75491.jpg

Bude musieť TV Lux pod hrozbou sankcií šíriť aj islam?

351
Kultúra smrti

Rada pre vysielanie a retransmisiu zaútočila na kresťanov: TV Lux vraj musí zabezpečiť „informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu“ aj pri vysielaní bohoslužieb. Je tento uletený výklad zákona iba náhodnou stratou príčetnosti, alebo ide o cielenú provokáciu?

Nezávislí poslanci Národnej rady Tomáš Taraba a Ján Podmanický, za účasti advokáta Jána Čarnogurského ml. a bývalej zástupkyne vlády SR pri Európskom súde Marice Pirošíkovej zvolali v utorok tlačovú besedu, na ktorej hovorili o snahe strany SaS o odluku cirkvi od štátu. Uviedli, že ak chcú liberáli ukázať, že ich snaha je úprimná a nejde im len o peniaze, môžu začať podporou návrhu na zníženie veľkorysých štátnych príspevkov na činnosť politických strán z aktuálnych 73 miliónov eur o 50 percent, ktorý poslanci Taraba, Podmanický a Kuffovci predkladajú do Národnej rady (písali sme o tom TU).

Poslanci hovorili aj o rozhodnutí licenčnej rady (Rada pre vysielanie a retransmisiu) udeliť pokutu televízii Lux za to, že vo vysielaní bohoslužby „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti, čím došlo k porušeniu § 16 ods. 3 písm. a) zákona o vysielaní a retransmisii.“ Štvorica poslancov aj k tejto problematike pripraví a do Národnej rady predloží legislatívny návrh, ktorý napraví súčasné znenie zákona v tom zmysle, aby už nemohlo dôjsť k takému absurdnému výkladu zákona, ako sa podaril licenčnej rade v uvedenom prípade.

 

O čo ide?

O čo tam ide? O nič menej šialené, než neuveriteľnú, ale o to skutočnejšiu skutočnosť, že ak licenčná rada otvorene požaduje od kresťanskej televízie Lux, aby zabezpečila vo svojom vysielaní „názorovú pluralitu“, tak jej v podstate chce zakázať jej poslanie, šíriť kresťanstvo – ak by totiž TV Lux mala brať uvedenú požiadavku licenčnej rady vážne, musela by vyvážene šíriť popri kresťanstve aj všetky ostatné náboženstvá a svetonázory, teda aj ateizmus, hinduizmus, islam a možno aj pastafariánstvo a učenie Jediho cirkvi z filmu Hviezdne vojny. Ak kresťanská televízia nesmie propagovať žiadne názory viac ako iné, znamená to, že vlastne nesmie šíriť kresťanstvo – to je to, čo ctená licenčná rada s plnou vážnosťou od kresťanskej televízie Lux požaduje. Toto nie je prvý apríl, milí čitatelia, ale realita roku 2020 na Slovensku.

Prijmime teda na chvíľu túto hru a predstavme si, že by sme si rovnako doslovne vysvetľovali ustanovenie o „informačnej všestrannosti a názorovej pluralite“ vyššie citovaného dnes platného zákona aj v iných prípadoch. Predstavme si, čo by asi musel povedať moslimský imám potom, ako bude tvrdiť, že niet boha okrem Alaha. Vzápätí by v zmysle požiadavky na pluralitu mal povedať, že žiadny Alah neexistuje a napokon pospomínať aj všetky ostatné božstvá, vrátane kultu Maradonu a stvoriteľských mimozemšťanov Raeliánskej cirkvi.

A vám, milí liberáli, by asi zamrzol úsmev, keby prišiel rad aj na vás a na vašu ideológiu. Tvrdíte, že váš výklad sveta nie je ideológiou, ale iba konštatovaním objektívnej pravdy? Lenže to, milí liberáli, hovorí každý. Vo svojich médiách tvrdíte, že deti treba viesť k LGBT kultúre, že Krym je ukrajinský, že treba menej štátu a viac trhu, že USA šíria po svete demokraciu, že satanisti sú rovnakou cirkvou ako každá iná, že vakcíny na Covid-19 (okrem tej ruskej) sú bezpečné a mali by sme sa nimi všetci zaočkovať…

Fajn. A teraz si predstavte, že v zmysle „informačnej všestrannosti a názorovej plurality“ by ste mali vo svojich médiách dať vždy vyvážený priestor aj verzii druhej strany. Že nie? Že to nie je opačný, legitímny názor, ale že to sú dezinformácie, hoaxy? Lenže kto rozhodne, čo sú hoaxy a dezinformácie? Vy, milí liberáli? A ešte stále chcete tvrdiť, že verejná mienka v tejtokrajine nie je ovládaná určitou ideológiou, nepriateľskou voči všetkým iným názorom?

Aký môže byť pravý dôvod útokov na kresťanov a ich vieru, ktorých sa v uplynulom období vyskytlo viacero, na to sme sa spýtali predsedu politickej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP), poslanca Národnej rady Tomáša Tarabu.

Hlavné správy: Pred týždňom sa stretla Európska komisia, ktorá opäť raz hovorila o tom, že by bolo treba prerozdeliť migrantov, ktorí sú v Západnej Európe, aj do ďalších členských krajín EÚ. Spomínali ste celý rad útokov proti kresťanstvu; myslíte si, že ide iba o náhodu, alebo sa v tom dá vidieť určitá kampaň ako príprava živnej pôdy na to, aby sem prišli ľudia s inou kultúrou a iným náboženstvom?

Taraba: „Ja verím, že – aj napriek tomu, že táto koalícia stratila väčšinovú podporu občanov do tej miery, že dnes by nevedela zložiť vládu, hoci v parlamente sa stále opiera o veľmi výraznú ústavnú väčšinu – vláda SR nedopustí, aby súčasťou nejakých eurofondových balíkov (ktoré vznikajú tak, že ich natlačí Európska centrálna banka, to nie sú peniaze, ktoré niekto reálne ušetril) bolo prerozdeľovanie migrantov.

Podľa mňa táto vec je na Slovensku vyriešená. A Európska únia má primárnu a prvoradú povinnosť zabezpečiť hranice EÚ. Ak to nedokáže, tak potom nech prizná, že to nedokáže a z akého dôvodu to nedokáže. Pretože toto je v záujme všetkých členských štátov a myslím si, že v tomto sme všetci aj pripravení pomôcť.

Ak EÚ zabezpečí svoje južné hranice, tak potom samozrejme bude treba pripraviť aj seriózny program pomoci všetkým politicky skutočne prenasledovaným ľuďom. Musí to byť mechanizmus, ktorý aj u občanov EÚ bude vzbudzovať dôveru v to, že tí, ktorí do EÚ vstúpia, sa sem dostanú preto, lebo sú reálne ohrození na živote v dôsledku porušovania ľudských práv alebo ich náboženského presvedčenia, a nie preto, že sú len ekonomickí migranti. V tomto sa spolieham na vládu Slovenskej republiky, že nemá najmenší dôvod sa nechať vydierať cez hrozbu obmedzenia financií a robiť v tejto veci nejaké ústupky.“

Ivan Lehotský

DISKUSIA k článku