_Vv6F9wZSVLU4FACzf6JTw~Predseda-KBS-arcibiskup-Stanislav-Zvolensk-s-premi-rom-Igorom-Matovi-om.jpg

Koronavírus: Zmena s bohoslužbami

792
Neutral

Hoci všetko nasvedčovalo tomu, že úderom polnoci sa zatvoria aj brány kostolov, arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský v televízii Lux na poslednú chvíľu oznámil zmenu.

„Najnovšia informácia je tá, že bude možné sláviť sväté omše v kostoloch s prítomnosťou šiestich ľudí," vyhlásil Zvolenský.

Podľa neho väčšina veriacich sú vzorní v dodržiavaní všetkých požiadaviek aj slávenie svätých omší bolo vykonávané týmto spôsobom.  

Podľa bratislavského arcibiskupa tak na bohoslužbe budú môcť byť prítomní okrem kňaza aj tí, za ktorých úmysel sa omša koná.

Rovnako bude možné sa aj spovedať za dodržania hygienických opatrení. Zvolenský hovoril, že v kostole ale môže byť len primerané množstvo ľudí. Presný počet neuviedol.

Táto informácia prichádza len pár hodín potom, čo premiér Igor Matovič (OĽaNO) oznámil, že omše sa budú sláviť úplne bez účasti veriacich. Podľa neho zavážila najmä obava o ľudí v dôchodkovom veku.

„Chcem ešte o tejto téme komunikovať s pánom arcibiskupom Zvolenským,” poznamenal predseda vlády po stredajšom rokovaní vlády.

Biskupi spomínali praktický materializmus

Hovorca KBS Martin Kramara v reakcii na pôvodné rozhodnutie v stredu poobede poznamenal, že urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby zostala zachovaná aspoň minimálna možnosť slávenia bohoslužieb.

„Slovensko sa tak podľa všetkého stane prvou a zatiaľ jedinou krajinou Európy, kde štát v druhej vlne koronavírusu plošne zakáže verejné bohoslužby. Jedinou výnimkou budú krsty, sobáše a pohreby," skonštatoval.

Podľa Kramaru pritom nič nenasvedčuje tomu, že by sa kostoly stali epicentrom nákazy. 

„Aj preto zostáva mnoho veriacich prekvapených z toho, že kým cestovať, chodiť do práce aj na nákupy, ba aj stolovať vonku bude naďalej možné, konať bohoslužbu v chráme či pred ním možné nebude," poznamenal.

Tvrdí, že mnohí veriaci plošný zákaz bohoslužieb vnímajú preto aj ako prejav praktického materializmu.

DISKUSIA k článku