teplomer

 

13-14.jpg

Vladyka Milan Chautur: Progresívni a liberálni kňazi sú kontradikciou

1,774
Kultúra života

Gréckokatolícky eparchiálny biskup vladyka Milan Chautur objasnil, ako sa on a cirkev pozerá na tzv. progresívnych kňazov, ktorí sa snažia do cirkvi vniesť mnohé neprirodzené liberálne prvky. Hovorí konkrétne aj o členoch ultraliberálnej strany Progresívne Slovensko, ktorá vo svojom streda nedávno zriadila platformu tzv. Progresívnych veriacich. Vladyka v tejto súvislosti pripomína, že “Boh dáva nemenné – nie liberálne – zákony a Kristus učil nemenným pravdám”.

Biskup Chautur v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že aj dnes človek túži po progrese a v cirkvi sú aj liberálnejšie zameraní kňazi. “Prečo by ich názory nemohli viac povzbudiť ľudí?” Položil otázku, na ktorú následne odpovedá:

“Beda vám hriešni mužovia, ktorí ste opustili zákon najvyššieho Pána” /Sir 41,11/ – napomína starozákonný Sirachovec a Ježiš k tomu pridáva: “Beda vám zákonníci a farizeji…”/Mt 23, 13-19/. Zaujímavé je, že napomína práve tých, ktorí by mali ľudí učiť Božiemu zákonu a oni ich najviac dezorientujú.”

“Žiaľ je tomu často tak až podnes, že ľudia s veľkými doktorskými titulmi zavádzajú iných na scestie práve preto, že opustili “zákon najvyššieho Pána” a dosadili tam svoje pochybné “teologické konštrukty”. V tom je odpoveď na otázku prečo?”

Vladyka uvádza, že sa mu ťažko hovorí o tom, čo je často pravdou, že aj dnes sa treba vyvarovať modernistickým “farizejom a zákonníkom”, ktorí neukazujú ľuďom cestu ku Kristovi. “Oni svojím učením poukazujú na Ježišovo upozornenie: “Beda vám farizeji, zákonníci, pokrytci, lebo zatvárate nebeské kráĺovstvo pred ľuďmi! Sami doň nevchádzate, a tým, čo vchádzajú, vojsť nedovolíte”/Mt 23,13/. Žiaľ, človek vo svojej intelektuálnej pýche je schopný aj Božie veci vysvetľovať polopravdami ináč a to tým viac, ak si tým ospravedlňuje vlastné konanie.”

Stačí si podľa neho prečítať zoznam odídených kňazov a teológov z rozličných kresťanských cirkvi v zoskupení tzv. Progresívnych kresťanov a človek hneď pochopí “ktorá bije”.

“Preto žiaľ sa na scéne súčasného sveta objavili “noví osvietenci”, ktorí podľa Solovieva v “Legende o Antikristovi”, berú na seba “rúcho anjela svetla”, aby zmiatli aj verných, ako upozorňuje sám Kristus: “… aby zviedli, ak je to možné aj vyvolených” / Mt 24, 24/.

Preto je podľa Chautura treba povedať, že liberálny kňaz, či teológ je “kontradikcia”, lebo Boh dáva nemenné – nie liberálne – zákony a Kristus učil nemenným pravdám, ktoré sa nesmú svojvoľne vysvetľovať. “Na to je tu učiteľský úrad cirkvi, ktorý definuje náboženské pravdy,” upozorňuje.

“Dnes, ako aj vždycky, je nám treba byť opatrnými, lebo zvlášť v spoločensky vyhrotených situáciách môže sa človek zdezorientovať, čo celé spoločenstva nadlho zavedie na scestie,” dodal Chautur.

 

DISKUSIA k článku