Aliancia za rodinu: Vyzývame riaditeľa slovenskej televízie, aby sa ospravedlnil Slovincom za nekompetentnú reportáž o slovinskom referende!

1,265
Kultúra života

Aliancia za rodinu vyzýva riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska, aby ospravedlnil za reportáž v Správach RTVS ohľadom slovinského referenda a pripravil reportáž o výsledkoch slovinského referenda

Správy verejnoprávnej televízie RTVS (20.12.2015), ktoré v spravodajstve uviedli iba názory podporujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú ukážkou jednostrannosti, akú si verejnoprávna televízia nesmie dovoliť. Ak jej redaktori neboli schopní kontaktovať zástupcov dvoch opačných názorových skupín a pri otázke položenej hlasujúcim vybrali iba zástancov jedného názoru, ide o nekompetentnosť a zaujatosť RTVS.

Smiešne vyznieva nielen fakt, že nevedeli či nechceli nájsť reprezentantov názoru odmietajúceho manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Redakcia, popri jednostrannom prezentovaní iba hlasov podporujúcich manželstvá osôb rovnakého pohlavia, v správach neuviedla také základné fakty, ako je ten, že v Slovinsku už občania raz takéto manželstvá referendom odmietli (25.3.2012) a že týmto ďalším referendom tam musí verejnosť reagovať na rozhodnutie slovinského parlamentu z 3.3.2015, ktorý zákonom išiel proti vôli väčšiny občanov svojho štátu. Verejnosť v Slovinsku sa proti zákonu schvaľujúcemu manželstvá osôb rovnakého pohlavia a proti adopciám pre homosexuálne páry vyjadrila vyšším percentom (vyše 63 %) zúčastnených voličov ako to bolo „Ak pán riaditeľ túto reportáž považuje za nezaujatú a vyváženú, žiadame ho, aby urobil presne takú istú „nezaujatú“ o výsledkoch referenda, len v opačnom garde! Nech v nej zaznie, že vláda išla proti vôli väčšiny ľudí pri predefinovaní manželstva. Že zástancovia manželstva tým chceli odstrániť diskrimináciu detí, s čím vláda a parlament, a liberálni LGBT aktivisti podporovaní aj americkou ambasádou nesúhlasili. Potom nech zaznie hlas dvoch voličov za zachovanie manželstva muža a ženy.

Následne názor redaktora, ktorý bude komentovať, že Slovinci sa tak symbolicky spojili s krajinami ako je Slovensko, Poľsko a Maďarsko v ochrane manželstva.

Následne by mohol zaznieť hlas dvoch iniciátorov referenda. A prípadne koment o tom, ako boli prieskumy absolútne nedôveryhodné, keď nakoniec viac ako 63 % Slovincov hlasovalo za manželstvo muža a ženy.“ uzatvoril Anton Chromík, predseda Aliancie za rodinu.

Prinášame Vám prepis textu rozhovoru redaktora, ktorý odznel pri referende:

 

STV1: Slovinci hlasovali o manželstvách gejov

Slovinci v referende hlasovali o manželstvách homosexuálov. Zákon, ktorý sobáše povoľuje, pritom v krajine už majú. Tento rok ho schválil slovinský parlament. Odporcovia sa proti zákonu vzbúrili. Referendom chceli zabrániť tomu, aby vstúpil do platnosti.

Matúš Dávid, redaktor: „Poslanci ešte v marci schválili novelu zákona o rodine, ktorá definuje manželstvo ako zväzok dvoch dospelých ľudí a nie výlučne muža a ženy. Stredoľavicová vláda vtedy argumentovala, že v spoločnosti treba odstrániť diskrimináciu gejov a lesieb. S tým však nesúhlasia niektoré konzervatívne skupiny v Slovinsku, podporované aj katolíckou cirkvou. Zákon chcú zrušiť. Založili kampaň s názvom “V stávke sú deti”. Zozbierali štyridsaťtisíc podpisov a iniciovali referendum. Na to, aby bolo platné, musí hlasovať najmenej dvadsať percent z vyše jeden a pol milióna registrovaných voličov.“

Volička: „Zbytočné referendum, ktoré stálo veľa peňazí. No dúfam, že sa skončí v prospech homosexuálov. Som za rovnaké práva pre každého.“

Volič: „Ak väčšina Slovincov podporí zákon, v otázke rovnakých práv pre všetkých to môže mať vplyv aj na susedné krajiny, tak ako to bolo pred mnohými rokmi v západnej Európe.“

Matúš Dávid: „Aby sa odporcom manželstiev homosexuálov podarilo zrušiť schválený zákon, musia v referende získať väčšinu odovzdaných hlasov.

Prieskumy naznačovali tesný výsledok. Slovenskí konzervatívci tvrdia, že sobáše by gejom a lesbám otvorili cestu k adopcií detí. Stúpenci manželstiev homosexuálov chcú zase Slovinsko ako postkomunistickú krajinu symbolicky spojiť s liberálnejšou západnou Európou, kde má LGBTI komunita ďaleko väčšie práva.“

Miha Istenić, šéf kampane za práva homosexuálov: „Vyše dva mesiace som spolupracoval s dobrovoľníkmi, mimovládnymi organizáciami, aj politickými stranami. Je to pre blaho Slovinska, jeho lepšiu budúcnosť. Uvidíme, aké budú výsledky.“

Bojana Istenić, matka: „V každodennom živote sa nič nezmení, no homosexuálom sa bude lepšie dýchať, keď budeme mať všetci rovnaké práva.“

Matúš Dávid: „Volebné miestnosti v Slovinsku zatvorili o siedmej hodine večer. Prvé neoficiálne výsledky referenda zverejnia ešte dnes pred polnocou.“