Katolícky arcibiskup: Zobuďte sa! Náboženská sloboda v USA je ohrozená

1,022
Kultúra smrti

Rímskokatolícky arcibiskup Charles J. Chaput vyzval Američanov, aby sa zobudili a uvedomili si, že predstava náboženskej slobody, ktorú mali zakladatelia Ameriky, je v súčasnosti ohrozená federálnou vládou.

Dni, kedy Američania mohli považovať chápanie náboženskej slobody podľa zakladateľov Ameriky za samozrejmosť, sú preč,“ povedal arcibiskup. „Musíme sa zobudiť.“

Chaput, ktorý stojí na čele rímskokatolíckej arcidiecézy vo Philadelphii, ako príklad uvádza nariadenie o sterilizácii, antikoncepcii a abortívnych liekoch v rámci Obamacare. Nariadenie, ktoré vydala ministerka zdravotníctva a sociálnych služieb Kathleen Sebeliusová, požaduje, aby takmer všetky plány zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch poskytovali krytie sterilizácií, umelých antikoncepčných prostriedkov a liekov vyvolávajúcich potrat, a to pre všetky ženy reprodukčného veku. Nariadenie platí dokonca aj vtedy, ak osoba alebo zamestnávateľ poskytujúci toto poistné krytie alebo samotné užívateľky toto krytie odmietajú a tiež ak sú títo ľudia presvedčení, že je to morálne zlé, a že je to proti ich náboženskému presvedčeniu.

Mandát Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS) sa dá chápať len ako forma nátlaku,“ napísal arcibiskup v článku svojej pravidelnej rubriky na stránke philadelphskej arcidiecézy [minulého roku, pozn. prekl.]. Článok nesie názov „Náboženská sloboda a nutnosť zobudiť sa.“

V roku 2012 katolícki biskupi Spojených štátov jednomyseľne vyjadrili svoj súhlas s tvrdením, ktoré označilo nariadenie HHS za „nespravodlivý a nezákonný mandát.“ Biskupi povedali, že nariadenie nielenže narušilo náboženskú slobodu náboženských inštitúcií, ale takisto aj „osobné občianske práva“ Američanov ako jednotlivcov, ktorí budú nútení podriadiť sa či už ako zamestnávatelia alebo ako zamestnanci.

Arcibiskup Chaput poznamenal, že biskupi sú presvedčení, že „základná lekárska starostlivosť je otázkou sociálnej spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti.“ To však neoprávňuje vládu, aby nútila Američanov porušovať svoje morálne a náboženské presvedčenia.

Zdravotníctvo sa však teraz mení na vec náboženskej slobody, čo úplne a zbytočne spôsobil súčasný Biely dom,“ napísal arcibiskup. „Okrem niekoľkých malých ústupkov urobených pod tlakom vláda odmieta stiahnuť alebo rozumným spôsobom upraviť mandát Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb o antikoncepcii, ktorý porušuje morálne a náboženské presvedčenia mnohých jednotlivcov, súkromných zamestnávateľov a náboženských a nábožensky motivovaných organizácií.“

Arcibiskup upozornil na to, že ľahostajnosť vlády voči náboženskej slobode v presadzovaní tohto nariadenia je v súlade s jej odmietnutím obhajovať Zákon o ochrane manželstva a s jej obhajobou v prípade Hosanna-Tabor.

Zákon o ochrane manželstva stanovuje, že štát nemôže byť nútený uznať manželstvo osôb rovnakého pohlavia uzatvorené v inom štáte a že pre federálne účely je manželstvo medzi jedným mužom a jednou ženou. Najvyšší súd teraz uvažuje nad ústavnosťou tohto zákona a vláda súd požiadala, aby zákon zrušil. Urobila tak s tvrdením, že odporovanie manželstvám osôb rovnakého pohlavia (čo je stanovisko Katolíckej cirkvi a mnohých iných náboženských denominácií) je ústavne rovnocenné s rasovou diskrimináciou.

V prípade Hosanna-Tabor sa vláda snažila na Najvyššom súde obhájiť, avšak neúspešne, aby mohla luteránskej škole nariadiť znovu prijať na pozíciu „povereného duchovného pracovníka“ osobu, ktorá porušila učenie luteránskej viery.

Odmietnutie Bieleho domu podporiť Zákon o obrane manželstva z roku 1996, ako aj jeho ohromujúce ignorovanie jedinečnej povahy náboženskej slobody, ktoré prejavil svojimi argumentmi v porážke 9:0 pri rozhodnutí Najvyššieho súdu v prípade Hosanna-Tabor, znamenajú, že mandát HHS sa dá chápať len ako forma nátlaku,“ napísal arcibiskup.

Prístup k pomerne lacnej antikoncepcii nikde v Spojených štátoch nie je problém,“ povedal. „Mandát je preto ideologickým vyhlásením; uvalenie prednostnej voľby neplodnosti. A ak milióny Američanov s tým v princípe nesúhlasia - je to veľmi zlé.“

Arcibiskup ďalej podotkol, že obhajcovia potratov používajú podvodnú reč, keď opisujú svoje stanovisko.

Podvod, ktorý je v našom národe jadrom slovnej zásoby spojenej s ‚reprodukčnými právami‘, pôsobí veľmi hlboko a silno,“ napísal. „Vo svojich komentároch adresovaných Planned Parenthood Federation of America dňa 26. apríla [minulého roku, pozn. prekl.] prezident ani raz nepoužil slovo ‚potrat‘, a to aj napriek stále prebiehajúcemu súdnemu procesu s Kermitom Gosnellom vo Philadelphii a napriek tomu, že Planned Parenthood zohráva v potratovom priemysle obrovskú rolu.“

Arcibiskup poznamenal, že škandál „v súvislosti so zameriavaním sa IRS na ‚konzervatívne‘ organizácie ... má takisto náboženský rozmer.“

No posledná ohavnosť IRS,“ napísal, „je náznakom toho, akému zaobchádzaniu môžu v budúcnosti znevýhodnené náboženské skupiny čeliť, ak teraz prespíme národnú diskusiu o náboženskej slobode. Dni, kedy Američania mohli považovať chápanie náboženskej slobody podľa zakladateľov Ameriky za samozrejmosť, sú preč. Musíme sa zobudiť.“