupi.

„Jednoducho povedané, zákon o reprodukčnom zdraví nerešpektuje morálnu stránku, ktorá je centrom filipínskej kultúry. Je ovocím ducha tohto sveta, sekularistov, materiálneho ducha.“

Biskupi na záver dodali: „Vyzývame našich zákonodarcov, aby zvážili prijatie návrhu zákona o reprodukčnom zdraví vo svetle Bohom danej dôstojnosti a hodnoty ľudského života. Mali by ho úplne odsunúť, pretože je v rozpore s našimi ideálmi a vynaloženým ľudským úsilím.“

DISKUSIA k článku