Panoráme Chicaga vládol obrovský balónový pro-life ruženec

4,199
Kultúra života
Chicago, Illinois, 17. augusta 2011 (LifeSiteNews.com) – Pro-life dav v Chicagu niesol ulicami mesta masívny 23 metrový vznášajúci sa ruženec z balónov s nápisom LIFE.

Ruženec sa skladal zo žltých balónov naplnených héliom, na ktorých stálo slovíčko LIFE. Ruženec mal  takmer dvojmetrový zlatý kríž, a na jeho tvorbe sa podieľalo 20 školáčok pod vedením organizátorov letného tábora katolíckej farnosti Sv. Jána Kentského. Dievčatá ho preniesli cez zápchy chicagského centra až pred miestnu potratovú kliniku, kde nasledovala modlitebná vigília.

Vznášajúci sa ruženec bol najnovší zo série tzv. “flashmob[i]” aktivít pro-life hnutia, ktoré použilo žlté balóny naprieč celými U.S.A.

V rozhovore pre LifeSiteNews (LSN) riaditeľ  Výboru Práva na život v Illinois, William Beckman, zdôraznil dôležitosť verejnej manifestácie, ktorá poukazuje na fakt “veľkej problematiky potratov v Chicagu”.

„Z celkového počtu potratov v Illinois v roku 2008 (47.717 potratov), bolo 25.529 vykonaných na obyvateľoch okresu Cook County, ktoré zahŕňa veľkú časť metropolitného Chicaga,“ povedal.

Celkový počet však nezahŕňa potraty vykonané síce v Chicagu, ale na obyvateľoch okolitých okresov, čo je viac ako 6.400 ďalších potratov.

„To znamená, že takmer dve tretiny každoročných interupcií v štáte Illinois sa vykonáva práve v Chicagskej metropole.“

Beckman tiež podotkol, že veľa ľudí z okolitých okresov prichádza do Chicaga za potratmi, vrátane mnohých tínedžerov. Mladiství „môžu ísť na potrat bez vedomia svojich rodičov, keďže v štáte Illinois nie je platný zákon o upovedomení rodičov, zatiaľčo u okolitých štátov platný je.“

LSN v minulosti informovalo o „flashmob“ pro-life aktivite, kde skupina mladých vytvorila čestnú stráž známemu pro-life aktivistovi Joeovi Scheidlerovi počas slávnostného večera na jeho poctu, a tak zatienili malý proti-protest zástancov potratov. Ďalší pro-life „flashmob“ vo februári prekvapil zhromaždenie Plánovaného rodičovstva v Chicagu.

Ukážku originality a dynamiky skupiny mladých z farnosti sv. Jána Kentského počas Pochodu za život vo Washingtone 2011 si môžte pozrieť tu.

Pro-life „flashmoby“ ukazujú verejnosti novú, jasnú tvár o hnutí pro-life,“ vraví Eric Scheidler, riaditeľ ligy Pro-Life Action League a syn Joa Scheidlera.

„Potratový biznis sa už roky snaží demonizovať ľudí z pro-life hnutia, a mnohí nekriticky tento nepravdivý obraz aj prijali,“ povedal Scheidler. „Tieto živé, optimistické, skandujúce „flashmoby“ rúcajú propagandu potratových lobistov.“

„Zároveň aj znemožňujú hnutiu „pro-choice“ získať akýkoľvek postup v snahe vytvoriť si základy svojej prítomnosti v našich mestách“, povedal.

„Podporcovia potratov vidia, že momentum sa otočilo na stranu pro-life, a preto robia čo môžu a reagujú akciami ako Pochod za voľbu, ktorý sa uskutočnil začiatkom tohto roka, a nepekný protest počas slávnostnej večere na poctu môjho otca, vyslúžilého pro-life vodcu Joa Scheidlera. Napriek tomu im však táto pro-life mládež blokuje každý krok.“

Okrem organizovaných manifestácií v Chicagu sa ďalšie akcie uskutočnili aj v meste Sacramento v Kalifornii v máji a júli.[i] Flashmob je skupina ľudí, ktorí sa stretnú s cieľom demonštrácie/manifestácie na verejnom mieste, predvedú nezvyčajnú aktivitu s cieľom pobaviť alebo satiricky kritizovať a následne sa rozídu.

 

 

 

DISKUSIA k článku