DSC_1993.jpg

Súdny aktivizmus spôsobil, že Rumuni majú prijať, čo vlastne v skutočnosti nechcú

233
Kultúra života

K nedávnemu rumunskému referendu o právnom ukotvení manželstva ako zväzku medzi mužom a ženou sa vyjadril sekretár slovenskej biskupskej konferencie Anton Ziolkovský. Svoj názor publikoval na sociálnej sieti Facebook.

Ziolkovský pripomenul, že pred pár dňami sa v Rumunsku uskutočnilo referendum s požiadavkou definície manželstva. “Bolo úspešné, ale neplatné, lebo neprišiel dostatok voličov. Podobne ako na Slovensku, aj tam sa proti nemu postavil mediálny liberálny mainstream. Navyše krátko predtým rumunský ústavný súd kontroverzne prehlásil, že homosexuálne páry majú mať rovnaké práva ako heterosexuálne. Tomu všetkému predchádzalo rozhodnutie ES v Štrasburgu v kauze Coman (viac v článku),” dodáva zástupca KBS.

“Väčšina obyvateľov Rumunska je zjavne za definíciu manželstva muža a ženy. Súdny aktivizmus spojený s tlakom európskych inštitúcii a liberálnymi extrémistami spôsobil, že Rumuni majú prijať, čo vlastne v skutočnosti nechcú. Legálne rozhodnutie, ale bez demokratickej legitimity.”

Anton Ziolkovský uvádza, že rovnako sa postupovalo aj v prípade Chorvátska pri schvaľovaní Istanbulského dohovoru. “Obyvatelia by ho dobrovoľne neprijali. Práve naopak, v krajine boli masové demonštrácie. A znova, tlak európskych inštitúcii spolu so straníckou disciplínou spôsobil, že zmluva bola v národnom parlamente ratifikovaná. Legálne rozhodnutie, ale bez demokratickej legitimity,” objasnil.

“Pápež František tomu hovorí ideologická kolonizácia. Je zrejmé, že v kultúrnych a etických otázkach je snaha zlomiť krajiny strednej a východnej Európy jednu po druhej.”

Sekretár KBS vyzýva verejnosť, takýmto postupom sa musí jednoducho vzoprieť. “Politici a sudcovia, ktorí toto dopúšťajú, si málo uvedomujú, že takýto postup bude vyvolávať antieurópske nálady. A som si istý, že stále viac katolíkov sa bude v takejto situácii pýtať, načo sme podporovali vstup do inštitúcie, ktorá následne ohrozuje naše hodnoty.”

“Rovnako predstavitelia slovenskej diplomacie by si mali byť dobre vedomí, že nemajú mandát v etických a kultúrnych otázkach deklarovať vonku postoje, ktoré sú v rozpore s názormi obyvateľstva,” apeluje Ziolkovský.