Svätá Stolica odkazuje OSN: Rodina je silnejšia než sily, ktoré sa ju snažia zničiť

1,963
Kultúra života

 

RÍM - OSN musí chrániť rodinu ako: „Základnú bunku spoločnosti založenú na manželstve medzi mužom a ženou,“ povedal 24.júna zástupca Svätej stolice pri OSN na medzinárodnej skupine Rady pre ľudské práva.

Arcibiskup Silvano Tomasi, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN v Ženeve, sa odvolal na energické diskusie, ktoré sa konali v OSN „ohľadom povahy a definície rodiny“. Tie konštatujú, že rodina bola v posledných desaťročiach skutočne oslabená.

[Rodina] stále vykazuje silu oveľa väčšiu než mnohé z tých síl, ktoré sa ju snažili odstrániť ako relikt minulosti alebo ako prekážku k emancipácii jednotlivca či pre to, aby vytvorili slobodnejšiu, rovnostárskejšiu a šťastnú spoločnosť.“

Arcibiskup citoval dokument vypracovaný OSN na 20. výročie Medzinárodného roku rodiny 15. mája tohto roka, v ktorom sa uvádza: „Vzhľadom k rýchlym sociálno-ekonomickým a demografickým zmenám rodiny zisťujú, že je pre ne čoraz ťažšie splniť svoje početné povinnosti.“

Avšak Tomasi to vyvrátil konštatujúc, že „napriek minulým i súčasným výzvam, rodina je v skutočnosti základnou jednotkou ľudskej spoločnosti.“

Na rozdiel od rastúcej protirodinnej ideológie, ktorá predpokladá súperenie medzi dobrom rodiny a dobrom jednotlivca, „väčšina ľudí z toho, že sú členmi silnej a zdravej rodiny založenej na manželstve medzi mužom a ženou, čerpá ochranu, starostlivosť a dynamickú posilu,“ povedal Tomasi.

Okrem toho existuje dostatok dôkazov o tom, že najlepšie záujmy dieťaťa zabezpečuje harmonické rodinné prostredie, v ktorom sa vzdelávanie a formovanie detí vykonáva v rámci skúsenosti s mužským aj ženským rodičovským vzorom.“

Delegácia Svätej stolice pevne zastáva názor, že rodina je celá a integrálna jednotka, ktorá by nemala byť rozdelená alebo odsunutá na okraj spoločnosti,“ uzavrel Tomasi.

Tomasi začiatkom júna v rozhovore pre Catholic News Agency kritizoval OSN, pretože aj keď jej systémy slúžia legitímnemu účelu, sú „veľmi zložité a niekedy zmätené“. To môže prispievať k tomu, že má „deficit demokracie, ak odborníci nahrádzajú štáty pri rozhodovaní,“ povedal.

Rada OSN pre ľudské práva je medzivládnym orgánom zloženým zo 47 štátov, ktoré dohliadajú na presadzovanie ľudských práv vo svete. Bola opakovane kritizovaná, dokonca v niektorých prípadoch i vlastným vedením OSN.

V minulom roku Rada doplnila ako členov Čínu, Rusko, Saudskú Arábiu, Alžírsko a Vietnam. Za to si vyslúžila kritiku od skupiny Human Rights Watch, ktorá poznamenala, že tieto krajiny už roky odmietajú snahy odborníkov Rady pre ľudské práva usilujúcich sa o návštevu ich krajín.“

Hillel Neuer, výkonný riaditeľ Watch OSN (skupina založená na základe Ženevských zákonov o mimovládnych organizáciách, v novembri 2013), predpovedal, že Rada „bude aj naďalej zatvárať oči pred do neba volajúcimi porušeniami ľudských práv násilníkmi, akými sú Čína, Kuba, Egypt, Pakistan, Rusko, Saudská Arábia a Zimbabwe. To ešte nikdy žiadna rezolúcia OSN neriešila.“ Obvinil skupinu podvodných mechanizmov OSN z toho, že ich cieľom je pomôcť obetiam len kvôli politickým cieľom.