v0PpdNEnTMfH1hye2IQLDw.2560~Vladim-r-Palko.jpg

Krajniakovým spolupracovníkom sa stal aj exminister vnútra Vladimír Palko

131
Kultúra života

Palko hovorí, že za svoju prácu neberie žiadne peniaze a so stranou Sme rodina nemá nič spoločné.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa čoraz viac obklopuje ľuďmi zo silne konzervatívneho prostredia.

Vladimír Palko, ktorý bol v časoch druhej Dzurindovej vlády ministrom vnútra za KDH, dnes na Facebooku oznámil, že je už takmer mesiac členom pracovnej komisie, ktorá pripravuje návrh reformy dôchodkového zabezpečenia.

Do funkcie ho vraj vymenoval sám Krajniak. Palko sa s Krajniakom pozná už roky. Obaja politici v minulosti spolu pôsobili práve v Kresťanskodemokratickom hnutí.

Palko v roku 2008 KDH opustil a spoluzakladal KDS, neskôr z politiky odišiel. Tento rok sa spomínal ako možný nástupca Alojza Hlinu vo funkcii predsedu KDH, napokon sa však o tento post neuchádzal.

Rodičovský bonus

Exminister vnútra Palko na Facebooku píše, že o sociálnu politiku štátu sa začal zaujímať už pred takmer 15 rokmi.

Palko navrhoval aby okrem starobného dôchodku ľudia poberali aj príspevok, ktorého výška sa bude odvíjať od toho, koľko odvádzajú štátu na odvodoch dôchodcove deti.

„Skrátka ide o to, aby pracujúci človek neodvádzal všetko štátu do jednej kopy, ale aby mohol trochu najprv zvýhodniť svojich vlastných rodičov, a až potom anonymnú masu dôchodcov,“ vysvetľuje.

Prvý človek, ktorému hovoril o tomto zámere koncom roka 2006, bol vraj Milan Krajniak, ktorý si návrh tiež osvojil. „Tento dôchodok sme nazývali rodičovským pilierom, resp. rodičovským bonusom. Ako vieme, v KDH to nevyšlo,“ dodáva Palko.

Krajniakov zámer podľa neho je, že rodičovský bonus sa bude robiť priamym transferom (asignáciou) časti odvodov pracujúcich detí k ich rodičom-penzistom.

Bez nároku na honorár

Palko tiež vysvetľuje, že za prácu v komisii nepoberá žiadny plat a jeho pôsobenie „nemá žiadne politické súvislosti“.

„Je založené na tom, že s Krajniakom sa poznáme z KDH, ide o presadenie myšlienky, ktorú sme spoločne presadzovali už v minulosti, nemá to nič spoločné so stranou Sme rodina, s ktorou nemám žiadne kontakty, ani plány do budúcnosti,“ poznamenal exminister vnútra.

Milan Krajniak už s ponukou na spoluprácu oslovil viacero konzervatívnych osobností. Na čele Inštitútu pre výskum práce a rodiny napríklad vymenil sociologičku Silviu Porubänovú za konzervatívneho publicistu Romana Jocha, ktorý v minulosti pôsobil ako poradca českého premiéra Petra Nečasa.

V susednom Česku svojimi výrokmi viackrát vyvolal rozruch, napríklad za výrok, že „kontrolované mučení by mělo být povoleno jen za účelem získávání informací, jež zachrání nevinné životy“.

Krajniakove zmeny

Známy sa stal najmä tým, že prezidenta Václava Klausa označil za „ufňukanou kremlofilní bábu“.

Za Krajniaka na miniserstve skončila aj Oľga Pietruchová, riaditeľka odboru rodovej rovnosti. Pietruchová síce odišla sama, no poslanec Sme rodina Peter Pčolinský jej odchod komentoval slovami: „Je mi ľúto, že sa rozhodla sama odísť. Chceli sme ju radšej vyhodiť.“

Pietruchovú potom nahradila Zuzana Brixová, ktorá predtým pracovala ako právnička pre Konferenciu biskupov Slovenska.

DISKUSIA k článku