53338.jpg

Ako druhý príchod Krista: Matovič zakladá platformu pre "odvážnych kresťanov".

310
Kultúra smrti

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zakladá platformu Odvážne hnutie obyčajných kresťanov. Kresťanom ponúka polovicu miest na kandidátke OĽaNO v budúcoročných parlamentných voľbách. Povedal to na dnešnej tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že oddnes hnutie stojí na dvoch nohách.

“OĽaNO naďalej zostane protikorupčným hnutím. Musíme vykoreniť korupciu, lebo inak sa ľudia na Slovensku lepšie mať nebudú,” povedal s tým, že tento pilier hnutia naďalej zostáva.

“Dnes sa postavíme na dve nohy. Chceme pozvať ľudí, ktorí to cítia kresťansky. Čokoľvek, čo dnes zaznie, nie je útokom voči kresťanským stranám. Chceme dať ponuku ľudom, ktorí nedokážu voliť KDH a iné kresťanské strany,” povedal. Podľa neho plán politiky pre chudobných, slabých a chorých vytváral dva a pol roka.

“Toľko mi trvalo, kým som ľudí v OĽaNO presvedčil, že poďme do toho. Toto sme schválili 20. marca na našom predsedníctve,” povedal Matovič. Dodal, že o svojom rozhodnutí založiť novú platformu informoval aj lídra KDH Alojza Hlinu a tiež prezidenta Andreja Kisku, ktorý zakladá novú politickú stranu.

Matovič tvrdí, že kresťania na Slovensku neveria kresťanským politickým stranám a nepáči sa mu, keď kážu o morálke:

“Zo sto kresťanov len šesť volí kresťanskú stranu. Až 94 kresťanov nedôveruje kresťanským stranám. Miesto toho, aby tieto pomáhali, zavesili ako nepotrebný amulet sociálne cítenie na klinec a radšej kážu o morálke. Ľudia sa v nich sklamali, preto voliť nechodia,” povedal Matovič

Predseda OĽaNO priblížil, že na kandidátke do najbližších parlamentných volieb ponúka 79 miest novým ľuďom, ktorí doposiaľ neboli súčasťou hnutia OĽaNO. Zároveň upozornil všetkých liberálov a novovzniknuté politické strany, že bez kresťanov voľby nevyhrajú.

“Chceme vytvoriť priestor pre obyčajných kresťanov, ktorí budú bojovať za rodinu, ale za rodinu budú považovať aj slobodnú matku s dieťaťom, aj rozvedenú matku. Chceme dať priestor ľuďom, ktorí chcú bojovať za nás všetkých, národnostné menšiny, kresťanov, protestantov, liberálov. Chceme vytvoriť priestor ľuďom, ktorí budú bojovať za slabších. Toto nám v politike chýba,” zdôraznil

Na tlačovej besede bola väčšina poslancov Národnej rady SR za OĽaNO. Chýbala Veronika Remišová. Podľa Matoviča bolo každého slobodným rozhodnutím, či sa na brífingu zúčastní, ako to cíti.

Rozhodnutie o založení novej platformy v OĽaNO predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová rešpektuje, ale nezúčastní sa na ňom. Uviedla to v reakcii na vznik kresťanskej platformy.

“Ja som išla do politiky, aby som bojovala za to, aby spravodlivosť, vrátane sociálnej spravodlivosti, platila pre každého rovnako bez ohľadu na to, či sa považuje za kresťana alebo nie. Tomuto poslaniu ostávam verná aj naďalej a s nasadením budem bojovať proti korupcii, ako som to robila doteraz,” uviedla.

Zároveň podotkla, že Slovensko potrebuje, aby sme hľadali to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje. “Deliacou čiarou by nemalo byť to, či sa niekto považuje za kresťana, obyčajného kresťana alebo v Boha neverí. Naším spoločným záujmom predsa je, aby Slovensko bolo úspešnou a dobre spravovanou krajinou,” podotkla. Napriek tomu, že nie je členkou OĽaNO, vždy sa snažila, aby OĽaNO bolo skutočným hnutím, aby pracovalo s ľuďmi v regiónoch a dokázalo presadiť opatrenia, ktoré ľudia na Slovensku potrebujú.

Hnutie dnes spúšťa webovú stránku, na ktorej sa môžu kresťania spájať a z nich po dôkladnom rozhodnutí OĽaNO vyberie ľudí na kandidátku do volieb. Matovič by bol rád, aby sa na kandidátku dostali ľudia z každého okresu na Slovensku.

 

Pre Hlinu je viera a jej prežívanie dosť intímna záležitosť

K novovznikajúcej platforme Matoviča sa na sociálnej sieti vyjadril aj líder KDH, v ktorého vodách chce šéf OĽaNO loviť.

“Čo s týmto novým pokusom Igora Matoviča? Už tu bol jeden pokus o to, kto je autentickejší kresťan. Teraz tu, zdá sa, budú “obyčajní” kresťania. Akí ešte prídu? Umiernení? Neobyčajní? Najkresťanskejší?” Podľa Alojza Hlinu v tom už začína byť chaos.

Preto sa pýta, aký je to vlastne kresťan bez prívlastkov? “Žiadny taký, onaký, jednoducho kresťan. Aký je? Aký je kresťan bez prívlastkov? Niekedy už ide na mňa z toho strach, keď počúvam, kto je taký alebo onaký kresťan…

Hlina odmieta, aby boli kresťanstvu dávané prívlastky. “Kto je kresťan bez prívlastkov? Nenechajme nikoho, aby nás škatuľkoval, kto je akým kresťanom. Viera je dar. Pre mňa osobne je jej prežívanie dosť intímna záležitosť. V kresťanskom prostredí som bol vychovaný od útleho veku a z toho čo som v kostole počul, by mal byť kresťan rovný, férový, spravodlivý človek s veľkým srdcom plným lásky a pochopenia. Človek riadiaci sa svätým písmom. Človek, ktorý má dar viery. Viery, v ktorej verí v spasiteľa Ježiša Krista. Takým kresťanom chcem byť a aj budem. Neprosím si žiadne prívlastky k tomu.”

“Nie, nepovažujem za dobrý nápad platformu OĽaNO. Pripomína mi to trochu predavačov hrncov, ktorí keď zacítia potenciál predaja na trhu, okamžite vyrazia. Potenciál trhu, v ktorom je potrebné nazvážať potenciálnych kupujúcich do kulturáku, využiť ich sklamanie, samotu, dať im na obed kačacie stehno a potom si nechať od nich podpísať dlžný úpis vo forme svojho hlasu,” dodal.

Uviedol tiež, že v demokracii je normálne založenie strany, založenie platformy… “Môžete. To je demokracia. K demokracii patrí však ešte aj zodpovednosť, ktorá je, zdá sa, podpultovým tovarom. Prajem všetkým aktérom, aby to nevzdávali, aby ju zháňali a aj zohnali. Zodpovednosť je nevyhnutná na to, aby sme tú našu krehkú demokraciu udržali,” tvrdí Hlina.

DISKUSIA k článku