window

Vitrážové výplne dverí a okien katolíckych domácností - nový trend

187
Zuzana Smatanová
AltKAT

Skvelý spôsob ako oslavovať svoju vieru a deliť sa s ňou v tomto Veľkonočnom období a zároveň zábavný projekt pre celú rodinu!

V týchto týždňoch sa na sociálnych médiách neustále stretávam so zaujímavým a čoraz častejším trendom, ktorému sa venujú katolícke domácnosti v tomto období nútenej izolácie kvôli pandémii. Priatelia si po celej krajine posielajú fotografie svojich po domácky vyrobených "vitrážových" okien a dverí. Z výsledku sa vám až zatají dych, no ešte zaujímavejšie sú príbehy týchto majstrovských kúskov.

V čase, keď sa katolíci nemôžu zúčastňovať svätých omší alebo sa modliť v kostoloch, je výroba vlastných ´vitrážových´ okien akýmsi spôsobom, ako vniesť krásu kostolov do našich domácností. Je to vizuálna ukážka domácej cirkvi, ktorou by v podstate mali byť všetky katolícke domácnosti. Je to manifestácia našej Veľkonočnej radosti a lásky k Bohu, ktorú "ani veľké vody neuhasia, ani rieky neodplavia", a ktorá sa vzoprie aj pandémii, s jej zákernou mocou, ktorá však nezničí našu vieru. Je to veľmi jednoduché: potrebujete maliarsku pásku, farbu a štetce. Podarí sa to v zásade s každou farbou. Jedna katolícka mama, ktorá vytvorila ´vitráž´ na vchodových dverách do svojho domu, Katie Lyonová, sa s nami podelila o postup pri tejto práci krok za krokom:

1) Pripravte si potrebný materiál: maliarske štetce, maliarsku pásku a farbu! Užšiu pásku použite na vzor a širšiu na zárubne a okraje dverí. Odporúčam použiť radšej kvalitnejšiu pásku, aby vám pod ňu nezatekalo. Používam farby z predchádzajúcich projektov a podľa skúseností s rôznymi druhmi farieb vrelo odporúčam perleťovú akrylovú farbu kvôli výbornej viditeľnosti zvonka, aj zvnútra; ja konkrétne používam Martha Stewart Pearl Acrylic, no mala by fungovať každá značka perleťovej farby. Používame aj rôzne značky matnej akrylovej farby, Crayola umývateľné prstové farby a Crayola umývateľná detská farba. Vyššia kvalita farieb si vyžaduje  viac úsilia pri čistení, avšak zo skleneného povrchu ide dole ľahko so žiletkou a tekutinou na čistenie okien. Crayola umývateľné farebné štetcové perá NEfungujú; sú príliš svetlé a v skutočnosti to ani nie je farba ... skôr značkovač. (Pre menšie deti môžete zvážiť používanie značkovačov na sklo.)

2) Urobte si návrh toho, čo chcete maľovať! Inšpirujte sa googlom alebo si urobte vlastný vzor.

3) Otestujte si farby na okne alebo na dverách počas denného svetla, aby ste získali odtiene farby, aké chcete mať. Ak používate perleťovú akrylovú alebo matnú akrylovú farbu a má byť priehľadná, musíte ju zriediť malým množstvom vody. Ak používate Crayola umývateľné prstové farby alebo niečo podobné, tak na dosiahnutie želanej farby budete musieť urobiť viac náterov. (Iní radia primiešať k farbe pár kvapiek saponátu na riad.) 

4) Očistite dvere a okno a pripravte ich tak na použitie pásky.

5) Oblepte páskou okraje dverí a okien, ako keď idete maľovať dom alebo byt. Ak máte doma príliš nadšených umelcov, použite radšej širšiu pásku ;)

6) Za použitia pásky označte na svojej predlohe veľké prvky. Ak ústredný obraz maľujete ručne, ako napríklad Božské srdce, buď preň vypáskujte priestor, alebo ho namaľujte vopred a potom ho po obvode oblepte páskou. Ak sa necítite umelecky "na úrovni", pokojne použite niektorý zo vzorov alebo šablón (možnosti na Etsy).

7) Teraz použite pásku na rozdelenie veľkých prvkov na želané menšie časti.

8) Ak máte v úmysle viacfarebný projekt, označte si každú plôšku bodkou zamýšľanej farby, aby ste sa potom nepomýlili.

9) Páskou rozdeľte aj zvyšné časti vzoru. V prípade potreby si ich opäť označte bodkami jednotlivých farieb.

10) Maľujte! Tip: Ak používate kvalitnejšie akrylové farby, ako aj perleťovú, pozor na vysychanie. Treba ich zakrývať a používať nevratné nádoby. Napriek tomu sa zo skla po navlhčení odstraňujú ľahko. 

11) Po vyschnutí farby odstráňte pásky.

 

window1

 

Lyonovú k ´vitráži´ inšpirovala nutnosť utesnenia verají a priateľka, ktorá si namaľovala na okno Božské Srdce Ježišovo.

 

window2

 

Ďalšia katolícka mama, ktorá vytvorila doma maľované ´vitrážové´ okno, Chelsea Gibsonová, ho opísala ako Veľkonočnú verziu Vianočného stromčeka: "Tvorili sme ho s radosťou 5 hodín. Použila som temperové farby a do každej som kvapla pár kvapiek saponátu na riad. Na dosiahnutie ozajstného vitrážového dojmu som odporučila vyhnúť sa geometrickým rastrovým čiaram a robiť veľa uhlov a čiar rozličnej dĺžky."

 

window3

 

Ďalšia mama, ktorá robila "vitrážové"  okno, Jackie Kerrová, povedala: "Sme ľudia, ktorí žijú zo sviatostí. Boha nechválime iba svojím duchom, ale aj telom. Menšie deti a predškoláci ešte nevedia čítať, no môžte ich katechizovať vizuálne a aj takto im ukazovať mnohé z krásnych ´artefaktov´, ktoré nám kresťanstvo počas svojich 2000 rokov zanechalo. A čo je bonus, oni sami sa o to pričinia a majú z toho radosť. Veď ktoré dieťa by si nechalo ujsť dovolenie maľovať na okno? Kerrová si vytvorila doma "repliku" Vatikánskeho okna s Duchom Svätým. 

 

window4

 

Vitráž môže mať aj ďalší zmysel - použiť ju na vysvetlenie symboliky rozličných liturgických farieb a zakomponovať ich do nášho projektu. Lyonová uviedla, že čerpala z témy Svätý týždeň doma. Všetky ženy, s ktorými som rozprávala o projektoch domácich ´vitráží´, dúfajú, že sa z toho stane každoročná tradícia, aj keď teraz bola dôvodom nezvyčajná situácia pandémie.

 

window5

 

Dvere sa tak stávajú živou a trvalou pripomienkou viery pre celú rodinu. "Koncept domácej cirkvi sa týmto stáva doslova hmatateľným, a to v čase, keď sa aj reálne zúčastňujeme svätej omše z domu. Aj takto ukazujeme druhým, aké sviatky sú pre našu rodinu dôležité ... zviditeľňujeme tak svoje katolícke povolanie."  

Ak máte aj vy chuť, možnosť a čas, slávte Kristovo Vzkriesenie možno aj takýmto spôsobom. Deti sa tomu určite potešia a radosť budete mať nakoniec aj vy. Aj týmto trendom môžme viditeľne svedčiť o živote domácej cirkvi a o Kristovom víťazstve nad hriechom a smrťou, volajúc aj týmito slovami: "Smrť, kdeže je tvoj osteň? Smrť, kde je tvoje víťazstvo?"

 

DISKUSIA k článku