Na občianský protest sa dal minister do pohybu. Komisia bude opäť hodnotiť zoznam povinnej literatúry

1,669
Kultúra života

Komisia na ministerstve školstva sa znova vráti k prehľadu povinnej literatúry. Na dnešnom brífingu to povedal minister školstva Peter Plavčan s tým, že rozhodol, aby komisia opäť zasadala. Zároveň zdôraznil, že prehnané vulgarizmy do povinnej literatúry nepatria.

Otázka povinnej literatúry sa otvorila po tom, ako Združenie katolíckych škôl Slovenska požiadalo koncom apríla ministerstvo školstva o stiahnutie knihy Petra Pišťanka a Dušana Taragela: Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Odborná komisia na ministerstve najprv rozhodla, že kniha ostane súčasťou povinnej literatúry. Plavčan však uviedol, že v ostatných dňoch sa naňho obrátilo veľa ľudí, ktorí nie sú spokojní s niektorými publikáciami v zozname a preto sa rozhodol komisiu zvolať opäť.

Plavčan hovoril, že komisia by mala zvážiť aj rozšírenie zoznamu. Publikácií by podľa neho mohlo byť viac, či už v podobe povinnej alebo odporúčanej literatúry. Bolo by následne na zvážení učiteľov slovenského jazyka, či by sa s nimi počas vyučovania zaoberali.

Ján Horecký zo Združenia katolíckych škôl na dnešnom brífingu po rokovaní s ministrom uviedol, že sexuálne násilie alebo texty so znakmi pornografie určite nemôžu byť povinným čítaním. Na ministerstve odovzdal petíciu, ktorú podpísalo za tri dni viac ako 10 000 ľudí. Horecký uviedol, že nie je pravda, že cirkev vstupuje do slobody slova. Dodal, že kniha môže existovať a má svoje miesto napríklad na Katolíckej univerzite. V školských knižniciach sú však podľa neho deti od 15 rokov, ktoré knihu nebudú čítať s odstupom literáta a nadhľadom.

Publikácia sa ešte neobjavila v školách. Podľa dodatku k štátnemu vzdelávaciemu programu by sa mala dostať k študentom až v roku 2018. Minister uviedol, že existuje dostatočne dlhé obdobie, aby sa tým komisia zaoberala a prehodnotila svoje názory. Štátny pedagogický ústav však požiadal, aby komisia zasadala čo najskôr.

Združenie katolíckych škôl Slovenska uvádza, že povinné čítanie pre stredoškolákov Sekerou a nožom, z ktorého vyplýva aj maturitná otázka, považuje za literatúru nevhodnú a deformujúcu slovenskú mládež. „Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja,“ upozornila tajomníčka združenia Renáta Ocilková.

DISKUSIA k článku