Vasecka.jpg

Vašečka: “Som hrdý, ak ma pre nasledovanie učenia Cirkvi označia za bigotného homofóba.

405
Kultúra života

Poslanec Národnej rady Richard Vašečka (nezaradený) je jeden z mála poslancov otvorene zastávajúcich konzervatívne názory v otázkach práv LGBTI komunity, potratov či eutanázie. Vašečka uvádza, že na takéto postoje je hrdý, keďže sa zakladajú na jeho viere a Svätom Písme.

“Som presvedčený veriaci kresťan-katolík. Ak sú moja viera a moje absolútne stotožnenie sa s Bibliou a s učením Cirkvi dôvodom, prečo ma niekto označuje, že som bigotný homofób, som na to hrdý. V žiadnom prípade to však neznamená, že by som sa cítil oprávnený nad kohokoľvek sa povyšovať. To by bolo veľmi hlúpe. Stokrát som si vypočul názory druhej strany a diskusia s nimi mi pomohla lepšie im porozumieť,” uviedol poslanec Vašečka v rozhovore pre portál Parlamentné Listy.

Povedal, že každý človek ako jednotlivec má rovnakú ľudskú dôstojnosť. “Aj ľudia z LGBTI komunity môžu byť právom hrdí na to, že sú ľudské osoby. Môžu byť hrdí na všetko dobré, čo v ich životoch je. Homosexuálne spolužitie to však určite nie je. Som totiž presvedčený, že to nie je nič dobré, nič hodné pochvaly. Je to v rozpore s prirodzenosťou človeka. A je to nemorálne. Rovnako ako manželská nevera, opustenie manželského partnera či rôzne sexuálne úchylky. Dnes ako by sme sa to báli povedať,” podotkol Vašečka.

Na otázku, či by podporil aspoň nejaké legislatívne ústupky pre homosexuálov odpovedal, že v niektorých otázkach by nebol proti. “Nie som ochotný nijakým spôsobom legitimizovať homosexuálne spolužitie dvoch osôb tak, aby z neho vyplývali nejaké privilégiá porovnateľné s manželstvom. Nepotrebujem však robiť nikomu napriek. Ak by bol v parlamente návrh zákona, ktorý by zjednodušoval skupine ľudí napríklad prístup k zdravotnej dokumentácii, nebol by som proti.”

“Ak ide o súkromnú dohodu jednotlivcov, blízkych osôb, príbuzných, priateľov, susedov, nech sa páči. Ak by v tom bol aj homosexuálny vzťah, je to ich vec. Pokladal by som za spoločensky škodlivú diskrimináciu, ak by mali takéto zvýhodnenie iba páry z dôvodu ich homosexuálneho spolunažívania. Ak oni, tak potom všetci. Prečo nie napríklad dve dobré priateľky, vdovy, susedky v paneláku? Mimochodom, už aj dnes sú podľa Občianskeho zákonníka SR niektoré takéto veci možné.”

LGBTI loby podľa neho nepostupuje v tomto poctivo, ale zavádza a snaží sa emocionálne manipulovať spoločnosťou. “Im nejde o zdravotnú dokumentáciu, ale o akceptáciu homosexuálneho spolunažívania spoločnosťou na úrovni manželstva a prirodzenej rodiny. Pre našu spoločnosť je však absolútne kľúčové, aby manželstvo muža a ženy a rodina otec, matka, deti zostali jedinými privilegovanými vzťahmi v spoločnosti. Všetky ostatné vzťahy sú súkromnou vecou jednotlivcov a nemajú mať prečo právo na privilegovanú podporu. Samozrejme, je potrebné poskytnúť sociálnu pomoc aj neúplným rodinám s deťmi,” dodal.

V otázkach práv LGBTI osôb a gender ideológie je podľa neho dôležité odmietnuť dokument Istanbulský dohov, ktorý nedávbno v Bulharsku vyhlásili za protiústavný. Konvencia, ktorá je prezentovaná ako nástroj na vytvorenie komplexného rámca na ochranu žien a dievčat pred všetkými formami násilia, však zavádza rôzne pojmy genderovej ideológie a je prvým krokom k legitimizovaniu viac ako dvoch pohlaví.

Tento verdikt je podľa Richarda Vašečku dôležitý, pretože je pozitívnym príkladom, ako môžu ostatné štáty postupovať v takýchto prípadoch. “Jeden z popredných odborníkov na medzinárodné právo Vladimir Sheitanov spomína niekoľko zásad, ktoré pri tomto rozhodnutí vyslovil Ústavný súd. Prvou je, že sa vyriešila otázka spoločnej právomoci Národného zhromaždenia a Ústavného súdu pri pristúpení Bulharska k medzinárodným zmluvám,” uvádza poslanec (viac v článku).

Vašečka chce na najbližšiu schôdzu NR predložiť návrh, ktorý nebude umožňovať vykonávanie potratov bez veľmi vážneho dôvodu. “Táto dôležitá téma musí v parlamente znieť a ja chcem byť jej hlasom,” uviedol Vašečka. Na margo toho, že podobný návrh predložila nedávno ĽSNS reagoval tak, že bol pripravený tento návrh podporiť, aj keď ho predložila pre neho neakceptovateľná strana. “Politická strana Kotleba-ĽSNS je pre mňa politicky neprijateľná a za jej návrhy štandardne nehlasujem. Návrh na ochranu nenarodených detí som bol však pripravený podporiť,” dodal (viac v článku).

“Interrupcia je ukončenie nevinného ľudského života, zabitie dieťaťa. Teda niečo, s čím nemôžem v žiadnom prípade súhlasiť. Hoci je pre mňa ĽSNS politicky neprijateľná, interrupcie, špeciálne tie „na požiadanie“, bez uvedenia vážneho dôvodu, považujem za veľký škandál.” Dodal v rozhovore pre Parlamentné listy.

V marci sa poslanec Richard Vašečka neúspešne uchádzal o post predsedu KDH, ktorý obhájil Alojz Hlina. Vašečka v rozhovore povedal, že ešte pred voľbou predsedu KDH vyhlásil, že za KDH v najbližších voľbách kandidovať nebude, pokiaľ bude mať súčasného predsedu. “Tak to, samozrejme, platí. Pre mňa je vyjadrovanie sa a konanie pána predsedu neprijateľné a nestotožňujem sa ani so smerovaním KDH pod jeho vedením.”

Dodal, že rešpektuje výsledky snemu. Bolo by však podľa jeho slov zvláštne, ak by svojou aktívnou účasťou v predsedníctve alebo prijatím miesta na kandidátke podporoval niečo, čo je v rozpore s jeho svedomím i politickým presvedčením. “Navyše by som bol prvýkrát na kandidátke, ktorú by som nevolil. V posledných parlamentných voľbách som dostal silný mandát od svojich voličov a ten sa budem snažiť naplniť. Patrím medzi desiatich najaktívnejších poslancov v parlamente a v tom budem aj pokračovať. Budem sa do konca volebného obdobia ako nezaradený poslanec venovať najmä témam rodiny a ochrany života,” podotkol.