baranek-yt3.jpg

Baránek: Je to začiatok konca demokracie

384
Kultúra života

Politický analytik Ján Baránek v relácii Jeden na jedného rozprával o nebezpečenstvách, ktoré so sebou prinášajú sociálne siete. Upozornil zároveň na riziká, ktoré so sebou prináša ich kontrola a politická korektnosť. Baránek je proti politickej korektnosti, pretože si myslí, že problémy by sme mali vždy pomenovať.

“Toto je veľmi, veľmi nebezpečné, aby si nevolená skupina vplyvných ľudí vytvárala pravidlá pre celú spoločnosť. Netvrdím, že je to zánik demokracie, ale môže to byť začiatok zániku demokracie,” upozornil Baránek.

Akonáhle sa totiž dostaneme do štádia, že nám politiku budú robiť a ovplyvňovať veľké nadnárodné spoločnosti alebo napríklad aj lokálne médiá, pôjde podľa jeho slov o začiatok konca demokracie.

Analytik dodáva, že sme si dnes veľmi zvykli na demokraciu, ale nesmie zabúdať na to, že sa to môže zmeniť. “My sme si zvykli na tento pohodlný západný spôsob života a ako keby sme stratili historickú pamäť, že toto čo žijeme je svetlá výnimka v celej histórii ľudstva.”

Preto si nevie vysvetliť, že v čase, keď konečne žijeme v demokracii si ju nechávame takýmito spôsobmi rozkladať. “A to nie je len Google, Facebook. To sú napríklad v našich podmienkach médiá, aktivisti, časť tretieho sektora. Predsa politik, akokoľvek skorumpovaný, je volený. On nemôže podliehať vplyvu dvoch, troch ľudí, ktorí nie sú volení.”

Obrovský priestor

Súčasnú situáciu na sociálnych sieťach označil za anarchiu. “Dnes, každý nedovzdelaný človek, stačí, že vie abecedu, dostáva obrovský priestor. Dostáva ten istý priestor ako akademik alebo nositeľ Nobelovej ceny,” prizvukuje Baránek a pozastavuje sa nad novodobým fenoménom, kedy ľudia verejne diskutujú o odborných témach.

V prvom rade si preto musíme uvedomiť, že je tento systém nastavený zle. “Toto nie je nejaké osvietenectvo, ktoré nám mladí 16-roční ľavičiari prinášajú na tácke ako nejakú mannu. Toto je anarchia, čo nám prinášajú. Toto je diktát menšiny.”

Preto rovnako, ako sa bojovalo proti fašizmu a komunizmu sme podľa analytika povinní bojovať aj proti tomuto.

Ľavicová ideológia

Baránek nevedel povedať, kto by mal posudzovať, čo je na internete správne a čo už je za hranicou. Skôr by sme sa mali v tomto smere riadiť zákonmi. Problém ale vidí v tom, že politickú korektnosť zákony až tak nezaujímajú a skôr presadzuje ľavicovú ideológiu.

Baránek si tiež myslí, že sociálne siete rozdeľujú spoločnosť. “Nestal sa z nich len nástroj komunikácie, vzdelania a skúseností. Dnes,  bohužiaľ, sa to zmenilo hlavne na nástroj hejtovania, poloprávd, kriminalizovania.”

Analytik upozorňuje, že dnes nie je nič ľahšie, ako keď sa organizovaná skupina rozhodne niekoho na sociálnej sieti zničiť. Preto si myslí, že je tu potreba silnej regulácie ale nie v zmysle politickej korektnosti. Skôr rozpráva o prísnej regulácii z hľadiska ochrany osoby.

V týchto súvislostiach by sme si preto mali uvedomiť, že akonáhle dovolíme vzniknúť dostatočne zložitému systému, prestane byť kontrolovateľný.

“Nemáme dopad na každý hejt, na každé klamstvo, na každú polopravdu. Ostali nám dve možnosti: Buď to zakážete alebo tomu necháte prirodzený evolučný priebeh, nech sa to utrasie. Je to cesta, len to utrasenie bude mať za následok x zničených životov,” hovorí Baránek a upozorňuje, že sociálne siete pomáhajú dnešnej generácii hlúpnuť.

V závere ešte dodal, že za pozadím sociálnych sietí, Googlu ale aj Facebooku, je hlavne moc a zisk.