Hlava poľských biskupov: „Interrupciu treba zakázať!”

3,899
Kultúra života

Varšava, Poľsko, 29. Júna 2011 (LifeSiteNews.com) – Hlava poľskej biskupskej konferencie žiada od poľských politikov podporu pri historicky novom zákone snažiacom sa o uzákonenie úplného zákazu interrupcií. Apeluje tým, žekrv nevinných” bude inak na ich svedomí.

„Bolo jasne povedané, že súčasné poľské zákony ohľadom ochrany života nie sú dokonalé, sú choré a teraz bude mať parlament šancu napraviť ich,“ povedal pre najväčší katolícky týždenník Gosc Niedzielny arcibiskup Jozef Michalik z Przemyśla. „Aké sú toto druhy zákonov, ktoré dovoľujú zabíjať ľudí?! Možno by sme mali mať aj zákon dovoľujúci ľuďom alebo inštitúciám kradnúť, možno do určitej hodnoty?”

Dolná snemovňa poľského parlamentu (nazývaná Sejm) bude mať tento týždeň na programe prvé čítanie nového občianskeho zákona, ktorý by mal zabezpečiť úplnú ochranu deťom v materniciach vyňatím troch výnimiek, ktoré dovoľujú interrupciu podľa aktuálneho zákona.

Tento zákon prijatý v roku 1993 po tom, čo boli porazení komunisti, je jeden z najviac obmedzujúcich zákonov o potrate na Západe. Avšak stále dovoľuje zabíjať nenarodené deti v prípadoch, keď je mu diagnostikovaná vážna porucha alebo choroba, keď je matke diagnostikovaný zdravotný problém alebo keď tehotenstvo pochádza z „kriminálnej aktivity.”

Nový zákon nasleduje obrovská národná iniciatíva spustená Varšavskou nadáciou PRO. Organizátori potrebovali nazbierať 100 000 podpisov v priebehu troch mesiacov, aby mohli predložiť návrh parlamentu. V priebehu dvoch týždňov získali úspešne 600 000 podpisov.

Arcibiskup Michalik povedal, že nie je žiadne ospravedlnenie pre katolíckych poslancov,  keby nepodporovali úplný zákaz. „Ak člen parlamentu  vedome sa hlásiaci ku katolíkom  s hlbokou vierou a pevným svedomím ,  nepodporí  úplný zákaz interrupcií, určite musí ísť na spoveď, obrátiť sa,  sľúbiť, že to napraví a verejne to zobrať späť alebo dokonca napraviť svoje chybné rozhodnutie,“ vysvetlil. „Tí, ktorí odmietli podporiť dobré legislatívne zmeny, spustili na svoje svedomie ťažké bremeno a ukazujú, že nepovažujú Božie a prirodzené zákony za zaväzujúce, alebo že si viac vážia svoju vlastnú interpretáciu viery ako hlas cirkvi,” pokračoval. „Čo je najhoršie, títo ľudia žijú v omyle.”

Prelát presvedčil tých, ktorí namietali, že súčasný zákon je „dobrý kompromis.”

„Ako môžete hovoriť o dobrom kompromise, ak v troch prípadoch dovoľuje zabíjať nenarodených?“ spýtal sa. „V tej podobe, ako je to teraz, nemôžete odobrať životy chorým alebo postihnutým. Alebo zabijete nevinné dieťa preto, že sa jeho rodičia dopustili kriminálneho činu alebo niekto vykonal kriminálny čin voči nim.”

„Pápež a  poľskí biskupi nikdy nesúhlasili so žiadnymi výnimkami bezpodmienečného zákazu interrupcií, trvali na svojom. Nič také neexistuje a nikdy nebude existovať. Poľský episkopát nemá právo zmeniť Božie nariadenie: ´Nezabiješ´!”

Povedal, že tvrdenie, že zákon narúša „spoločenský pokoj” ohľadom interrupcií v poľskej spoločnosti je v skutočnosti nato, „aby bolo svedomie ľudí uspaté.”

„Vždy, keď Boží zákon nie je rešpektovaný, máme sa zalarmovať a pomôcť zmeniť chorý zákon,” pokračoval. Nemôžeme dovoliť spoločnosti, aby bola ukolísaná do spánku nečestnými heslami o pokroku. Nemôžete oddeliť život od svedomia, od viery. Nemôžete obísť snahu vyriešiť dokonca najdôležitejšie záležitosti v súlade s morálkou.”

DISKUSIA k článku