Chceme Írsko bez potratov!

1,884
Kultúra života

Dublin, 20. január 2013 (LifeSiteNews.com) – V uliciach Dublinu sa pred írskym parlamentom tlačili desiatky tisíc ľudí. Žiadali vládnu koalíciu strán Fine Gael a labouristov, aby dodržali svoj sľub z predvolebnej kampane a Írsko zostalo krajinou, kde sa potraty nevykonávajú. Na zhromaždenie prišli demonštranti z celej krajiny. Vrcholom udalosti bol telefonát do úradu premiéra, počas ktorého 30 000 ľudí zborovo kričalo: „Enda, dodrž, čo si sľúbil.“

Dr. Eoghan de Faoite, organizátor zhromaždenia, volal zo svojho mobilného telefónu do úradu Enda Kenneysa: „Zdravím Taoiseach (pán premiér), toto je Vigília za život a mám tu 30 000 ľudí, ktorí vám chcú pripomenúť pro-life sľub, ktorý ste dali v roku 2011.“

„Vigília mala ohromnú silu. Bola to historická udalosť a bolo počuť hlas väčšiny na ochranu matky aj dieťaťa,“ vyhlásil Dr. De Faoite neskôr.

Zhromaždenie, ktoré sa konalo na Merrion Square, organizovala popredná skupina pro-life aktivistov Youth Defence, ako reakciu na jasné rozhodnutie vlády predstaviť legislatívu, ktorá by, „v obmedzenej miere“, povoľovala potraty.

Premiér Kenny pre írsky rozhlas a televíziu uviedol, že ho označujú za „horšieho ako Herodesa“, židovského kráľa z vianočného príbehu, ktorý nariadil vyvraždenie neviniatok v obave o vlastný trón. Kennyho postoj však nie je ospravedlňujúci – v rozhovore vyhlásil, že má „povinnosť vyjasniť“ zákon.

Opätovne poprel, že by jeho vláda zamýšľala zlegalizovať potraty na žiadosť: „Mojou povinnosťou ako hlavy vlády je pozerať sa, ako naše právne predpisy zohľadňujú otázku samovraždy, čo je komplikované.“

Dodal, že stretnutie s poprednými katolíckymi biskupmi krajiny vo veci tejto otázky bolo „veľmi konštruktívne a veľmi realistické“.

Medzi rečníkmi na zhromaždení bol aj Mickey Harte, manažér populárneho tyronského futbalového tímu, ktorý davu povedal, že tam je ako „obyčajný človek, občan, manžel, otec“.

„Pochádzam z prostredia športu a, ako viete, som pyšný na naše športové tradície. Ale na žiadnu z tradícií nie som hrdý viac, ako na rešpektovanie žien a ich nenarodených detí – je to značka našich zdravotníckych služieb v Írsku. Írsko je bez potratov jednou z najbezpečnejších krajín sveta pre tehotnú ženu.“

„Ako každá krajina, aj my máme chyby a nedostatky. Ale keď príde na život pred narodením, máme hodnotový systém, mravný základ, o ktorý by sme sa mali s hrdosťou podeliť so zvyškom sveta. Nemali by sme ho zrušiť - ani teraz, ani nikdy.“

Kríza v krajine vyvrcholila v novembri 2012, keď média vyvolali globálne šialenstvo ohľadom smrti mladej Indky žijúcej v Írsku, ktorá zomrela v dôsledku zjavných pôrodných komplikácii. Jej manžel tvrdil novinárom, že lekári odmietli vyhovieť jej žiadosti o vykonanie potratu a že zomrela kvôli írskemu pro-life zákonu.

Pro-potratoví aktivisti sa chopili incidentu a tlačili na vládu, aby prijala legislatívu, ktorá by zodpovedala rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva z roku 2010 v prípade A, B & C. Prípad nadväzuje na skoršiu kauzu X, v ktorej írsky Najvyšší súd rozhodol, že žena má právo na vykonanie potratu, ak u nej hrozí samovražda.

„Pripomíname Fine Gael, že potrat nie je liečbou pri samovražedných sklonoch a že vláda sa musí pozrieť na dôkazy predložené parlamentnému výboru, ktoré tento fakt potvrdzujú,“ vyhlásil organizátor vigílie de Faoite.

Niamh Uí Bhriain z Inštitútu pre život sa prihovorila davu: „Neprišli ste v tisícoch, ale v desiatkach tisícoch, od povstaleckých domovov v Kerry po vrchy v Donegale, z každého okresu a každej časti Írska, v daždi, snehu a mrazivej zime, aby sme odkázali Fine Gael, že my sme pro-life väčšina a že nebudeme akceptovať potraty. Nie teraz, ani nikdy, nie v našej krajine a nie v našom mene.“

Organizácia Pro Life Campaign (PLC) pomáhala s prípravou zhromaždenia a ich právna poradkyňa, Caroline Simonsová, uviedla, že myšlienka, že žene pomôže potrat, aby sa predišlo samovražde, bola „úplne popretá“ výpoveďou znalca v parlamente.

Simonsová pred davom vyhlásila: „Psychiatri, ktorí sa tým zaoberali, sa jednomyseľne zhodli, že potrat nie je liečbou v prípade samovražedných myšlienok. Neexistuje dôkaz, ktorý poukazuje na to, že potrat znižuje duševné zdravotné riziká nechceného alebo neočakávaného tehotenstva. Existuje však dôkaz, že potrat u významného počtu žien zvyšuje riziko psychických problémov v budúcnosti.“

„Ak vláda schváli potraty na základe prípadu X, žiadnu ženu so samovražednými myšlienkami tým nevylieči. Ohrozí však životy niektorých žien.“

Pro-potratovej proti-demonštrácie sa, podľa polície, zúčastnilo asi 200 ľudí.