Americký kňaz búriaci sa proti Cirkvi v otazke vysvatcovania žien ma pozastavené verejné pôsobenie.

2,489
Kultúra života

MARYKNOLL, NY, 21. november 2012 (LifeSiteNews.com) - Vatikánska Kongregácia pre doktrínu viery v súlade s cirkevným právom zbavila Roya Bourgeoisa kňazstva pre verejný nesúhlas v otázke vysväcovania žien podľa učenia katolíckej cirkvi. Jeho pozbavenie zverejnilo Americké združenie katolíckej zahraničnej misie, známe tiež ako Maryknollskí otcovia a bratia, vo vyhlásení 19. novembra.

Bourgeois sa ako kňaz Maryknollu v roku 2008 zúčastnil simulovaného vysvätenia ženy a svätej omše v unitárnom kostole v Lexingtone, Kentucky. Obrad zorganizovala radikálna feministická skupina Rímsko-katolíckych „kňaziek“.

Následne Bourgeois obdržal „kanonické varovanie“, že jeho správanie môže viesť k exkomunikácii a vylúčeniu z náboženského úradu.

Kňazovi udelili 30-dňovú lehotu na zmenu stanoviska, on však namiesto toho incioval kampaň proti cirkvi. Zverejnil list, v ktorom trval na tom, že cirkev sa pri svätení žien mýli. „Po hojných modlitbách, rozjímaní a úvahách ma moje mravné presvedčenie núti robiť správnu vec,“ napísal. „Nemôžem sa zriecť svojej viery a odvolať verejnú podporu svätenia žien v našej cirkvi.“

Ďalej pokračoval, že „všetci katolíci, spolukňazi, biskupi, pápež Benedikt XVI. a všetci cirkevní vodcovia vo Vatikáne hlasno protestujú proti tejto závažnej nespravodlivosti vylučovať ženy z kňazstva.“

Vatikán odpovedal rozhodnutím, že pokus akéhokoľvek biskupa vysvätiť ženu alebo účasť ženy na podobnom obrade, bude viesť k automatickej exkomunikácii.

Toto rozhodnutie podložil v apoštolskom liste Ordinatio Sacerdotalis v roku 1994 svätý otec Ján Pavol II. Stojí v ňom: „Aby boli odstránené všetky pochybnosti týkajúce sa veľmi dôležitej veci,... prehlasujem, že Cirkev nemá žiadnu právomoc udeliť kňazské svätenie ženám a toto rozhodnutie majú s konečnou platnosťou akceptovať všetci veriaci.“

Bourgeoisa exkomunikovali „Latae sententiae“ (rozsudok vykonaný automaticky), pretože neodvolal svoje verejné stanovisko, ktorým podporil svätenie žien. 

Vyhlásenie Maryknoll hovorí, že „zatiaľ čo Svätá stolica a Spoločnosť Maryknoll podporila jeho zmierenie s katolíckou cirkvou, kňaz namiesto toho zvolil kampaň proti učeniu katolíckej cirkvi na svetských a nekatolíckych miestach.“

„Dialo sa to bez dovolenia miestnych katolíckych biskupov, ignorovali citlivosť veriacich. Neposlušnosť a hlásanie proti učeniu katolíckej cirkvi v otázke svätenia žien viedlo k jeho exkomunikácii, prepusteniu a laicizácii.“

Bourgeois (74) vo vyhlásení z 20. novembra, ktoré zverejnila Konferencia pre ženské svätenie, označil svoje vylúčenie z kňazstva a Maryknollu za „veľmi ťažké a bolestivé“. 

„Vatikán a Maryknoll ma môžu zavrhnúť, nemôžu však zavrhnúť otázku rodovej nerovnosti v katolíckej cirkvi. Požiadavka na rodovú rovnosť je zakorenená v spravodlivosti a dôstojnosti a len tak sa nepominie.“

Vo vyhlásení otcov z Maryknollu stojí: „Pán Bourgeois si svoje stanovisko a skutky zvolil sám a všetkých členov Maryknollu mrzí neúspešné zmierenie. Na rozlúčku Spoločnosť Maryknoll úprimne ďakuje Royovi Bourgeoisovi za jeho službu a všetci členovia mu želajú všetko dobré v osobnom živote.“

„V duchu spravodlivosti a lásky Maryknoll pomôže pánu Bourgeoisovi pri jeho odchode,“ uzavreli otcovia.