San Francisco vyháňa naháčov

1,371
Kultúra života
 
Hlavné mesto tolerancie môže prísť o svoju povesť. San Francisco, liberálna metropola Ameriky, zakázalo úplnú nahotu na verejnosti. Nariadeniu radnice predchádzali sťažnosti občanov na množiaci sa počet naháčov v uliciach. Proti zákazu sa však okamžite zodvihla vlna protestov.
 
Demonštrantka Gypsy Taubová protestuje proti zákazu nahoty na verejnosti.
 
"Štvrť Castro a celé San Francisco sú miestami slobody prejavu a tolerancie. To však neznamená, že všetko sa za každých okolností smie," argumentoval v prospech zákazu jeho autor, radný Scott Wiener. "Verejné miesta sú pre všetkých a preto je vhodné, aby na nich platili aspoň základné štandardy správania," vyhlásil Wiener, ktorý zastupuje práve štvrť Castro.
 
Oblasť mesta je známa ako centrum LGBTI komunity. Väčšina obyvateľov sa k nej hlási a Castro je miestom, ktoré si vyslúžilo prezývku mekka gayov. V posledných rokoch sa však štvrť stala aj lákadlom pre ľudí, ktorí svoju slobodu chcú vyjadrovať pohybom bez oblečenia. To sa obyvateľom Castra nepáči. "Dlhé roky bola nahota občasnou súčasťou výstrednosti mesta. No už sa to deje sedem dní v týždni. Ľuďom to už prekáža a chcú s tým niečo robiť," tvrdí radný Wiener, ktorý je sám gay.
 
San Francisco už skôr prijalo opatrenie, podľa ktorého si nahí ľudia nesmú sadať na verejne prístupné miesta bez podložky. Najnovšie nariadenie, ktoré prešlo najtesnejším rozdielom, je omnoho prísnejšie. Zakazuje nahotu osôb starších ako päť rokov, pri ktorej sú odhalené genitálie alebo zadok. Výnimky sú povolené len počas masových akcií, ako je napríklad každoročný dúhový pochod či bežecké preteky, na ktorých sa tradične zúčastňujú ľudia v kostýmoch či bez.
 
Nariadenie vyvolalo protesty a padajú aj silné slová. Priaznivci nahoty tvrdia, že mesto porušuje ich právo na slobodu prejavu a na San Francisco už podali žalobu a žiadosť, aby do vyriešenia nemohlo nariadenie nadobudnúť účinnosť. Žiadajú aj Wienerovo odstúpenie. "Súdny proces nás zbaví týchto fašistických klonov," citoval denník San José Mercury News Gerhardta Clarka, ktorý prišiel protestovať len v ponožkách a slipoch.
 
Iní prirovnávajú boj za práva naháčov zápasu, ktorý museli zviesť aj neheterosexuálne menšiny. "Kedysi sa hovorievalo, že deťom škodí, ak na ulici vidia dvoch bozkávajúcich sa mužov," tvrdí Taylor Whitfieldová. "Teraz vieme, že to tak nie je. Tento zákaz je krokom späť," citovali ju noviny.
 
O nariadení sa bude rozhodovať ešte raz a aktivisti dúfajú, že sa im podarí na svoju stranu získať jedného zo šiestich radných, ktorí zaň hlasovali.
 
"Sme majákom svetla pre zvyšok krajiny a občas je v tom, ako vyjadrujeme sami seba, trochu čudnosti," argumentuje radný John Avalos. "Ale to je práve na San Franciscu to úžasné," dodal komunálny politik, ktorý hlasoval proti zákazu. Obáva sa, že by mohol poškodiť imidž mesta. Podľa ďalších je navyše zákaz zbytočný pre celé San Francisco, keď má s nahotou problém len jedna štvrť.
 

DISKUSIA k článku