teplomer

 

Ombudsmanka na Dúhovom Pride opakovala mantru o porušovaní práv homosexuálov

59
Kultúra smrti

Deviaty ročník Dúhového pochodu sa začal popoludní na Hviezdoslavovom námestí v hlavnom meste. Účasťou ho podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo a viac ako 30 veľvyslanectiev na Slovensku.

LGBTI priaznivci vyzvali politikov, aby tému LGBTI nezneužívali vo svojich predvolebných kampaniach.

“Vyzývame politikov, aby s tým prestali a začali riešiť reálne problémy, ktoré na Slovensku majú. Najväčším problémom našej komunity je, že tu stále neexistuje žiadna právna ochrana pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny,” uviedol organizátor Dúhového Pridu Martin Macko.

Hovorí, že do budúcna by chceli s mestom Bratislava nájsť iný spoločný verejný priestor v centre mesta.

“Kapacitne nám Hviezdoslavovo námestie nestačí. Nemôžeme si tu dovoliť mnoho iných aktivít, ktoré by sme chceli,” povedal Macko. Organizátori tvrdia, že počet ľudí presiahol 10 000, koľko členov z početnej viedenskej LGBTI komunity sa na slovenskom pochode zúčastnilo, neupresnil. Niektoré odhady hovoria o počte 8000, denník SME na začiatku pochodu informoval, že trasou prejde približne 6000 ľudí.

“Každý rok máme aj menšie bezpečnostné opatrenia. Tento rok je nasadených menej policajtov ako v minulosti,” informoval Macko.

Na priebeh oboch pochodov dohliada dostatočný počet policajtov z radov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. “Nasadené sú zložky kriminálnej, poriadkovej aj dopravnej polície,” priblížil pre TASR bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

“Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach a každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, a toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť,” povedala Patakyová.

“Ak za tradičnú hodnotu v našej spoločnosti považujeme putá vytvorené medzi ľudskými bytosťami, pretože tieto väzby posilňujú samotnú spoločnosť, potom by sme mali rešpektovať volanie párov rovnakého pohlavia po uznaní ich vzťahu, veď sa tým hlásia k uznaniu vzájomných pút lásky, pomoci a podpory.

“Ich identita prejavovaná sexuálnou orientáciou nie je otázkou voľby, ale vrodenou danosťou človeka, ktorá nie je prekážkou pre spoločné dobro dlhodobo a stabilne dominujúce aj v týchto partnerstvách,” uviedla ombudsmanka zavádzajúco.

“Osoby, ktoré chcú vytvoriť partnerstvá rovnakej sexuálnej orientácie, nevidíme. Prečo by sme ich mali vidieť? Lebo z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti a právach a z medzinárodných štandardov vyplýva, že každý má mať právo na ochranu súkromia a rodinného života. Na Slovensku toto zatiaľ nedodržiavame,“ konštatovala ombudsmanka.

“Som presvedčená, že homosexuálne páry vzájomne sa podporujúce v partnerskom vzťahu prejdú z tieňa na slnko aj na Slovensku, ako krajine, v ktorej môže žiť každý slobodne, dôstojne a bezpečne,” dodala.

Bez adekvátneho právneho rámca však nevieme zabezpečiť tieto atribúty, naopak zvyšujeme tenziu v spoločnosti a staviame ľudí proti sebe. Preto budem z pozície verejnej ochrankyne práv prehliadanie týchto párov a porušovanie ich práv pripomínať,” zavádzala opätovne ombudsmanka, pretože ani manželia nemajú všetky práva, príkladom je nahliadanie do zdravotnej dokumentácie – nemožno považovať za odporujúce zákonu, ak by zdravotnícky pracovník odmietol manželovi, resp. manželke pacienta nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie. Preto v prípade ak si manžel, resp. manželka pacienta želá nazrieť do zdravotnej dokumentácie pacienta, je potrebné aby mu/jej pacient vystavil na takýto úkon písomné plnomocenstvo.

Štefunko sľúbil registrované partnerstvá

Podpredseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko na Dúhovom Pride sľúbil, že predloží zákon, ktorý by definoval registrované partnerstvá, ak sa strana dostane do parlamentu.

„Máme to v programe, presadíme zákon o registrovaných partnerstvách,“ povedal s tým, že bude aj v spoločnom programe so Spolu. Je to podľa neho zásadná otázka, z ktorej neustúpia, informovala na sociálnej sieti strana Národná koalícia.

 

DISKUSIA k článku