Sebastian_Kurz_1024_512_75_s_c1.jpg

Rakúsky kancelár predpovedá koniec nepochopenej tolerancie pre politický islam

253
Milko Kostovič
Kultúra života

"Európska únia musí so všetkým odhodlaním a jednotou bojovať proti islamskému terorizmu, najmä proti jeho politickým základom, konkrétne politickému islamu," uviedol pre nemecké noviny Die Welt 33-ročný kancelár Sebastian Kurz.

VIEDEŇ, Rakúsko, 11. novembra 2020 - Rakúsky kancelár verí, že si Európa vyhrnie rukávy a začne bojovať proti politickému islamu.

"Očakávam koniec pre nepochopenú toleranciu a napokon aj uvedomenie si, vo všetkých európskych krajinách, aká nebezpečná je ideológia politického islamu pre našu slobodu a pre európsky spôsob život," uviedol pre nemecké noviny Die Welt 33-ročný kancelár Sebastian Kurz. 

"Európska únia musí so všetkým odhodlaním a jednotou bojovať proti islamskému terorizmu, najmä proti jeho politickým základom, konkrétne politickému islamu."

Kurzove vyjadrenia prišli pár dní po teroristickom útoku vo Viedni, pri ktorom zahynuli štyria ľudia a 23 ďalších bolo zranených. Násilný čin mal na svedomí 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal macedónske aj rakúske občianstvo. Fejzulai, ktorý bol predtým uväznený na 22 mesiacov, keď sa pokúsil pripojiť k teroristickej skupine Islamský štát v Sýrii, bol zastrelený. K teroristickému útoku sa prihlásil Islamský štát. 

Rakúsky kancelár sa podľa vlastných slov mal rozprávať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a s "mnohými ďalšími šéfmi vlád" v EÚ, aby dokázali užšie spolupracovať proti problému, ktorý predstavuje politický islam. Kurz uviedol, že sa o tom "určite" bude diskutovať na budúcich summitoch EÚ. 

"Teraz je dôležité, aby sme odhodlane pokračovali v boji," uviedol. 

Rakúsko už začalo tento problém riešiť vytvorením "Zákona o islame" v roku 2015. 

Na základe tohto zákona sa uzatvárajú mešity podozrivé z podpory extrémizmu a podvratných činností. Podľa redakcie Breitbart tento zákon zakazuje "zahraničné financovanie náboženských aktivít v Rakúsku". Rakúsko v máji 2019 tiež zakázalo nosiť šatky dievčatám mladším ako 10 rokov.

"Tento útok v srdci nášho hlavného mesta však ukazuje, že musíme byť ostražití a odhodlaní," uviedol Kurz pre Die Welt. 

Rakúsky kancelár tiež vyhlásil, že prepustenie islamistu bolo "rozhodne nesprávne" a že "keby nebol prepustený, tak teroristický útok by sa v tejto podobe nestal."

Fejzulai bol v decembri 2019 podmienečne prepustený pre nízky vek. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer uviedol, že Fejzulai oklamal väzenské orgány, ktoré sa domnievali, že došlo k jeho de-radikalizácii. Podľa spravodajstva BBC však združenie zodpovedné za program deradikalizácie poprelo, že by ho niekedy vyhodnotili ako "deradikalizovaného" a že "podliehal prísnym podmienkam podmienečného prepustenia"

Kurz medzitým uviedol, že jedinou osobou, ktorá má na svedomí "barbarský, zbabelý, islamistický teroristický útok", je samotný mŕtvy terorista. 

"Vinu nesie iba vrah," uviedol kancelár. 

 

 

DISKUSIA k článku