Snemovňa reprezentantov hlasuje o zákaze potratov po 20. týždni tehotenstva

1,188
Kultúra života

WASHINGTON, D.C. – Snemovňa reprezentantov USA bude hlasovať o zákaze potratov po 20. týždni tehotenstva. Tento návrh, ktorý predložil zástupca Arizony Trent Franks, má zabrániť vykonať potrat od momentu, kedy dieťa podľa lekárov už cíti bolesť.

Keď Franks predstavil návrh zákona, týkal sa len Washingtonu DC. Avšak po obvinení Kermita Gosnella, ktorý vykonával potraty v neskorom štádiu tehotenstva, z usmrtenia pacientky, ako aj živonarodených detí počas nepodarených potratov, kongresman pozmenil návrh zákona, aby sa vzťahoval na každý štát v krajine.

„Súd s Kermitom Gosnellom ukázal potraty v neskorom štádiu tehotenstva v reálnom svetle,“ uviedol Franks v nedávnom vyhlásení. „Modlím sa, aby sme si z toho zobrali poučenie. Myslím si, že sa zhodneme na tom, že máme na viac než na to, aby sme trhali bábätka, ktoré cítia tú trýznivú bolesť.“

Uplynulý mesiac Maureen Condicová, profesorka neurobiológie a príležitostná profesorka pediatrie na Univerzite v Utahu, vypovedala pred Kongresom, že nenarodené dieťa je schopné reagovať na bolesť už v 8. či 10. týždni.

„Nervové obvody, ktoré tvoria základ reakcie na bolesť, sa u bábätka vytvoria do ôsmeho týždňa,“ uviedla vo výpovedi. „Od tohto momentu plod pociťuje akúkoľvek bolesť.“

Lekár Anthony Levatino, ktorý v minulosti vykonával potraty, tiež svedčil v mene návrhu zákona, keď hovoril o tom, čo sa počas potratu v neskoršom štádiu tehotenstva naozaj deje. 

Uviedol: „Hlava dieťatka v tom období je veľká ako slivka a dieťa voľne pláva v maternici. Môžete si byť istí, že sa k hlavičke dostanete ak sú kliešte natoľko otvorené, ako vám to dovolia prsty, a viete, že ju máte, keď kliešte stlačíte a cez krček maternice vychádza biela želatínová hmota.“

„To je mozog bábätka,“ vysvetľuje Levatino. „Potom už môžete vyťahovať kúsky lebky. Často sa stane, že vytiahnete aj kúsok tváričky, ktorá na vás pozerá.“

Dodáva: „Ak odmietate predstavu, že by tento postup mohol nenarodenému dieťaťu spôsobovať bolesť, tak sa prosím nad tým ešte raz zamyslite.“

Avšak Nancy Northupová, výkonná riaditeľka Centra pre reprodukčné práva, túto legislatívu odsudzuje. „Tento útok na zdravie, dôstojnosť a práva žien bol už vtedy dosť nebezpečný a protiústavný, keď sa zameriaval na ženy vo Washingtone. O to viac je teraz odsúdeniahodný, keďže kvôli jeho úprave sa už má vzťahovať na všetky ženy v USA.“

Podľa Northrupovej zamedzenie prístupu v ľubovoľnom štádiu tehotenstva je v rozpore s ústavou. „Každá žena má ústavné právo rozhodovať o svojom zdraví bez ohľadu na názor politikov, ktorí si myslia, že vedia všetko najlepšie,“ povedala. „Je prekvapujúce, že ústavný podvýbor by podporil takú jasnú urážku americkej ústavy – najmä keď všade inde podobné zákony boli na súdoch spochybnené a okamžite zastavené.“

Uplynulý mesiac bol v Arizone pozastavený podobný zákaz potratov po 20. týždni, a to odvolacím súdom deviateho obvodu. V marci obvodný sudca zastavil podobný návrh v štáte Idaho.