Rím: Kardinála Burkea chcú odvolať. Zúčastní sa ešte vôbec Synody?

2,435
Neutral

Zdroje z Ríma pre LifeSiteNews potvrdili, že kardinál Raymond Burke, hlava najvyššieho vatikánskeho súdu, nazývaného Apoštolská signatúra, bude odvolaný z tejto pozície a bude vyslaný mimo kúriu ako kardinál patrón (duchovný radca) Maltézskeho rádu.

Kľúčovým ostáva načasovanie tohto kroku, keďže kardinál Burke je v súčasnosti na zozname tých, ktorí sa zúčastnia októbrovej Mimoriadnej synody o rodine. Burke sa na synode účastní z titulu svojej funkcie ako hlava úradu v Rímskej kúrii, takže ak ho odvolajú pred Synodou, môže to znamenať, že sa nebude môcť zúčastniť.

V prípravách na synodu je kardinál Burke jeden z kľúčových obrancov tradičného poriadku cirkvi, ktorý nepripúšťa Sväté prijímanie pre katolíkov, ktorí sa rozviedli a opäť sa civilne zosobášili.

Väčšina katolíckeho sveta zachytila túto šokujúcu správu od vatikánskeho reportéra Sandra Magistera, ktorý 17. septembra uverejnil blogový príspevok „Exil na Maltu pre kardinála Burkea.“

Ak sa potvrdí odvolanie Burkea zo signatúry, uvádza Sandro Magister, kardinál „nebude povýšený na síce náročné, ale prestížne miesto, na arcibiskupstve v Chicagu, ako o tom fantazírujú niektorí v blogsfére. Skôr bude uprataný na honosné, ale v cirkevnej hierarchii veľmi skromné, miesto ‚kardinála patróna‘ suverénneho vojenského špitálneho rádu svätého Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty. Nahradí tým súčasného patróna, Paola Sardiho, ktorý nedávno oslávil osemdesiatku.“

Ako 66-ročný je však kardinál Burke ešte stále v najlepšom biskupskom veku.

Prominentný tradične katolícky blog Rorate Caeli sa dokonca bez servítky vyjadril: „Bolo by to najväčším ponížením kuriálneho kardinála v živej pamäti, skutočne bezprecedentné v moderných časoch. Keď sa pozrieme na relatívne mladý vek kardinála, takýto krok by v modernej cirkvi nebol ničím iným ako úplnou degradáciou a jasným trestom.“

Ešte pred týmito správami americký tradicionalistický kňaz a bloger otec John Zuhlsdorf naznačil, že sa už dopočul o prípravách takéhoto kroku. „Už dlhú dobu som si kúsal do pery,“ napísal. „Optimista vo mne mi hovoril, že oficiálne oznámenie nepríde skôr ako po Synode biskupov, alebo prinajhoršom na začiatku Synody. Alebo vôbec.“

„Rozhodne to nie sú dobré správy,“ dodal.

Magister aj Zuhldorf predpokladali, že tento kontroverzný krok spustí simultánnu vlnu osláv u disidentských katolíkov a paľbu kritiky od verných katolíkov. Už rozhodnutie o odvolaní kardinála Burkea z jeho postu ako predsedu Kongregácie pre biskupov v decembri 2013 spôsobilo na verejnosti búrku obáv a ohromenie katolíckych a pro-life lídrov po celom svete.

Obidvaja muži vyjadrili dohady ohľadom dôvodu odvolania.

Magister poukázal na to, že Burke je nateraz posledný z „ratzingerovských“ prelátov, ktorý padol pod meč.

Už v prvých mesiacoch na čele biskupského úradu v Ríme presunul Bergoglio na nižšie pozície tri prominentné tváre v kúrii. Kardinál Mauro Piacenza, arcibiskup Guido Pozzo a biskup Giuseppe Sciacca boli z hľadiska teologickej a liturgickej senzibility považovaní za najviac ‚ratzingerovských v rímskej kúrii.‘“

Dodáva: „ďalší, koho osud sa zdá byť spečatený, je španielsky arcibiskup z Opus Dei Celso Morga Iruzubieta.“

Otec Zuhlsdorf tiež spozoroval, že pápež František bude asi redukovať počet kuriálnych úradov, a tak redukovať počet kardinálov, ktorí boli potrební na tieto posty. Dodáva však, že „bolo by vrcholom naivity myslieť si, že pri Františkových lakťoch chýbajú tí, ktorí si brúsili nože na kardinála Burkea a kohokoľvek, kto bol blízko spájaný s Benediktom.“

Toto je miléniový klerikálny krvavý šport."