Vyrobil homosexuálom zásnubné prstene, no aj tak ho odsudzujú

1,434
Kultúra smrti

MOUNT PEARL, Newfoundland, 25. máj 2015 – Kým obyvatelia Severnej Ameriky sú zvyknutí čítať správy o kresťanských obchodníkoch, ktorí sú pokutovaní a zdieraní za odmietnutie poskytnúť svadobné služby homosexuálnym párom, Newfoundland poskytol románovú zápletku: kresťanský klenotník dostal finančnú pokutu a množstvo nenávistnej pošty, hoci s takýmto párom obchod uzavrel.

Nicole Whiteovej a Pam Renoufovej sa služby, ktoré im Esau Jardon z Today's Jewellers v Mount Pearl, Newfoundland ponúkol, páčili – dali mu zálohu a on ich dva snubné prstene navrhol a mal vyrobiť. Pár dokonca podnik odporučil svojim priateľom.

Ale kým tam jedna z ich priateliek prišla, obchodník mexického pôvodu do výkladu zavesil tabuľu ku Dňu matiek a na nápise, ktorý sa niesol v duchu jeho silnej, tradičnej kresťanskej viery, ste mohli čítať: „Posvätnosť manželstva JE OHROZENÁ; Pomôžte zachovať manželstvo medzi mužom a ženou.“

Ich známu to veľmi nahnevalo a jej fotka tohto nápisu sa okamžite rozšírila. Spomínaný pár sa vrátil do predajne a žiadal späť svoju zálohu. Facebooková stránka podniku bola zaplavená stovkami nenávistných správ, ako aj hrozbami určenými Jardonovi a jeho obchodnému partnerovi a zároveň bratovi, a preto ju museli zrušiť.

LifeSiteNews sa Whiteovej spýtal, či bol Jardon dostatočne potrestaný. „Prepánajána, áno,“ odpovedala. Potrestaný bol naozaj dosť.“ Chvíľu predtým však miestnym novinám vysvetľovala, prečo pár zrušil svoju objednávku. „Prsteň symbolizuje lásku a pri pohľade naň by mi vždy napadol ten nápis – vždy, keď by som sa na ten prsteň pozrela, by som pravdaže myslela na nás, ale aj na to, čím všetkým sme si museli prejsť. Takže už viac nechcem prsteň odtiaľ. Chcem naspäť svoje peniaze.“ Spočiatku Whiteová hovorila, že keď „(obchodníci) veria, myslia si, že si do výkladu môžu dať akýkoľvek nápis. Len som sa vyjadrila, že je to naozaj neúctivé, veľmi neprofesionálne a že chcem, aby mi vrátili peniaze. Ja s ich vierou nemám nič spoločné. Myslím, že každý má právo na svoj vlastný názor. Ale nemyslím si, že by svoje osobné presvedčenie mali vnášať aj do svojho obchodu.“

Jardon najprv nebol veľmi ochotný vrátiť peniaze, pretože by to bolo akoby ospravedlnenie toho, v čo verí. St. John's Telegram ho zastihol v Toronte, pre tieto noviny povedal: „Keď kráčam po Church Street v Toronte, kde sa momentálne nachádzam, vidím okolo seba – na verejných priestranstvách – dúhové vlajky LGBT, množstvo znakov a iných podobných vecí, a nemám s tým problém. Všetko toto akceptujem. Vybral som si Kanadu... a tým pádom všetko, čo k tomu patrí... nediskriminujem to, ani nechodím za obchodníkmi s tým, aby tie veci dali preč. Pre tento istý dôvod očakávam, že budú rešpektovať aj mňa, najmä ak ide o môj vlastný podnik.“

Ale tu neplatí „čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty druhým.“ Neplatí to pre LGBT komunitu ani pre Informačný zdroj CBC, ktorý okamžite označil klenotníkov nápis za „homofóbny.“

Niektorí však ponúkli svoju podporu a prejavili sympatie. Rod Dreher, blogger na The American Conservative spozoroval, že takýto spôsob jednania očakávajú iba tzv. sexuálne menšiny. „Je pravovernej kresťanke dovolené poslať svoje osso buco (milánska špecialita) späť kuchárom, ak zistí, že to pripravili ruky homosexuála? Pravdaže nie. Niektoré jemné snehové vločky sú jemnejšie než ostatné.“

Hovoriac o nedávnych rozhodnutiach súdov a tribunálov pre ľudské práva proti kresťanským obchodníkom, ktorí odmietli poskytnúť služby homosexuálom, Dreher hovoril s iróniou v hlase. Nátlak vytvorený na Jardona o vrátení zálohy označil za „ďalší krok v evolučnom pochode. Nestačí len upiecť koláč, naaranžovať kvety alebo vyrobiť prsteň, musíte pri tom všetkom mať ten správny názor.“

Jardon svoje právo na názor obhajuje. „Jedným z dôvodov, prečo sa moja rodina rozhodla presťahovať do Kanady, boli práva, ktoré ponúka – slobodu vierovyznania a slobodu prejavu, ktoré boli v tom čase v Mexiku značne obmedzené,“ povedal.