DSC_4092.jpg

Rezort školstva nedávno podpísal Európsku stratégiu pre mládež, upozornil Ziolkovský

320
Kultúra života

Sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský.

Podľa sekretára KBS je v poriadku pozývať mladých k dialógu, ale potom by sa podľa neho výsledky mali aj rešpektovať a najmä odbor mládeže ministerstva školstva by mal vo svojich odporúčaniach ministerke zohľadniť jeho výsledky.

“Zástupca ministerstva školstva podpísal len nedávno v Bruseli tzv. Európsku stratégiu pre mládež, kde prioritou č. 2 je rodová rovnosť (a LGBTI). Tento materiál vzišiel zo štrukturovaného dialógu 48-tisíc Európanov, z tohto bolo 15-tisíc zo Slovenska,” zdôraznil Ziolkovský.

Naša mládež definovala štyri priority: Kvalitné neformálne vzdelávanie; Občianske a hodnotové vzdelávanie ku konštruktívnemu dialógu; Občiansku participáciu a priestory a Rozvoj mladých vo vidieckych oblastiach. “O rodovej rovnosti tam nie je žiadna zmienka,” dodáva.

“Ak už ministerstvo prehliadlo tieto priority, určite mali vziať do úvahy, že 80 percent organizovanej mládeže na Slovensku je v kresťanských organizáciách a priorita č. 2 je pre nich neprijateľná.”

Anton Ziolkovský to uviedol v súvislosti s tým, že sme na začiatku tvorby Národnej stratégie pre mládež a je podľa neho úplne neprijateľné, aby sa priorita č. 2 v nej objavila.

“Ministerstvo by malo uznať chybu, ktorej sa neuváženým podpisom dopustilo.” Verejní predstavitelia, ale aj zástupcovia mládežníckych organizácií by mali podľa jeho slov apelovať na ministerstvo, aby primeraným a právne relevantným spôsobom vyslovilo výhradu voči priorite č. 2 a odmietlo jej aplikáciu na Slovensku.

“Zároveň je na mieste otázka, či by odbor mládeže ministerstva nemali viesť osoby, ktoré rozumejú slovenským kultúrnym a duchovným reáliám a mládežníckym organizáciám.”

DISKUSIA k článku