Európsku komisiu posilňuje pro-life politik Tonio Borg

1,477
Kultúra života
 
Tonio Borg je známy svojím odporom voči interrupciám a homosexuálom. Ako eurokomisár pre zdravie pritom bude mať na starosti aj politiku v tejto oblasti.
 
BRUSEL. Bývalý maltský minister zahraničia 55-ročný Tonio Borg sa v stredu oficiálne stal novým komisárom EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku.
 
Komisárom sa stal napriek viacerým výhradám voči jeho konzervatívnym rímskokatolíckym názorom. Borg tak nahradil svojho krajana Johna Dalliho, ktorý v polovici októbra odstúpil pre podozrenie z korupcie.
 
S nomináciou Borga museli vopred súhlasiť poslanci Európskeho parlamentu. Politické skupiny liberálov, zelených a ľavice sa však postavili proti Borgovi, pričom poukazovali na jeho odpor voči interrupciám a na jeho kontroverzné vyjadrenia na adresu homosexuálov.
Ako eurokomisár pre zdravie pritom bude mať na starosti aj politiku v tejto oblasti. Europoslanci 21. novembra po dlhých diskusiách nakoniec Borgovu nomináciu 386 hlasmi schválili.
 
Proti Borgovi sa vyjadrilo 281 poslancov. Borg predložil parlamentu písomnú deklaráciu, kde potvrdzuje záväzok dodržiavať Chartu základných práv EÚ a rešpektovať práva žien i sexuálnych menšín. Ako však zdôraznil, svojich "osobných názorov" sa nevzdá.
Jeho kontroverzné poznámky pochádzajú z roku 2009, keď napríklad vyhlásil, že homosexuálnym párom by štát nemal prispievať na bývanie.
 
Malta je jednou z najkonzervatívnejších krajín EÚ a napríklad v prípade interrupcií tam platí jedna z najprísnejších legislatív v rámci celej európskej dvadsaťsedmičky.
 

DISKUSIA k článku