Nový feminizmus: „Prijmi sa takú, aká si.“

2,790
Kultúra života

WASHINGTON, D.C., 1. február 2013 (LifeSiteNews.com) - Pri tom všetkom, čo sa v dnešnom svete hovorí o právach žien, by sme sa mohli nazdávať, že feminizmus víťazí a spravil ženy dnešnej doby šťastnejšími, než boli kedykoľvek predtým. Avšak ako preukazujú štúdie, opak je pravdou – alebo ako to podáva jedna z popredných feministiek Maureen Dowdová v novinách New York Times, „čím viac ženy dosiahli, tým nešťastnejšími sa zdajú byť.“

Teresa Tomeová má k tejto téme veľa čo povedať a robí tak vo svojej novej knihe Wrapped up: God’s ten gifts for women (Zabalené: Desať Božích darov pre ženy). Je jednou z najlepšie sa predávajúcich autoriek s vlastnou talk show, ktorú vysielajú viaceré televízne stanice. LifeSiteNews.com spravili s Tomeovou rozhovor počas Pochodu za život, ktorý sa konal v decembri 2012 vo Washingtone, D.C.

„Veľakrát som sa stretla s tým, že ženám chýba sebaúcta, sú k sebe také tvrdé,“ povedala Tomeová, ktorá má v rámci stanice EWTN talk show The Catholic View for Women.

Tradičný feminizmus, alebo ako ho Tomeová s obľubou nazýva, „radikálny feminizmus“, preto ženám skôr škodí ako pomáha.

Vo videu, v ktorom propaguje svoju novú knihu, Tomeová vysvetľuje: „Z mnohých strán k nám prichádzajú falošné posolstvá. Z masmédií, Hollywoodu, televízie, internetu, z reklamy - dozvedáte sa, že ženy nie sú nič viac než sexuálne objekty. Sme príliš sexualizované a príliš často sa z nás stávajú objekty.

Ďalším posolstvom je, že nie sme dosť dobré. Nie sme dosť pekné. Nie sme dosť štíhle.“

„A okrem toho je tu posolstvo, že naša krása a ženská identita, obzvlášť naša schopnosť dávať život, je chorobou a nie darom,“ dodala.

V nadväznosti na výzvu pápeža Jána Pavla II. k „novému feminizmu“ povedala Tomeová pre LifeSiteNews.com, že „skutočný feminizmus neodmieta to, kým sme. Sme fyzicky matkami, áno – sme i duchovné matky – ale prijímame svoju ženskosť, to, ako sme prirodzene stvorené a nesnažíme sa proti tomu ísť, bojovať voči tomu.“

Podľa jej slov je to pri tradičnom či „radikálnom feminizme“ tak, „akoby ženy nechceli byť ženami. V každom smere proti tomu bojujú.“

„Feminizmus, ktorý ponúka Cirkev, je v súlade s prirodzeným poriadkom vecí a naozaj nás robí šťastnejšími, pretože sme tým, kým máme byť,“ povedala Tomeová.

Ale čo s populárnou námietkou voči postoju katolíckej cirkvi k ženám – že ženy nemôžu zastávať funkciu kňazov, biskupov či pápežov? Tomeová má v tejto otázke jasno.

Bez toho, aby musela dlho rozmýšľať, odpovedá: „Myslím si, že keď sa ľudia pozrú na kňazstvo v Amerike, všetko vnímame ako demokraciu a potrebu bojovať proti diskriminácii žien. Boh nie je demokrat, On je Kráľ a On je ten, ktorý rozhoduje.“

„V Cirkvi sa muž nemôže oženiť s mužom, žena si nemôže vziať ženu a kňazstvo je povolaním. Kňaz predstavuje ženícha a Cirkev je nevestou,“ vysvetlila. „Kňaz je ženích zastupujúc Krista a Cirkev je nevestou. Takže ľuďom treba povedať, že to nie je o zjednodušujúcom pojme „nestrannosť“. Je to o akceptovaní toho, kým sme a o prijatí plánu, kým máme byť.“

A ktoré sú spomínané „jedinečné dary žien“? Tomeová odpovedala: „Hlavne to, že sú samy sebou, sesterstvo a odpustenie.“

Tento nový feminizmus, ktorý túži Tomeová spropagovať, je „o prijímaní toho, kým sme, nášho fyzického a duchovného materstva, o otvorenosti životu a prijatí toho, ako sme boli prirodzene stvorené,“ povedala.