Google môže pomôcť politikom, ktorí sú momentálne pri moci, umlčať kritikov a ovplyvňovať užívateľov, tvrdí belgická strana

14.04.2017BEL
445 0 0
Kultúra smrti

Nový nástroj prestavený spoločnosťou Google: fact checking (overovanie faktov) môže pomôcť politickým establishmentom niektorých krajín potlačiť kritiku a kontrolovať nastavenie mysle internetových užívateľov, povedal pre Sputnik v pondelok prezident Belgickej ľudovej strany Mischael Modrikamen.

Google v piatok informoval, že spustil novú funkciu, ktorá bude celosvetovo dostupná, pričom výsledky vyhľadávania a spravodajské informácie budú integrované do mnohých portálov preverujúcich fakty a tie budú definovať, či sa jedná o pravdivú či falošnú informáciu.

“Toto je celkom iste cesta k tomu, ako kontrolovať nastavenie mysle užívateľov. Existuje politická vôľa ľudí ako Merkelová a ďalších smerom k vyhýbaniu sa kritike, potláčaniu kritiky a zanechania “otvorenej spoločnosti” ako jedinej možnosti pre západné spoločnosti,” povedal Modrikamen.

Politik zdôraznil, že rodičovská kontrola bola jedinou formou internetovej cenzúry, ktorá bola nevyhnutná pre zabránenie tomu, aby deti a mladiství nemali prístup k témam ako terorizmus, porno a ďalším negatívnym témam.

“Ľudové strany sú proti akejkoľvek “kontrole” zverejnených obsahov na internete … Dospelí sú dospelí a nepotrebujú byť rozmaznávaní lídrami, ktorí chcú zastaviť kritiku svojej politiky,” povedal Modrikamen.

 

Google interpretoval túto novú službu ako snahu o pomoc v boji s dezinformáciami a fake news. Fact check nebude poskytovaný spoločnosťou samotnou, bude využívať na preverovanie faktov spoločnosti ako PolitiFact a Snopes ale i médiá ako BBC, CNN a podobne, ktoré sú samé hlavnými producentmi fake news. CNN dokonca priamo americký prezident Donald Trump označil ako fake news. Podľa blogu spoločnosti má súčasná komunita vykonávajúca overovanie faktov 115 organizácií.

Podobné články

DISKUSIA k článku