Talianska vláda vyšetruje prepustenie učiteľky na katolíckej škole

1,580
Kultúra smrti

Katolícka škola na severe Talianska dala výpoveď učiteľke, ktorú považovala za homosexuálne orientovanú. Tento prípad sa v krajine rieši už na národnej úrovni, keďže úrad pre vzdelávanie na tento krok školy reagoval stroho.

Ministerka vzdelávania Stefania Gianniniová pre denník La Repubblica povedala, že jej úrad už začal vyšetrovať rozhodnutie riaditeľky školy o nepredĺžení učiteľkinej zmluvy za cieľom ochrániť „morálku v školskom prostredí.“

Matka Eugenia Libratoreová, rehoľná sestra Kongregácie dcér Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a riaditeľka školy Sacro Cuore v Trente, povedala, že učiteľka – ktorej meno sa v tlači neuvádza – „je vo svojej práci dobrá a má profesionálny prístup.“ Dodala však, že škola je katolícka a pri prijímaní svojho personálu musí brať do úvahy ich mravy.

Povedala som jej, že som začula klebety a že som im veľmi neverila, pretože musím ochraňovať školské prostredie. Keď prijímam nových učiteľov do katolíckej školy, pozerám sa aj na ich mravný život,“ povedala matka Eugenia pre trentínske vydanie denníka Corriere della Serra.

Školu navštevuje tisíc študentov. To je ten problém, keďže katolícka škola má svoje vlastné vzdelávacie stanoviská a smernice: myslíme si, že ich treba brániť za každých okolností.“

Učiteľka, ktorú v rozhovore s ľavicovým denníkom La Reppublica pomenovali „Silvia“, obvinila sestru Eugeniu „z rasizmu“ ako aj z toho, že „urazila jej práva ako občanky a učiteľky.“

Možno som lesbička a možno nie. Ale je neprijateľné, aby odo mňa žiadali vyvrátiť klebety o mojej sexuálnej orientácii a to, aby od toho záležalo, či obnovia moju pracovnú zmluvu. Ako keby bolo normálne hrabať sa súmkromí zamestnancov.“

Žena podala svoju sťažnosť Talianskej všeobecnej konfederácii práce (CGIL) a talianskej organizácii homosexuálov Arcigay, ktorá od vlády požadovala odpoveď na otázku „finančnej podpory súkromnej školy štátnymi peniazmi.“

Sara Ferrariová, poradkyňa provincie Trentino a úradníčka pre Rovnosť príležitostí, povedala, že „taliansky právny systém nedovoľuje prepustenie zo zamestnania kvôli sexuálnej orientácii zamestnanca. Ak sa nepredĺženie zmluvy, ako tvrdí učiteľka, viaže na oblasť osobnosti, potom je to vážne.“

Žena povedala denníku La Republica, že za svoju prácu sa jej od sestry Eugenie „dostalo mnoho uznania,“ ale tiež jej povedali, že „sa šírili klebety o mojej sexuálnej orientácii a žiadali odo mňa, aby som ich poprela.“

Dodala, že „v tom prípade by škola privrela oči. Vtedy som sa naozaj nahnevala, takýto nemiestny rozhovor som si vôbec nepredstavovala. Spýtali sa ma, či je pravda, že mám priateľku. Riaditeľka sa to pýtala, akoby bolo celkom bežné zachádzať do takýchto podrobností súkromného života človeka.“

Bola som z toho znechutená. Keďže som jej o tom nechcela nič povedať, sestra Eugenia povedala, že som ,tým potvrdila pravdivosť obvinení. Návrh sestry, aby svoju orientáciu na rovnaké pohlavie skúsila „liečiť,“ označila za „rasizmus“ a povedala, že sestra Eugenia „by sa mala zamyslieť nad pojmom homofóbia.“ Dodala, že bola obzvlášť urazená, keď dala škola do obehu „smernice“ o homosexualite, ktoré zahŕňali súhlas na „nápravnú terapiu.“

Akoby som sa stretla s personálom z obdobia stredoveku, pretože moju situáciu možno porovnať k diskriminácii Židov alebo černochov,“ povedala. Dodala tiež, že dúfa, že Ministerstvo školstva vytvorí systém na „pravdivé monitorovanie pôžičiek súkromným školám. Nájdu sa také, ktoré si ich nezaslúžia.“

Škola vydala vyhlásenie, ktoré uvádza, že učiteľov zamestnávajú na dobu určitú a že učiteľka nebola „vyhodená.“ Zmluva jej skončila 30. júna a škola sa rozhodla nepredĺžiť ju.

Podľa školy boli otázky kladené počas bežného hodnotiaceho rozhovoru a vzišli na základe „niekoľkých sťažností zo strany rodičov, študentov a kolegov vzhľadom na zopár tvrdení, ktoré učiteľka povedala v triede. Rôzni ľudia vyjadrili znepokojenie z toho, čo učiteľka hovorila o sexualite, považujúc jej výroky za nevhodné, nemiestne a nekompatibilné s prostredím školy.“

Vyhlásenie dodáva, že to „okomentovalo aj zopár študentov,“ ktorí „boli rozrušení“ niektorými tvrdeniami učiteľky.

Organizácia Arcigay a asociácia skupín homosexuálov z Rainbow Families žiadala ministerku Gianniniovú o intervenciu.

Ministerka vydala vyhlásenie: „V súčasnosti zbieram informácie, potrebné na pochopenie všetkých aspektov. Kdekoľvek sa stretneme s prípadom sexuálnej diskriminácie, budeme to náležite riešiť.“

Prípad učiteľky zaujal aj Ivana Scalfarotta, homosexuálneho aktivistu a viceprezidenta vedúcej Demokratickej strany, ktorý denníku La Reppublica povedal: „Myslím si, že posudok občiansko-právneho charakteru by mal zabrániť takémuto nespravodlivému ohrozeniu princípu rovnosti a nediskriminácie, ktoré sú zakotvené v Konštitúcii, medzinárodných dohovoroch a zákonoch.“ Dodal, že skutočnosť, že škola – hoci súkromná – je financovaná vládou, „robí tento prípad ešte smutnejším.“

Scalfarotto je jedným z najvplyvnejších homosexuálnych aktivistov Talianska a zároveň je štátnym sekretárom Ministerstva pre reformy konštitúcie. Je pôvodcom „anti-homofóbneho“ návrhu zákona, ktorý vyvolal protesty v celej krajine. Ten spolu s predpismi, ktoré vydal Národný antidiskriminačný úrad a úrad pre rasizmus (UNAR), bol kritizovaný ako snaha zastaviť akýkoľvek mravný odpor verejnosti voči homosexuálnemu správaniu, a tiež preto, že je prostriedkom, ktorý zakazuje verejné vyjadrenie človeka o učení kresťanskej mravouky vo verejnom živote.

Predstaviteľ CGIL v Trente tiež povedal, že „sa znova vyskytol prípad diskriminácie a narušenia ľudskej dôstojnosti, ktorý zasiahne všetky školy.“ Združenie sa vyjadrilo, že rozhodnutie prepustiť učiteľku by malo byť stiahnuté, pričom „v škole by mali byť obnovené občianske a sociálne práva. V opačnom prípade budeme okrem právnych iniciatív požadovať aj zastavenie financovania z verejnoprávnych prostriedkov.“