Írski pro-liferi potešení výsledkom volieb

3,434
Kultúra života

DUBLIN, 28. Február, 2011 (LifeSiteNews.com) –  Írski pro-life zástupcovia, ktorý sa usilovne snažili udržať otázku potratov medzi volebnými témami, sa vyjadrili, že celkovo sú s výsledkami piatkových volieb spokojní. Niamh Uí Bhriain, vedúca inštitútu Life povedala pre LifeSiteNews.com, že voľby sú znakom, že Írsky ľud pokračuje v pevnom odmietaní legalizácie potratov.

Súčasne však pro-life zástupcovia varujú, že koaličná vláda s pro-potratovou Labouristickou stranou ešte prinesie svoje výzvy.

Fianna Fáil, Írska vedúca strana vlády od 20tych rokov minulého storočia stratila v piatok šokujúcich 60 kresiel a teraz má už len 18 v Dolnej komore. Fine Gael, vedúca strana opozície, ktorá sa zaviazala zachovať Írsku ochranu nenarodených, má teraz 70 kresiel. Je však nútená ísť do koalície so silno pro-potratovou Labouristickou stranou, ktorá má 36 kresiel. Sinn Féin, politické krídlo Írskej Republikánskej Armády (IRA), prekvapujúco získala 13 kresiel.

Bojovníci za pro-life sa zamerali predovšetkým na sľub lídra Labouristicej strany Eamonna Gilmorea, že bude pracovať na zlegalizovaní potratov. Gilmore sa vyjadril pre médiá, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v notoricky známom prípade ABC, vyžadovalo od krajiny zmenu ich pro-life ústavy.

Labouristická strana je jedinou v silno katolíckom Írsku, ktorá prikladá legalizovaniu potratov veľkú dôležitosť. Ale voliči o tom nechceli ani počuť a strana získala iba 19,4 percent hlasov.
Hoci Labouristi dosiahli v roku 2007 11 percent, úspešnosť strany sa mala podľa predpokladov výrazne zvýšiť vďaka ekonomickému kolapsu. Pred rozhodnutím v prípade ABC bol odhad pre Labouristov medzi 27 a 30 percentami hlasov.
Vediac, že ekonomická situácia bola bezpochyby najsilnejším vplyvom pri týchto voľbách, boli pro-life bojovníci potešení z toho, že Írski voliči si udržali svoje tradičné priority pre ochranu života. Agitátori hlásali, že znovu a znovu počuli od voličov a rôznych kandidátov, že potraty sú najspornejším bodom volieb.

Medzi labouristických kandidátov patria Ivana Bacik, ktorá je zrejme najzapálenejšia aktivistka za potraty v Írsku, v Dún Laoghaire. Ten je známy ako najliberálnejší volebný obvod v krajine. Baciková bola stranou vyvýšená, aby stála pri Gilmorovi a bola horúcim kandidátom na Labouristické kreslo číslo 2 v obvode. Ale pro-life agitátori zameraní na ľavicové ale zároveň sociálne konzervatívne oblasti tohto obvodu informovali voličov o Labouristických úmysloch zlegalizovať potraty a žiadali, aby Bacikovú nepodporovali.

Uí Bhriain sa vyjadril: “Baciková  prehrala súboj a s ním stratila aj možnosť mať bezprostredný vplyv na Írske pro-life zákony.”
Katie Robinson z tímu pre pro-life kampane Youth Defence poukázala na ďalšie volebné okresy, v ktorých pôsobili pro-life agitátori ako Mayo, Donegal North a South, a Dublin Central, kde Labouristi tiež nedopadli tak dobre, ako sa očakávalo.

“Spolupracovali sme so skupinami ako Donegal for Life, aby sme získali od ostatných kandidátov pro-life záväzky, a aby sme upozornili na Labouristické plány a vyplatilo sa to,” dodala.

“Ale stále je ešte veľa práce, predovšetkým preto, že Labouristi budú partnermi vo vláde.”
Uí Bhriain sa vyjadrila, že bolo evidentné, že žiadna vláda nemala v úmysle podať návrh na legalizáciu potratov.

“Strana Fine Gael, ktorá teraz povedie novú vládu, vyhrala hlasy pro-life voličov vďaka ich prísľubu, že budú chrániť ľudský život,” povedala Uí Bhriain.

“Musíme dohliadať, aby tento sľub plnili a hnutie pro-life bude jednotné v uisťovaní sa, že sa nevyskytnú žiadne pokusy preklasifikovať legitímne lekárske ošetrenia ako potraty. Toto je totiž najväčšou hrozbou, ktorej naši pro-life aktivisti čelia po rozhodnutí Európskeho súdu v prípade ABC.”
Hnutie pro-life sa podľa Uí Bhriain stáva expertom na podávanie informácií a vysvetľovanie komplexných problémov vyvstávajúcich z diskusie o potratoch. Táto expertíza by sa mala “odzrkadliť v novej kampani, ktorej úlohou bude zabezpečiť, aby Európsky súd nemohol Írsku podstrčiť potraty.”

DISKUSIA k článku