george.jpg

Mimovládne organizácie mali dostať označenie “zahraničný agent”. Pozrite si hlasovanie poslancov

105
Kultúra života

V utorok 29. mája dopoludnia poslanci NR SR na svojej 31. schôdzi hlasovali v prvom čítaní o návrhu v istých bodoch pozmeniť a doplniť zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.

 

Návrh pochádzal od poslancov Mariana Kotlebu, Milana Uhríka, Rastislava Schlosára, Martina Beluského a Jána Kecskésa. Šlo o návrh tzv. zákona FARA, ktorého cieľom je sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom napojené na financie zo zahraničia a ktoré vykonávajú propagačnú a agitačnú činnosť na území SR. Tie by mali patriť pod označenie “zahraničný agent”.

Zákon mal priniesť to, čo požadoval expremiér Robert Fico (Smer-SD) ešte na konci apríla minulého roka po summite v Bruseli. “Myslím si dokonca, že tieto mimovládne organizácie všade tam, kde budú vystupovať a kde budú pôsobiť, budú musieť uvádzať, z akej krajiny dostávajú peniaze, kto stojí za nimi, aby sme vedeli, kto je kto, lebo potom zistíme, že sa tu organizujú nejaké stretnutia na uliciach a stoja za tým mimovládne organizácie zo zahraničia,“ povedal Fico.

Mimovládne organizácie sú spájané aj s menom finančníka Georga Sorosa. Na Slovensku pôsobí nadácia, ktorú založil: Nadácia otvorenej spoločnosti. Na činnosť Sorosa poukázal aj samotný Fico po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Chcem dnes na tejto tlačovej konferencii pánovi prezidentovi postaviť jednoduchú otázku – 20. septembra 2017, New York, Piata avenue. Pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno a ten človek sa volá pán Soros,“ pýtal sa vtedy Fico. Včera sa hlasovalo práve o zákone o mimovládnych organizáciách, aj o tej Sorosovej, a samotný Fico hlasoval pre mnohých prekvapivo.

Až 55 poslancov sa zdržalo hlasovania

V rokovacej sále NR SR bolo síce prítomných 119 poslancov, no len 110 sa do hlasovania prihlásilo. Z nich sa až 55 (56 po žiadosti poslankyne Gaborčákovej pozn. red.) zdržalo a za návrh bolo len 20 (19) poslancov, proti bolo 35. Návrh teda neprešiel.

Za návrh hlasovali všetci 14 poslanci ĽS Naše Slovensko, zo SME Rodina poslanci Boris Kollár, Milan Krajniak, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Peter Štarchoň, zvyšní dvaja Ľudovít Goga a Petra Krištufková boli neprítomní, Zuzana Šebová sa hlasovania zdržala.

Z klubu OĽaNO hlasovala za návrh Soňa Gaborčáková, keďže ostatní boli neprítomní alebo sa neprihlásili do hlasovania. Gaborčáková následne požiadala o zmenu hlasovanie na zdržala sa.

Proti boli poslanci SaS okrem neprítomných Martina Klusa, Natálie Blahovej, Milana Laurenčíka, Renáty Kaščákovej a Petra Osuského.

Z nezaradených poslancov proti návrhu hlasovali Alena Bašistová, Simona Petrík, Viera Dubačová, Zsolt Simon, Oto Žarnay, neprítomní boli Igor Janckulík, Miroslav Beblavý,  Katarína Macháčková a Jozef Mihál, nehlasovali Richard Vašečka, Martin Poliačik a Zuzana Zimenová a zdržal sa Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

Čo sa týka koaličných poslancov, zo strany SNS proti návrhu hlasoval len Andrej Danko a ostatní sa zdržali okrem neprítomného Antona Hrnka a Štefana Zelníka.

Zo strany Most-Híd boli proti Peter Kresák, Lucia Žitňanská, Peter Antal a Ladislav Balódi, ostatní sa zdržali okrem neprítomnej Kataríny Cséfalvayovej a Martina Fedora.

Zo strany Smer-SD boli proti Ladislav Andreánsky, Robert Kaliňák, Mikuláš Krajkovič, Juraj Blanár, Dušan Čaplovič, Robert Fico, Ľuboš Martinák, Miroslav Číž, Tibor Glenda, Marek Maďarič a Ľubomír Vážny. Ostatní sa zdržali okrem neprítomných Ľuboša Blahu, Petra Chudíka, Petra Náhlika, Márie Janíkovej, Ladislava Kamenického, Igora Chomu a Maroša Kondróta.

DISKUSIA k článku