SaS predklada zákon o REGISTROVANÝCH PARTNERSTVÁCH.

2,044
Kultúra smrti

 
Liberáli tému registrovaných partnerstiev vo vládnej koalícii neotvárali, teraz sa spoliehajú na Smer.
 
BRATISLAVA. Aj homosexuáli by mali dostať možnosť vychovávať nebiologické deti. Navrhuje to SaS, ktorá do parlamentu predložila návrh zákona o registrovaných partnerstvách.
 
Ako povedal vo štvrtok novinárom poslanec strany Martin Poliačik, išlo by však len o špecifické prípady.
 
Homosexuálne orientovanému človeku by súd mohol zveriť do starostlivosti dieťa, ktorého biologický rodič zomrel a pred smrťou žil v partnerstve s osobou rovnakého pohlavia.
 
V takomto prípade by súd podľa Poliačika rozhodoval, či zverí dieťa druhému biologickému rodičovi, alebo partnerovi, s ktorým žil zosnulý rodič v partnerstve.
 
V ostatných prípadoch má stále platiť, že registrovaní partneri si nemôžu osvojiť dieťa, nemôžu byť ani pestúnskou rodinou, ani dočasnou náhradnou rodinou.
 
Na Smer budú tlačiť mladí aj Únia
 
Prijatie nejakej formy registrovaných partnerstiev je podľa Poliačika neho civilizačnou nutnosťou. Myslí si, že k schváleniu príde s prispením sociálnodemokratickej väčšiny.
 
Poliačik očakáva veľký tlak Únie na Smer. SaS má pripravený aj návrh zákona o registrovaných partnerstvách aj pre osoby rôzneho pohlavia, ale teraz túto tému nechce otvárať.
 
Schválenie registrovaných partnerstiev je podľa ďalšieho poslanca SaS Juraja Drobu krokom Slovenska do 21. storočia.
„Je to psia povinnosť štátu umožniť partnerstvo ľuďom, ktorí sa majú radi,“ vyhlásil. SaS ide podľa neho o otvorenie témy a vytvorenie tlaku. Vo vládnej koalícii strana tému registrovaných partnerstiev neotvárala.
 
„Zaplatili sme nováčikovskú daň a komunite sme sa ospravedlnili,“ povedal v tejto súvislosti Droba. Ten si vie predstaviť, že návrh SaS v parlamente „zabijú“ teraz, aj o pol roka, ale tlak na Smer od mladých voličov bude veľký.
 
„Možno Smer príde s vlastným návrhom,“ dodal. Podľa neho ak by poslanci Smeru mohli úprimne vyjadriť názor, nadpolovičná väčšina by bola za schválenie registrovaných partnerstiev.
 
„V rozhovoroch poslanci Smeru pripúšťajú, že témy osobných slobôd sú im blízke,“ konštatoval Droba.
Hovorkyňa Smeru Monika Počátková pre TASR uviedla, že strana ešte k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách postoj zaujať nevie, lebo ho ešte jej predstavitelia nevideli a potrebujú si ho preštudovať.
 
"Postup dohodnutý nemáme, nemáme to však ani v našich programových zámeroch a ani medzi prioritami, ktoré sme si stanovili," doplnil šéf zboru poradcov premiéra Vladimír Faič.
 
SaS: Čas hrá v náš prospech
 
SaS by podľa podpredsedu strany Juraja Miškova nebola rada, keby sa súboj o registrované partnerstvá presunul na pole rodiny.
„Nechceme, aby návrh bol prezentovaný ako ohrozenie tradičnej rodiny,“ povedal. Podľa neho je možné, že sa návrh SaS nepodarí pretlačiť, ale neznamená to, že sa vzdá a o šesť mesiacov nepríde opäť s obdobným návrhom do parlamentu.
„Čas hrá v náš prospech. Slovensko je z roka na rok liberálnejšie a tolerantnejšie,“ vyhlásil.
 
Registrovaní partneri podľa návrhu majú byť pred zákonom ako navzájom blízke osoby a to nielen z hľadiska občianskeho práva, ale aj trestného, teda budú môcť napríklad odoprieť výpoveď v neprospech registrovaného partnera.
 
Ak by došlo medzi partnermi k týraniu, bude to konanie spáchané na blízkej osobe. Registrované partnerstvo sa má ako rodinný stav uvádzať do dokumentov.
 
Partneri budú mať voči sebe vyživovaciu povinnosť, budú sa môcť zastupovať v bežných veciach.
Registrovaní partneri by mali mať podľa návrhu SaS nárok na vdovecké a vdovské po smrti partnera a tiež majú mať nárok na plnenia z úrazového poistenia.
 
Registrované partnerstvo má vznikať na matrike, kde by sa zapísalo v knihe registrovaných partnerstiev. Partneri nemôžu uzavrieť partnerstvo s viacerými osobami naraz alebo uzavrieť druhé, kým sa predošlé neskončilo.
 
Ak obaja partneri budú súhlasiť, partnerstvo sa môže skončiť vyhlásením na matrike. Ak jeden z nich nebude súhlasiť, rozhodovať má súd.
 
Zákon o registrovaných partnerstvách z dielne SaS však partnerom neumožňuje adopciu detí, a to ani dočasne. Zároveň nebudú môcť byť ani pestúnskou či dočasnou náhradnou rodinou. Partnerstvo nebude možné uzavrieť pred 18. rokom života a nevznikne medzi nimi bezpodielové spoluvlastníctvo.
 
Miškov pripúšťa, že návrh nemusí prejsť ani prvým čítaním. V takom prípade chce SaS zákon predložiť o šesť mesiacov opäť.
 
Jánoš zo Smeru: Teším sa na debatu
 
Zavedenie registrovaných partnerstiev je podľa poslanca Smeru a člena Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Jánoša určite téma, ktorá zaujme publikum.
 
"Nie je jednoduché zaujať stanovisko k registrovaným partnerstvám, lebo to ešte nebolo predložené do programu schôdze. Náš výbor sa touto problematikou ešte nezaoberal, neviem teda zaujať stanovisko ani za výbor, ani za Smer," povedal Jánoš.
On osobne tvrdí, že výhrady k homosexuálom nemá, keďže žijeme v demokracii. "Teším sa na debatu v ľudskoprávnom výbore, bude asi veľmi široká," dodal Jánoš.
 
Hovorkyňa Smeru Monika Počátková povedala, že strana ešte k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách postoj zaujať nevie, lebo ho ešte jej predstavitelia nevideli a potrebujú si ho preštudovať.
 
Brocka: SaS pomáha Ficovi odpútavať pozornosť od problémov
 
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku otváraním témy registrovaných partnerstiev pomáha Robertovi Ficovi odpútavať pozornosť od problémov, ktoré ľudí trápia, ako sú zdražovanie či likvidácia druhého dôchodkového piliera.
„Nepovažujem za šťastné, ak niekto odpútava pozornosť,“ uviedol Brocka dnes pre agentúru SITA. Podľa neho téma registrovaných partnerstiev rozdeľuje opozíciu.
 
„Je SaS na tom tak zle, že im na spolupráci v opozícii nezáleží? S čím prídu zajtra?“ opýtal sa Brocka. Podľa neho názor KDH na túto tému je dlhodobo známy. Tému registrovaných partnerstiev a zvyšovanie ich nárokov KDH nepodporuje, lebo to oslabuje inštitút prirodzenej rodiny. „Rodinu treba posilňovať a chrániť aj v dnešnej dobe,“ konštatoval.
 
LGBT vyzývajú politikov k podpore
 
Komunita LGBT ľudí vyzýva politické strany, aby podporili návrh zákona o registrovaných partnerstvách, ktorý na septembrovej schôdzi parlamentu predkladá strana SaS.
 
"Jeho schválenie by umožnilo vysporiadanie ich majetkových a právnych vzťahov, rozpoznanie partnerstiev pred tretími osobami a zaradilo by tak Slovensko na mapu progresívnych krajín sveta, ktoré považujú LGBT ľudí za rovnoprávnych občanov a občianky svojich štátov," povedala agentúre SITA Romana Schlesinger, riaditeľka občianske združenia Queer Leaders Forum, ktoré sa zasadzuje za komplexné zrovnoprávnenie LGBT ľudí.
 
"Zákon o registrovanom partnerstve žiadnym spôsobom neohrozí ani tradičnú rodinu, ani nezvýši či nezníži mieru rozvodovosti v SR, pre ľudí, ktorých sa tento zákon netýka, sa nič reálne nezmení. Naopak, pre rovnakopohlavné páry, ktoré žijú bez akejkoľvek právnej úpravy, sa kvalita ich života rapídne zvýši," hovorí Schlesinger.
 
Aktivistka dúfa, že téma registrovaných partnerstiev sa nespolitizuje a vláda pochopí dôležitosť ľudských práv pre všetkých. Schlesinger pripomenula, že zákon o registrovanom partnerstve bol naposledy predložený na rokovanie parlamentu v roku 2001 poslancom SDĽ Milanom Ištvánom.
 
"Do dnešného dňa sa neudial ani jeden pokus o reparát legislatívy v tejto oblasti. Za jedenásť rokov sa verejná mienka posunula výrazne dopredu, k pozitívnemu vnímaniu LGBT ľudí i legislatívy, ktorá by umožnila ich zrovnoprávnenie," myslí si.
 
"Registrované partnerstvá podľa najnovšieho výskumu agentúry Focus a Iniciatívy Inakosť podporuje 47 percent Slovákov," dodala s tým, že je to o päť percent viac ako v roku 2009. Čoraz väčšiu podporu získava podľa Schlesinger aj Dúhový pride. "Spoločnosť konečne spoznáva reálnu tvár LGBT ľudí a ich rodín, a zisťuje, že podobnosť s ich životmi je oveľa väčšia ako rozdielnosť," uzavrela.